Под небето

Специалисти мислят как да спасят сиамски близнаци

 В МБАЛ “Пловдив”, преди 15 г. се родило бебе с 2 глави, което е починало. 

Практика е тази изключително странна патология да се диагностицира преди раждането и бременността да бъде прекъсната

Единият близнак е нежизненоспособен, другият има около 30 процента шанс за оцеляване

Лекарите: Това е не само медицински, но и морален казус

Специалисти ще мислят как да спасят животите на сиамски близнаци, грижите за които поеха лекарите от УМБАЛ „Св. Георги”. Свикан е спешен лекарски консилиум, който ще търси обратна връзка със страни, в които е имало други подобни случай. Макар че те са рядко като цяло в световната медицина, тъй като обикновено далеч преди раждането тази изключително рядка патология се диагностизира и бременността се прекъсва, коментира доц. Марин Атанасов, зам.-директор на лечебната дейност в УМБАЛ „Св. Георги”. Защо в случая не е станало така, лекарите от болницата не могат да кажат. Майката от Сливен е непълнолетна и има голяма вероятно дори да не е минавала преглед,  докато е била бременна.

В болницата имаме специалисти и условия за грижата на сиамските близнаци, сега се обмисля как да се действа нататък, допълни доц. Атанасов. В момента близнаците са в кувьоз. Единият не може да живее самостоятелно, тъй като е без жизненоважни органи- мозък, черен дроб, функциониращ бял дроб. Другият близнак има едва 30 % шанс да оцелее при евентуално разделяне на двете телца. Въпросът е изключително сложен. И трябва да подчертая, че това не е само медицински казус, а и морален, етичен, каза още доц. Атанасов. Вероятно имайки предвид, че майката на близнаците е 14-годишна, а таткото е вторият й братовчед.

За УМБАЛ “Св. Георги” това е първият случай на сиамски близнаци. В другата голяма болница под тепетата – МБАЛ “Пловдив”, преди 15 г. се родило бебе с 2 глави, което е починало. “Беше в началото на медицинската ми практика и ми подейства шокиращо. При нормалните близнаци оплодената яйцеклетка се разделя на две. Оформят се 2 плода. Сиамците могат да бъдат слепени в областта на гърба, корема, таза, главата. Разделянето им е изключително рисковано”, заяви шефът на неонатологичното отделение в МБАЛ “Пловдив” д-р Диана Аргирова.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Не, не е имал това предвид доц. Атанасов, говорейки за моралната дилема. Лекарите не се интересуват кой с кого се съвкуплява. Те се занимават с резултата на това съвкупление. А моралната дилема е КОЙ има право за решава КОЙ да живее КОЙ да мре. Лекарите не са Господ. Те боряват с техните познания и са длъжни да дават реални, а не емоционални преценки.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина