БългарияЕвала

Най-после: „Легнал полицай“ на бул.“Шести септември“

Смъртта на Бонка се оказа катализатор в четиригодишната борба на родители от квартала за обезопасяване на местата за пресичане на пешеходци

Максималната скорост в района вече е 30 км/ч

Новата „зебра“ вече е обозначена отдалече с пътна знаци, каквито се оказа, че няма по време на следствения експеримент след катастрофата

Според комплексната техническа експертиза 19-годишният Асен Гюргенчев е можел да избегне удара, ако се е движел със скорост по-малка от 47 километра. Това стана ясно в Съдебната палата в Пловдив по време на обжалването на присъдата в началото на седмицата.

Припомняме, че първоинстанционният съд постанови ефективно наказание от 2 години и 8 месеца за младежа, който блъсна пешеходката Бонка Куманова на зебра на бул.“Шести септември до Вижъна. Обвиняемият Асен шофирал лек автомобил "Тойота РАВ4", като преминал през кръстовището на бул. "Руски" и се насочил към бул. "Шести септември". Към 20,48 ч. Бонка започнала да пресича пешеходна пътека на южното платно на булеварда, като се е движела със скорост 5 км/ч, съответстваща на бързо ходене. Тя преминала през разделителния остров и със същия ход предприела пресичане на пешеходната пътека по северното платно на булеварда. При навлизането й в тази част на платното, автомобилът, шофиран от обвиняемия Асен, се намирал на 22-23 метра. Той се движел със скорост от 67 километра в час, при позволена за населените места скорост от 50 километра в час. Водачът видял преминаващата по пешеходната пътека, натиснал спирачката, но не успял да спре преди траекторията на преминаване на пешеходката поради движението с несъобразена скорост и ударил жената с предната лява част на автомобила. Свидетели на катастрофата се обадили на тел. 112. На място пристигнал екип на Центъра за Спешна медицинска помощ, а шофьорът избягал. Той демонстрирал пред свои приятели желание да извърши ремонт на автомобила, задържан е от органите на МВР на 14 април 2017 г.  

Следствен експеримент По време на експеримента се видя, че знаците, носещи пари на общинската хазна са в изобилие, а тези за безопасност на хорат, които пълнят хазната, ги няма

По делото е назначена съдебно-медицинска експертиза, която установила, че пострадалата жена е получила травматични увреждания на жизненоважни органи, довели до остра загуба на кръв и сърдечносъдова недостатъчност и Бонка е починала на място.

Днес на мястото на инцидента вече има повдигната пешеходна пътека, монтирани са предупредителни, указателни и забранителни пътни знаци за новите условия на пътя. Остава да се нанесе единствено пътната маркировка на самото платно.

Монтирани са необходимите пътни знаци за новите условия на пътя

И винаги се намира някой, за когото законите  не важат!

Хората, които живеят и работят в квартала, се бореха за допълнително обезопасяване на пешохдоните пътеки в участъка от кръстовището с бул.“Руски“ до това с „Васил Априлов“ години наред. През август инициативната група от Мараша се съгласи средствата, заделени за повдигната пешеходна пътека до ОУ “Д-р Петър Берон“, да бъдат пренасочени, след безуспешна 4-годишна борба това да стане пред училището на мястото, където загина възрастната жена в навечерието на Великден.

Протест в квартала на 1 юни 2013-а година на пътеката, където през април с.г. друг 19-годишен шофьор на червен светофар помете дете в трети клас

Инициативната група, в която влизат над 250 семейства от квартала изказва благодарност на кмета на район „Централен“ Георги Стаменов, на райкмета на „Южен“ Борислав Инчев, на общинската съветничка Нина Гьошева от ПФ и на директора на ОП „Организация и контрол на транспрота“ инж. Борислав Кръстев, че успяха да доведат нещата до първия „легнал полицай“ на булеварда и въведоха ограничението на скоростта в участъка!

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина