АктуалноГласовеЗабравеният градМненияНовиниПод ножа

Амелия Гешева: Нищо не се пипа по склада към този момент

НИНКН трябва да реши до няколко дни дали е допустима процедурата за предоставяне на защитен статут на опасната сграда на Сточна гара

„ Нищо не се пипа по склада към този момент. Освен това, че следва да се предприемат действия за обезопасяване на територията. Общината е в правомощията си да проведе такива процедури, към които министърът на културата няма правомощия. Надявам се максимално бързо да имаме развитие по казуса”. Това заяви пред рушащия се от години тютюнев склад на Сточна гара зам.-министърът на културата Амелия Гешева. Спирането на демонтажа на опасната сграда идва след подадено заявление в института към Министерството на културата за предоставяне на статут на постройката. Заявлението е подадено от физическо лице и към настоящия момент се разглежда от НИНКН за допустимост на процедурата. Физическото лице е арх. Петкана Бакалова.

„ Искането е за предоставяне на статут на сградата по закона за НИНКН. Ако такава процедура бъде стартирана следва да се уведомят собствениците и самата община. Поемам ангажимента от страна на МК максимално бързо да приключи тази процедура , тъй като има събрани много архивни данни за целия Тютюнев град. Но ще стане ясно дали ще стартираме такава процедура до няколко дни, когато се очаква да излезе становището на НИНКН”, уточни Амелия Гешева.

“ По Наредба 3 за предоставянето на статут се подават се заявленията, разглеждат се и ако съответно по тях има някакви проблеми, се връщат с указания. В рамките на шест месеца трябва да има произнасяне. Ние сме поели ангажимент на базата това, че има събрани доста материали за самата зона, колегите от НИНКН заедно с община Пловдив максимално бързо да подготвят фиша, да видим дали ще се стартира процедура и ако това стане, за се ускори.  Два месеца е максимално краткия срок“, доуточни Амелия Гешева.

Тя определи днешната среща с управленския екип на общината и собственика Пламен Моравенов като изключително конструктивна среща.

„ Законът дава права на физически и юридически лица да подадат такова заявление със съответната формулировка „Искане за обявяване на статут”. Това, което Министерството на културата прави през последните три години съвместно с общината, е да работи по статута на цялата територия и по охранителната зона на бъдещата културна ценност Тютюнев град, в което съответно попада и тази територия”, каза още Гешева. И обясни каква е ситуацията към настоящия момент с целия Тютюнев град.

„ Върви се към приключване на границите на цялата зона, включително за охранителните зони. Има да се случи още малко процедурна работа. Надявам се до края на месеца или началото на февруари разработката да бъде внесена от община Пловдив в Министерството на културата, като ние съответно имаме ангажимент по надлежния ред да бъде разгледано в НИНКН. Това касае съдбата на целия Тютюнев град и съответно урегулиране на граници и режими”, разкри зам.-министърът на културата.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина