ГласовеМнения

Фондация „Пловдив 2019“ – Съдбата и статутът на Тютюневия град стоят нерешени от повече от 20 години

 

От фондация "Пловдив 2019" публикуваха обръщение към всички в официалната си страница във фейсбук. Оказва се, че не е ясно дали четирите склада в Тютюневия град официално са признати за паметници на културата, макар че от това ги дели само една малка крачка. Предоставяме ви пълното обръщение, споделено от фондацията, без редакторски намеси. Ние потърсихме представителите на Фондацията за коментар извън официалната им позиция. От тях разбрахме, че структурата, която движи проектът Европейска столица на културата, тъне в пълно невидение по случая. От Фондацията не знаят, че общината е издала подобно разрешително за събаряне на тютюневия склад и не са били уведомени за предстоящите действия в имота, въпреки че има проект за мястото и тютюневия град е част от апликационната форма за Пловдив 2019.

Днес събориха втори склад, от както тече подготовката на Пловдив за Европейска столица на културата:
През 1985 г. сградата на . ул."Одрин" и ул."Д-р Г.М.Димитров е декларирана като културна ценност, с писмо №395/13.02.85г НИПКП. Кадастралните данни на склада са номер на квартал 284 и пл.№620. Собствеността на сградата, включва юридически и физически лица. И четирите тютюневи склада имат статут архитектурно–строително деклариране за недвижими културни ценности. 

Декларираните недвижими обекти имат статут на недвижими културни ценности до установяването им като такива, по реда на закона за културното наследство. 
Декларираните недвижими обекти подлежат на заключителна оценка във връзка с регистрирането им като културни ценности, която се извършва от НИНКН при взаимодействие със специализирани институции и компетентни лица. 
В 3 годишен срок от влизането в сила на закона, директорът на НИНКН предлага по реда на чл.64 за регистриране или отписване на заверените декларирани недвижими паметници.
– 
Съдбата и статутът на масивните сгради в Тютюневия град стоят нерешени от повече от 20 години, което води и тяхното постепенно превръщане в руини. ОФ „Пловдив 2019“ неведнъж е заявявала своята позиция за запазването на автентичния вид на сградите и обновяването им за културни функции, но въпросът е дали ще ни бъде оставена възможност да докажем, че тези функции могат да бъдат не еднакво печеливши за собствениците на складовете и за пловдивчани, като икономически и културни ефекти на ЕСК 2019. 
Ако има позитив в цялата ситуация, то е обществения глас, който се вдигна сега при събарянето на поредния склад. Надяваме се да бъде така активен и да се включи в кампанията,за набиране на средства и спасяване на недвижимите културни ценности в Тютюневия град. Проекта е заложен в апликационната книга на Пловдив, която е в реализация от “Пловдив 2019”.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Кретени, през 2019-та стъклени сгради ли ще показвате на хората? Няма друга такава просташка държава, да си събаря и унищожава историческите сгради! Мафия, мутри и интереси – това сте вие, и нищо не ви вълнува!

  2. Кой се опитвате да лъжете? Та нали самият Кмет е Председател на УС на ОФ „Пловдив 2019“? Да, същият, дето ръководи и Общината дала разрешителното за събаряне на този паметник на културата!! С просто око се вижда, че е такъв. Този кмет властва повече от десет години. Какво е направил той, за да се реши проблема? Кой да ви „остави възможност да докажете“ какво??? Всички сте в кюпа по нищоправене ЗАЕДНО. Отговорността е ВАША и на ВАШИЯ КМЕТ!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина