ЗдравеПУЛС

Марица шампион!

Пловдивските волейболистки детронираха ЦСКА

Image title
Марица (Пловдив) е новият шампион по волейбол на България за девойки старша възраст!  Пред препълнени трибуни в зала Арсенал в Казанлък пловдивчанки детронираха ЦСКА (София) с драматично 3:2 (25:21, 19:25, 17:25, 25:16, 15:11) и триумфираха с титлата за първи път от 1997 година насам.

Преди началото на финала букет цветя по случай 17-ия си рожден ден получи състезателката на Марица Силвана Чаушева.  ЦСКА започна мача много силно и с чудесна игра на своята блокада успя да дръпне в резултата.  С три поредни аса на Ана Христова Марица се върна в гейма.  С добра защита и ефективна игра в нападение към края на гейма, пловдивчанки излязоха напред и с ас на Силвия Андреева затвориха при 25:21.  Във втората част Червените успяха да пропукат посрещането на Жълтите и доминираха на терена.  Силен гейм направиха Симона Димитрова и Веселина Григорова и помогнаха на своя тим да натрупа солидна разлика.  Към края на гейма се разиграха основните оръжия на Марица Мира Тодорова и Силвия Андреева, но за обрат бе твърде късно – 25:19 за ЦСКА.  В третата част Марица поведе в резултата, но за кратко.  В софийския отбор се разиграха и Гергана Димитрова и Кристиана Петличка и ЦСКА установи контрол на игрището.  Пловдивчанки помогнаха с доста непредизвикани грешки и геймът завърши при убедителното 25:17 за Червените.  Ана Христова започна да тормози съперника с техничните си атаки и бележеше точка след точка за преднина на Марица.  Пригласяше и и Мира Тодорова на блокада.  Жълтите натрупаха голяма разлика, а накрая с три поредни аса Тодорова затвори гейма при 25:16 и прати мача в тайбрек.  В него пловдивчанки отново имаха инициативата със страхотна игра на Тодорова, докато Силвия Андреева допринесе с 2 аса.  Единствено многото грешки на маричанки не им позволиха да затворят петия гейм с по-голяма разлика.  Все пак и това 15:11, дошло след мощна атака на влязлата като резерва Пролетка Иванова за последната точка, бе достатъчно за пловдивчанки да ликуват…

Топреализатор на мача стана Мира Тодорова с 22 точки за победителките, цели 9 от които от блокада.  Ана Христова добави 19 (4 аса).  Толкова отбеляза и най-резултатната сред новите вицешампионки Симона Димитрова.