Градът

Огледалце, огледалце на стената, я кажи какво ще видим в Капана

За мен е интересно, точно колкото за хората. Моментът на откриване на работата ще бъде и моментът, когато ще я видя за първи път, споделя Кузманов.

Аня Петрова

На улица Златарска в Капана тече трескава работа.  Бормашините бръмчат от сутрин до здрач, хора се катерят по издигнатите скелета и материали пристигат всеки ден. Повод за това е Проект 0, който стартира преди броени дни и очаква своето представяне на 7 юни. Авторът на това произведение, Кирил Кузманов, говори пред  Под Тепето за процеса на работа.
Върви с неизбежните технически неща за преодоляване, казва той. Забавяне в сроковете, производство на някои от материалите, но общо взето се движим в необходимите темпове.  Имаме проблем с дъжда тези дни, защото вали доста интензивно, което доста забавя работата, но всичко е в предвидените граници на луфт, който за сега можем да поемаме, за да може всичко да бъде наред.
За самото заглавие казва, че  е събирателен момент на неприсъствие, на натуралност, която самият проект би искал да има. От една страна, това е абсолютно некомерсиален проект, който се генерира от хората и тяхното участие във времето. От друга страна, той се случва от това, че самите фрагменти нямат добавена стойност, нищо повече от това, което са те самите. Има едно нулево пространство, което е между двете огледални страни на работата, която се инсталира в момента. Проект 0  – проект без остатък. Всичките 50 фрагмента ще бъдат доставени, поставени, изложени, а след демонтажа на 17 юни ще започнат да обикалят света. Всеки един заявител, който е част от проекта и е платил фрагмент, ще си го получи след това.  По този начин работата ще продължи да съществува като 50 фрагмента  в различни пространства на света – Ню Йорк, Берлин, Виена, София, Пловдив  и т.н.  Моментът  на събиране и инсталиране на работата е една малка част от цялото творение, защото е свързана с потенциала на идеите.
Преди 4 години Кирил идва по повод „Фонд млади автори”, проект на галерия Сариев. Тогава му споделят, че може да използва някои пространства, които са изоставени и необитаеми в Капана. Разхождайки се в квартала, за който казва, че има отдавнашна и ранна връзка, макар и да не е пловдивчанин, наблюдава самото пространство. Не представлява интерес да се направи просто една изложба, а възможността да се работи с това място. Има един особен компонент на града, който е съществувал като своеобразна черна дупка. Място, което е било много важно и за развитието на Пловдив, и за целия регион. Как и Защо това място е започнало едновременно да съществува, но и да не съществува за хората в града, това е бил водещият въпрос в главата на Кузманов в началото на всичко това. Как може да се създаде произведение на изкуството, работещо с визуален език, което да бъде с изцяло хоризонтална структура.
Златарска е едно от пространствата, които в логиката на движение сред Капана той вижда като най-оптимална като място – технически и пространствено.  Има далечна гледна точка, от която може да се види работата, а северната страна има много близка дистанция, в която човек може да види себе си.
Паралелно с откриването на работата ще има документална изложба в Баня Старинна. Тя ще бъде свързана с целия процес на работа. Ще бъдат показани различен тип документални фрагменти, свързани с проекта. Позициите на заявителите и какво е мотивирало тяхното участие чрез аудио, видео и текстови документации.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина