Пациентите за пръстовите четци: Бързо, съвременно и комфортно
Зам.-министър Ваньо Шарков успокоява: Няма как да се злоупотребява с въведената информация
При отказ на пациент да мине през системата, НЗОК ще прави проверка за причините
Четири болнични заведения в града под тепетата започнаха да приемат пациенти чрез пръстов отпечатък. УМБАЛ „Пловдив”, УМБАЛ „Свети Георги”,„Каспела” и УМБАЛ „Пълмед” трябваше да приведат в готовност новата техническа система. Те са сред 20-те болници в страната, които вземат участие в пилотния проект.
Бързо, съвременно и комфортно. Така Христина определи процедурата по регистрация чрез пръстов отпечатък. Тя мина през четеца само минута. Тъй като Христина вече е регистрирана в системата, мина през процедурата за по-малко от 30 секунди. Нямах никакво колебание. По принцип винаги се безпокоя, когато се говори за лични данни, но в дадения случай нямам притеснения, отбеляза тя, преди да се отправи към кабинетите на Клиниката.
Няма как да има злоупотреба с информацията, която влиза в системата. Казвам го за пореден път за онези, които говорят за злоупотреби с данните на пациентите. Системата нито снема отпечатъци, нито съхранява данни. Става въпрос за цифров код, успокои почитателите на конспиративните теории зам.-министър Ваньо Шарков. Той допълни, че системата работи за секунди, ако вече пациентът е минал през нея, а първата регистрация коства около минута, като на регистратурата се въвежда и ЕГН-то на пациента. Над 100 лечебни заведения в страната са снабдени с четци, в още 35 системата ще бъде въведена всеки момент. И болниците, и пациентите, приемат нововъведението повече от добре, отбеляза Ваньо Шарков. Очаква се от 1 октомври новата система за регистриране на пациенти да бъде въведена във всички болници.
Инвестицията на НЗОК е не повече от 400 хиляди лева, каза подуправителят на Касата Иванка Кръстева. Тя каза, че няма никакви опасения за проблеми в работата на системата. Всички са позитивно настроени към промяната- и болници, и пациенти. На този етап нямаме оплаквания или откази от регистрация, каза тя. И допълни, че при отказ от регистрация пациентът ще бъде приеман за лечение, но НЗОК ще прави щателна проверка каква е причината за отказа.
Сигурно е едно, че с въвеждането на системата „професия пациент” отива в миналото. Невъзможно е да се симулира присъствието на пациент в болницата, регистрирането му е доказателство, че той е приет за лечение, каза още зам.-министър Шарков. И вметна, че наскоро, в една от родните болници е открито цяло чекмедже с лични карти на хора, с които се е злоупотребявало. Те са били регистрирани за прием и престой в лечебното заведение, без да бъдат приемани и лекувани. Такива схеми за източване на касата вече ще бъдат невъзможни.