Изпод тепетоМнения

Как да ходиш по вода? Питайте проф. Иван Куцаров

Преподаване, наука и кучето Топчо в ежедневието на бившия ректор на ПУ днес

Професорът със средна обща оценка от челния си сблъсък с Техническия университет

Масовизацията понижава качеството, смята любимият преподавател на студентите  

Аня Петрова
В офиса си в РекторатаПрофесор Иван Куцаров – убедена съм, че това е име, което може да усмихне всеки, който се е докоснал до този човек. И който е стъпвал в Пловдивския университет.  Невероятен учен, прекрасен преподавател и един страхотен събеседник, който се срещна с Под тепето, за да покажем другото му лице. И е поредният герой от рубриката ни, в която представяме човека, който седи зад академичните титли из пловдивските университети. Видяхме се в малкия му кабинет на третия етаж. Книгите му са перфектно подредени, в шкафа си държи снимки, а изображението на десктопа му е Топчо- любимият немски шпиц, който целува внучка му.
В Прага през 1986 годинаИмало е периоди, когато би било интересно какво съм правил в ежедневието си, казва професорът и допълва, че сега не са много нещата, които прави извън работата си. Бил е запален турист, че дори е бил състезател по туристическо ориентиране, но сега може да се каже, че преподаването, науката и кучето са основата на живота му. В последните новини около него, можем да кажем, че току що е дал нова книга в издателството, която ще можете да намерите из книжарниците до края на годината и която той сам определя като първа от този тип в света.
Така се стичат нещата при него, че професията му е пряко свързана с личния живот и двете не могат да бъдат разграничени едно от друго. Научната работа никога не ми е тежала и никога не съм бил недоволен, че трябва да довърша нещо, било то статия или рецензия, казва професорът. Намира го за В Париж с колеги удоволствие да намери такава професия, която да не му тежи. Мечтаел е да стане човек на науката, но в младините нищо не му е давало гаранция, че ще успее. Когато той е кандидатствал е имало само един университет, в който се е изучавала филология. Чак години по-късно се отварят такива специалности във Велико Търново, а после и Пловдив. Не е имало големи полета за изява – започва в учителския институт, след това аспирантура. От тук започва и преподаването му в Софийския, Пловдивския, Великотърновския и Бургаския университети. Но това не е бил началният план, както и да го погледнем. Подтикнат от родителите си и мечтата на баща му да има син инженер, то Куцаров записва в Техническия университет в София. Още на Коледа им казах, че няма да продължа там, спомня си той. Общият му успех за първия семестър е бил около тройката, което е доста трудно да си се представи за човек като него. На следващата година отива на изпит за Софийския в Бургас,  където и му се пада тема за Вазов, а накрая изкарва 5.75. За Славянска и Българска филология изпитите са били В Санкт Петербург през 2002едни и същи, но в Славянска са приемали по 15 човека, докато в Българска между 300 и 500. Аз съм доволен от това, което направих и ако трябва да повтарям, това бих повторил, казва Куцаров. И във времето се оказва, че това е професия, която не се влияе от политики, бизнес, а само от това колко си добър. Винаги е имало добри студенти, казва професорът и се гордее с факта, че е създал няколко поколения учени, но все пак смята, че масовизацията понижава качеството.  
Да прекараш детството си на морето – какво по-хубаво от това? Имали са състезания момчетата – кога най-рано ще се окъпят в морето. По принцип се е случвало около манифестациите на 1 май, но веднъж са решили още април месец да се цопнат в морето. Така и съседското момче ги издава, след което от всяка къща на калпазаните от тайфата се ехтели скандали. Всички сме чували за замръзналото море през 1954 година, но пък професор Куцаров е вървял по него. Целият залив беше заледен и не мога да го забравя как вървяхме от блок на блок, спомня си той.
В Слънчев бряг през 1973 годинаНа времето много е обичал да чете художествена литература, но сега е насочен повече към специализираната. Тези компютри много ни губят времето, смята Куцаров  и с усмивка допълва, защо ли се чудят, че студентите по-малко учели. Все пак, ако някой му препоръча нещо специално и този човек също не трябва да е кой да е  – книгата започва да бъде четена на момента. Георги Стаматов, Иван Вазов, Антон Дончев и Димитър Димов са само част от имената, които изброява като любими автори от художествената литература. Харесва естрадна музика, най-вече италианската, дори Във Венеция, май месец 2001е следял денонощно по радиото кога ще пуснат любимите му песни. Свирил е на цигулка като дете, после е бил в оркестър, а накрая се е насочил и към китарата и пеенето, но в един момент се отказва от пеенето, заради лекциите. Обича гръцката кухня най-много – риби и морски дарове, но все по-рядко посещава заведения покрай забраната за пушене и последния член на семейството му – Топчо. Това е немският шпиц, който вече цели осем години и който е част ежедневието на Куцаров. Ако ме е нямало по-дълго време, то ме чака на вратата и ми се хвърля да ме целува като ме види, разказва ни той. В семейството му винаги е имало животни, особено котки. Но Топчо е нещо повече от домашен любимец. Той просто е член от фамилията Куцарови.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина