Броят на хората под 50 години, диагностицирани с рак, се е увеличил в световен мащаб за три десетилетия, съобщава БТА.
От 1990 г. до 2019 г. случаите на рак сред хората на възраст 14-49 години са скочили с почти 80% – от 1,82 млн. на 3,26 млн.
Макар и експертите да предупреждават, че част от това увеличение може да се обясни с нарастването на населението, предишни изследвания са установили, че диагнозите рак са все по-чести при хората под 50 години.
Като основни рискови фактори в тази възрастова група международният екип, участвал в новото проучване, посочва неправилното хранене, тютюнопушенето и алкохола. Но причината за увеличаването на преждевременния рак „все още не е ясна“, добавят те.
Малко над един милион души на възраст под 50 години са починали от рак през 2019 г. (+28% в сравнение с 1990 г.). Най-смъртоносните видове рак са на гърдата, трахеята, белия дроб, червата и стомаха.
Ракът на гърдата е най-често диагностицираният през трите десетилетия. Но раковите заболявания, които са се увеличили най-бързо, са тези на назофаринкса – там, където задната част на носа се среща с горната част на гърлото, и на простатата. За разлика от тях, случаите на рак на черния дроб са намалели с 2,9% годишно.
Учените от Университета на Единбург и Медицинския университет на Чжъцзян в Китай са използвали данни от изследването „Глобално бреме на заболяванията“ от 2019 г., като са анализирали честотата на 29 вида рак в 204 държави.
Колкото по-развита е една държава, толкова по-висока е честотата на случаите на рак сред младите. Това може да означава, че по-богатите държави имат по-добри здравни системи и регистрират болните от рак по-рано. Но само няколко страни правят профилактични прегледи за рак преди 50-годишна възраст, отбелязват учените.
Други рискови фактори за появата на рак са генетичните, заседяването и затлъстяването.
Според направения модел случаите на рак ще се увеличат с 31 % до 2030 г. сред хората до 50 години, основно във възрастовата група на 40-годишните.