Разследване

Кой купи „Евмолпия“ и защо старият РУМ бе продаден

Неразказаната досега история за трудната приватизация на най-голямото общинско предприятие за търговия

Автор: Надя Петрова

Бившият магазин Евмолпия се превърна в Торо Гранде и бързо стана едно от най-посещаваните пловдивски заведенияНякогашният РУМ „Евмолпия“, откъдето някога възрастните днес  пловдивчани купуваха облекла и обзавеждане за жилищата, си смени собственика през декември 2014 г. Но тъй като до момента никой не оповести кой е купувачът, пък и защо продавачът е решил да се освободи от масивния магазин, решихме да премахнем въпросителната в тази сделка.

КУПУВАЧЪТ

Сделката е изповядана пред нотариус на 9 декември 2014 г. В нея продавач е „Евмолпия“АД с изпълнителен директор Емилия Николова. От страна на купувача се явява Бойко Качулев като едноличен собственик на „Дрийм Хоум 1“ЕООД. Качулев е по-известен като изпълнителен директор на цигарената фабрика „Кингс табако интернешънъл“, която през февруари тази година си промени името на „КТ интернешънъл“ЕАД.

Сделката за магазина, който е с разгърната застроена площ от 4542 квадрата заедно с терасите и склада, е станала за 1 050 000 евро, които според договора се изплащат на части. Сметката показва, че продажната цена на РУМ-а, който се нуждае от сериозен ремонт, е 231 евро за квадратен метър. Оценени са четири самостоятелни обекта в магазина, които всъщност са трите етажа плюс склад. Към датата на сделката купувачът плаща общо 400 хил. евро, а останалата част е изчистена до 9 май.

Преди това инвеститорът „Дрийм хоум 1“ е закупил от друг собственик заведението в „Евмолпия“.

ПРОДАВАЧЪТ

Продавачът „Евмолпия“АД е дъщерна фирма на „Евмолпия-инвест“АД. Второто е работническо-мениджърско дружество, което през 2003 г. приватизира общинското предприятие „Евмолпия“ЕАД за 2 999 548 лева. Сделката е станала при условие, че сумата ще се изплаща в продължение на 10 години с равни вноски.

В Евмолпия-инвест“ има близо 90 акционери – бивши служители и работници в общинското предприятие. С най-голям дял акции е директорът Емилия Николова, която държи 41.8% (21 330 акции), като има още трима акционери с 5400 до 6500 броя акции. Към 80 от акционерите притежават от 10 до 1000 акции.

Финансовите отчети на двете дружества показват, че работят с минимален брой служители, имат сравнително ниски приходи, а в годините на криза са завършвали и със загуби. Основните дълготрайни материални активи до 2007 г. са били магазините „Евмолпия“, „Молдавия“, „Направи си сам“, както и офиси на бул. „Васил Априлов“. През 2007 г. обаче „Направи си сам“ е продадено на фирмата на Марио Апостолов, който на мястото на стария магазин започна и недовърши сградата на „Пещерско шосе“, където наемател бе „Билла“. Офисите срещу Областната управа бяха продадени по-наскоро. А през декември миналата година е дошъл редът и на „Евмолпия“. Единствено старият магазин „Молдавия“ е жив и пълен с наематели. Това е благодарение на основен и скъп ремонт, извършен от „Евмолпия“АД през 2008 г., разказа Емилия Николова.

ПРИВАТИЗАЦИОННИ ИГРИ

Молдавия запази търговското си предназначениеПриватизацията на общинското търговско предприятие „Евмолпия“ЕАД се забави 9 години, припомня си Емилия Николова. Уж още през 1995 г. е трябвало да се извърши продажбата, но страна на общината са закрили процедурата, след което учредителите на РМД „Евмолпия-инвест“ завели дело и спечелили правото да закупят общинското дружество.

Цената от 2 999 548 лева е била за 80 на сто от предприятието, останалите 20 на сто са били запазени за т.нар. „правоимащи“, тоест, бивши служители. „Точно преди самата сделка се появиха 5 нови „правоимащи“ – жени, представлявани от двама мастити адвокати, които впоследствие станаха бизнесмени“, продължи с историята Емилия Николова. Станало така, че 5-те жени поискали два от РУМ-те. Единият бил РУМ „Нева“, където днес има казино. Другият – РУМ „Тракия“. Според Емилия Николова, адвокатите, които по-късно са изкупили правата на 5-те правоимащи жени, днес са собственици на някогашните два РУМ-а. В РУМ „Тракия“ се запазил предмета на търговия – мебели.

Преди окончателната сделка с Пловдивската агенция за общинска приватизация, акциите на дружеството купувач „Евмолпия-инвест“ били разделени на 51 към 49%, като по-малкият процент бил за 5-те правоимащи служителки.

Емилия НиколоваТака за 90-те акционери на „Евмолпия-инвест“ останали магазините „Направи си сам“, „Евмолпия“ и „Молдавия“, а 5-те, представлявани от двамата адвокати, взели другите два РУМ-а плюс 6 дка място до „Роден плод“ и малки магазини под блокове. (Не успяхме да се свържем с двамата „мастити“ адвокати, затова не посочваме имената им.) Съвет за този трик адвокатите получили от тогавашния кмет Иван Чомаков и зам.кмета Недялко Генчев, твърди Емилия Николова.

Едно от условията по сделката било купувачите да са солидарни. Което означава освен всичко друго, но и това ежегодните вноски по приватизационния договор да се плащат накуп, а не поотделно.

„Ние нямахме проблем да си плащаме вноските в продължение на 8 години, но като започна кризата, закъсахме и не можехме да се разплащаме с общината“, продължи Емилия Николова. Сумите били платени от името на собствениците на „Нева“ и „Тракия“. След това обаче те спечелили изпълнителни дела и изпратили в „Евмолпия“АД частен съдебен изпълнител.

В крайна сметка с парите на наемателите в РУМ „Молдавия“ и на купувача на магазин „Евмолпия“ дългът е уреден.

На въпроса какво всъщност спечелиха акционерите в „Евмолпия-инвест“ от участието си в приватизацията, Емилия Николова отговаря, че са получили дивидент при продажбата на „Направи си сам“ и че известно време са имали работа в трите магазина, преди да започнат съкращенията.

В момента над „Евмолпия“ не тегнат дългове, дружеството е оптимизирано и според изпълнителния директор печалбата би следвало да се увеличи и акционерите да започнат да получават дивидент. Нищо, че фирмата загуби магазина, който е в името ѝ.

 ∗Авторът е издател на електронен вестник Agroplovdiv.bg

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина