ЗдравеПУЛС

Владимир Балчев номиниран за награда „Пловдив” за поредицата „Забравеният град” в Под тепето

Връчват призовете за постижения в областта на културата и изкуството на 20 май

Владимир Балчев е номиниран за награда „Пловдив” за поредицата си „Забравеният град”, която стартира в Под тепето преди година. Външният ни автор се конкурира за приза в категорията „Журналистика” с Евгени Тодоров за поредица негови телевизионни предавания и карикатуриста Николай Арнаудов. Най-престижните градски отличия за постижения в областта на културата и изкуството ще бъдат раздадени на 20 май в „Борис Христов”.

Владимир Балчев стартира поредицата си „Забравеният град” в Под тепето през пролетта на 2015г. За близо година той публикува над 50 истории за Пловдив и важните за града хора, оставили следа след себе си. Текстовете му привличат интереса на хиляди наши читатели всяка седмица и са сред най-четените публикации в медията.

Ето и пълния списък с номинациите във всички раздели:

ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО
Номинирани:                         
1. Георги Виденов Убинов за картината „Хаджи Димитър“/масло/120/190см/
2. Димитър Кирчев за изложбата  живопис, галерия „Резонанс“/18.11.2015-12.12.2015
3. Христо Николов Христов за самостоятелната юбилейна изложба в галерия „Аспект“ по повод неговата 70 годишнина
4. Емилия Цанева Арабаджиева за изложбата „Рисунки голям формат“ в галерия „Ромфея“
5. Илия Здравков Йончев за Живопис „Интересни времена“ в ГХГ – Пловдив
6. Димитър Чонов Чонов за изложба – скулптура „От долината на река Стряма“ в галерия „Възраждане“
7. Моника Роменска за графичната изложба „Макондо“ в галерия „Дяков“
8. Проф. д-р. Бисер Илиев Дамянов за юбилейна изложба по случай 60-та годишнина на художника
9. Атанас Хранов за Изложбата живопис „Халдейци“ в галерия „Ракурси“ – София
10. Иван Стефанов Поповски за изложбата живопис в Културен център „Бялата къща“, Старинен Пловдив
11. Ангел Драганов Каравланов за гранитната скулптура – чешма с релеф на иконата „Живоприемен източник“ в двора на храм „Света Петка Нова“ гр. Пловдив

ТЕАТЪР
Номинирани:                
1. Стефан Любомиров Попов за ролята Едуин Бут в моноспектакъла „Аз, Актьорът?Брат ми уби президента“
2. Александър Секулов за авторството на пиесата „Няма ток за електрическия стол“

ХУДОЖЕСТВЕН ПРЕВОД
Номинирани:                      
1. Манол Костадинов Пейков за превода от английски език на „СЪРЦЕТО ТИ НОСЯ (В СЪРЦЕТО СИ ГО НОСЯ)“
2. Жоржета Чолакова за превода от чешки език  на поетичната книга “Странна птица е душата“ от Владимир Кршиванек
3. Иван Христов Вълев за превода от полски език на „Морал“ от Тадеуш Доленга – Мостович
4. Милена Кекеманова за изключителния принос в преводаческото изкуство на пълнометражните анимационни филми, създадени  през 2015-та година – „У дома“, „Добрият динозавър“, „Хотел Трансилвания“

ХУДОЖЕСТВЕНА  ЛИТЕРАТУРА
Номинирани:                  
1. Йохан Томас Девлетян за сборника с разкази „Мъж и половина“
2. Александър Илиев Секулов за „Скитникът и синовете“ – роман
3. Александър Илиев Секулов за пиесата „Няма ток за електрическия стол“ и романа „Скитникът и синовете“
4. Красимира Тодорова Стоева за романите „Смъртта е оправдание за всичко“(ИК „Весела Люцканова“, София,2015) и „Лабиринт с разноцветни конци“(ИК“Жанет 45“, Пловдив,2015)
5. Димитър (Димил) Илиев Стоилов за романа „Невинни жени в Брюксел“
6. Недялко Славов Славов за романа „432 херца“
7. Петър Иванов Краевски за стихосбирката „Изгорели писма“
8. Георги Атанасов Стоянов за „Паметта на сърцето“ – мемоарно – есеистична книга

АРХИТЕКТУРА
Номинирани:
1. Арх. Марика Костова Попова за архитектурен проект на пет центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) и едно защитено жилище (ЗЖ) в гр. Пловдив
2. Арх. Илко Николов Николов за сградата на Източно православен храм „Св. Николай Чудотворец“ в УПИ V-514.2259 – за източно православен храм , кв. 4 по план на ЖК „Отдих и култура“, гр. Пловдив
3. Арх. Иван Петков Костадинов за информационенния център на САЩ към РНБ „Иван Вазов“ Пловдив
4. Арх. Петко Иванов Костадинов и Арх. Иван Петков Костадинов за жилищната сграда в кв. „Смирненски“ – Пловдив

МУЗИКА
Номинирани:           
1. Ивайло Михайлов за ролята на Дон Хосе, операта „Кармен“ от Жорж Бизе
2. Акад. Проф. Стоян Иванов Караиванов за юбилейния концерт „Валдхорнови дитирамби“ по случай неговата 75-та годишнина
3. Проф. акад. Николай Иванов Стайков за цялостна творческа продукция за последните 10 години, а именно тематични авторски концерти в страната и Пловдив от 2005-2015г.
4. Доц. Нина Кубратова Найденова – Държавна опера – Пловдив за активно участие на Държавна опера – Пловдив в обществения и културен живот на град Пловдив, както и за режисьорските постижения в реализацията на оперните спектакли „Макбет“, „Селска чест“ , „Палячи“, „Любовен еликсир“ на сцената и с трупата на Държавна опера – Пловдив
5. Държавна опера  – Пловдив за премиерата на балета „Лебедово езеро“ от Чайковски
6. Жана Белева за принос в изпълнителското,  хоровото изкуство и музикално творчество

ЖУРНАЛИСТИКА
Номинирани:                      
1. Владимир Иванов Балчев за поредицата „Забравеният град“
2. Евгени Тодоров Тодоров за поредицата телевизионни предавания, постинги и книги, събрали неизвестни или малко известни моменти от пловдивската история
3. Николай Георгиев Арнаудов – карикатурист за интересът на пловдивчани, породен от изявите на автора

ФОТОГРАФИЯ И ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО
Номинирани:                  
1. Виолин Иванов Палейков и Нончо Иванов Нончев за филма: „Мостовете на Александър“
2. Катедра „Приложни изкуства“ на АМТИИ за  фотографската изложба на дипломанти от специалност „Графичен дизайн и форотграфия“ випуск 2015 –    Разкриване на нова бакалавърска специалност „Фотография“ от учебната 2015/2016г. към катедра „Приложни изкуства“

ИЗКУСТВО,  ПРЕДНАЗНАЧЕНО ЗА ДЕЦА
Номинирани:                   
1. Модерна академия на изкуствата „Синдикат“ за  създаване на устойчива образователна принадена стойност на изкуството и културата в град Пловдив чрез дейността на Модерна академия на изкуствата „Синдикат“ – безплатно обучение на пловдивски ученици по специално разработени програми, ориентирани към най-съвременните достижения на изкуството, творчеството и мисленето.
2. Държавна опера – Пловдив за платформата „Госпожа Опера“
3. Даниела Трифонова  за принос в обучението на деца от различни възрасти – от 3-18години от спортен клуб „Самодива“ в различни стилове на танцовото изкуство. Организиране на обучения с изтъкнати специалисти и участия в концертни изяви.
4. Екипът на Държавен куклен театър – Пловдив за високо майсторство и професионализъм, проявен в реализацията на спектаклите: „Децата на Хамелн“, „Дом“, „Болен здрав носи“
 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

4 коментари

  1. Стискам палци за Владо Балчев-поредицата е великолепна! А Евг.Тодоров е по-подходящ за наградата на Съюза на пенсионерите/отчитайки таргета на таванната му тв/,отколкото за наградата Пловдив…И една приятелска забележка – академик Николай СтОйков,а не СтаЙков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Back to top button
📨 Изпрати новина