Зелен градНовини

За първите 5 месеца в Пловдив са осиновени 100 кучета

Представихме добри практики при овладяване популацията на безстопанствените четириноги на Национална среща на представители на почти всички общински приюти

Специалистите обсъдиха предизвикателствата в дейността им

Пловдив бе домакин на първата Национална среща на общините,  които имат приюти за безстопанствени кучета. По данни от Регистъра, поддържан от БАБХ, общински приюти имат едва 32 общини в страната. От всички тях, в инициативата, която се проведе в Дома на културата „Борис Христов“, успяха да се включат представители от Перник, Русе, Благоевград, Ямбол, Несебър, Кюстендил, Троян, Велико Търново, Бобов дол, Стара Загора, Сливен, Ловеч.

Инициатори на форума са пловдивското общинско предприятие ”Зооветеринарен комплекс“ и дирекция „Екология и управление на отпадъците“ към Община Пловдив, а темата бе „Добри практики при овладяването популацията на безстопанствени кучета на територията на  Република България”.

„Поставихме начало на дискусия по двата норматива, които налагат известни промени в дейността на общините и приютите за бездомни животни – Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България (2019 г.) и Наредба № 4, която трябва да даде насоки и указания за реалното изпълнение на Националната програма (2021 г.). Крайно недостатъчно бе времето в рамките на днешната среща да обсъдим задълбочено трудностите при тълкуването и прилагането на някои от текстовете“, заяви след срещата директор на ОП „Зооветеринарен комплекс“ – Пловдив Георги Божев.

„Оказа се дълъг списъкът с въпроси, които колегите зададоха, по отношение двата норматива, и които останаха без  отговори. Необходимо е синхронизиране на всички документи, които засягат темата, нуждаем се от точни указания и тълкувания по някои от текстовете. Работата ни не трябва да се базира на субективни преценки, временни решения или самоинициативи без законови основания. Темата за бездомните животни е чувствителна за всички и общините трябва да бъдем максимално изрядни. Ще оформим официално запитване към Министерството на земеделието и храните, а при следващата ни среща ще поканим представители на Министерството на земеделието, БАБХ и Националното сдружение на общините“, добави Йорданка Цонева – представител на дирекция  „Екология и управление на отпадъците“ в Община Пловдив.

„С колегите споделихме конкретни детайли от ежедневната ни работа. Беше полезно за всички да научим как всеки приют в страната е организирал дейността си от улова на кучета, през  ветеринарната им обработката до настаняването им в приюти. Коментирахме работата ни с неправителствени организации и доброволци, съществената им роля при социализиране на кучетата в приютите и намирането на добри осиновители за тях.  Впечатляващи са резултатите, които са постигнали някои от колегите – официални договорни отношения с по няколко ОЗЖ (организации за защита на животните), над 50-60 % осиновени кучета от общия годишен брой животни преминали през приютите“, обясни управителят на пловдивския общински приют  д-р Веселин Бекирски.

Община Пловдив представи една от най-успешните си дейности, която прилага вече близо 10 години – електронната регистрация на домашните и бездомните кучета в Пловдив. Гостите имаха възможност да се запознаят подробно с функционалностите на Регистрите, в т.ч. и с реално измеримите ползи от тяхното  използване.  Този добър опит на Община Пловдив ще бъде взаимстван от няколко от присъстващите на срещата общини.

Форумът беше открит от зам.-кмета по „Екология и здравеопазване“ Анести Тимчев, който поздрави участниците за това, че обединяват усилия в една нелека задача. Той подчерта, че целта е да се формира обща позиция по основните проблеми в дейността на приютите, за тяхното финансиране и модернизиране. По думите му предстои да бъде изработена обща законодателна инициатива за промени във финансирането на приютите от държавата. В момента съществуващите приюти са основно на общинска издръжка, на места се подпомагат от дарения и доброволци, но по-малките общини не могат да си позволят изграждането на подобни обекти, оборудването им, осигуряването на собствен обучен персонал или наемането на външни екипи за улов и ветеринарна обработка.

Йорданка Цонева заяви, че утвърдените добри практики и натрупаният през годините опит, трябва да бъдат споделяни с останалите общини. В общ интерес за всички е да се работи едновременно на териториторията на цялата страна, да се поощрява и подпомага взаимодействието между съседните общини в даден регион. В крайна сметка всички имаме една цел – комфортна и сигурна градска среда,  дом за всяко  улично животно, отговорни и съвестни собственици на домашни кучета, допълни Йорданка Цонева.

„Като работещ модел за справяне с безпризорните животни в рамките на общините се посочиха масираните социални кампании и работата в партньорство с неправителствения сектор и доброволци. Това е начинът и да се „пресуши извора“ на проблема – нарастването на броя на популациите и контрол при домашните и дворните кучета“. Това заяви главният секретар на Община Перник Мартин Жлябинков. Техният приют е с капацитет от 150 кучета като голяма част от тях биват осиновявани в чужбина. Подобно международно партньорство с неправителствени организации е позволило на Община Русе да достигне до 60% осиновяване на обработени и кастрирани кучета от приюта им. Община Пловдив има намерение да взаимства опит и от тях.

Георги Божев съобщи, че за първите пет месеца на годината в Пловдив са одомашнени 100 са кучетата, а до края на годината се очаква броят на осиновените палета да бъде над 50% от общия брой на постъпилите.

Община Пловдив представи още една от добрите си практики – ефектно представяне на настанените в приюта кучета, чрез сайта на общината и фейсбук групата „Кучета от общинския приют“, създадена и поддържана от доброволците към приюта. Всеки желаещ да се сдобие с домашен непородист любимец, бързо намира най-подходящия за себе си чрез гупата. В нея се споделят снимки и щастливи коментари от осиновителите на кучетата, организират се събития и кампании. Това дава възможност за осъществяване на обратна връзка с осиновителите на кучета и добиване на реална представа за новия им живот.

 

Голямо е предизвикателството да се работи с кучета, постъпили в приюта по сигнали за агресивно поведение. Удовлетворяващо е да се види напредъкът при тези животни, който е в резултат на системната работа с тях от страна на персонала в приюта и доброволците, които се грижат за социализирането им, подчерта Йорданка Цонева.

 

В рамките на следваща среща ще бъдат набелязани и стъпки за подобряване на   процедурите по администриране на дарения в полза на общинските приюти Ще се поканят и повече неправителствени организации, които вече партнират с общините.

 

Домакин на следващата среща остава Община Пловдив и на нея ще бъдат поканени представители на Министерството на земеделието и горите, на БАБХ и на Националното сдружение на общините.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина