Разследване

Икономист призовава за прозрачно харчене на 29-те милиона от преходния остатък

Парите отиват за инфраструктурни проекти

Средствата са много- това заслужава внимание, дискусия и анализ на ползите, казва Георги Стоев

Георги Стоев
Георги Стоев
29 милиона е преходният остатък в бюджета на община Пловдив от миналата година, разбра се в началото на седмицата. Средствата ще бъдат насочени за инфраструктурните проекти в града, като за много от тях вече има сключени договори. Повечето от тях са двугодишни. Като тротоарите например. За тях сме отделили 2,5 милиона лева, средствата са налични. По-голямата част от тези 29 милиона са по вече сключени договори. Това е нещо, което ще се работи и това е ясно. Например, мостът на Васил Априлов- има пари за него, вече има и договор. Остава една малка част, която в момента преразпределяме. Мислим за бул. „Македония”, „Петко Д. Петков”. Обсъждаме евентуално и ремонт на едното платно на „Христо Ботев”, но още го умуваме, обясни кметът Иван Тотев пред Под тепето.

Насочването на остатъка основно за инфраструктурни проекти е в рамките на очакването и, бих казал, в рамките на утвърдилия се политически консенсус, че за града от приоритетно значение е подобряването на транспортната инфраструктура, коментира думите на кмета икономистът от „Индъстри Уоч” Георги Стоев. Той единствен повдигна въпроса с преходния остатък и неговото прозрачно харчене на обсъждането на бюджет 2014 в края на миналата година. Трябва да наблегна, че процедурата по приемане на целите и обектите, за които да се насочат средствата от преходния остатък, се нуждае от прозрачност поне на нивото на прозрачността на процедурата по приемане местния бюджет.

Вярно е, че на последното обществено обсъждане нямаше силен интерес от страна на гражданите, но е редно да припомним, че данъкоплатците по дифолт заслужават информация как се харчат техните пари. В този смисъл, решенията за разходване на преходния остатък според мен може да се подобрят както от гледна точка на прозрачността, така и от гледна точка на ефективността. Винаги по-прозрачните решения водят до по-висока ефективност на харчене на публичните средства, допълва Стоев. Следва да отбележим и значимия размер на преходния остатък, измерен като дял от годишните местни приходи – около 29% от бюджета на Пловдив без да включваме перата по делегираните от централното правителство дейности. Това е достатъчно сериозен ресурс, за да заслужава внимание, дискусия и анализ на ползите, които се постигат с дадените разходи, завършва икономистът.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина