Градът

Пътят до книгата

Инвалидът Кирил Тенев достигна до библиотеката благодарение на нова рампа там

Имам повече свободно време и предпочитам да го уплътнявам с книга, а не с телевизия, обясни той

Пътува с количката си до читалнята през половината град

Да искаш да стигнеш до бленуваната книга, но да не можеш. Това тормозеше Кирил Тенев и много хора в неравностойно положение като него, които искаха да посещават Народна библиотека „Иван Вазов”, но нямаха тази възможност. До днес. От тази сутрин на стълбите към книжния храм откъм улица „Иван Вазов” функционира рампа за инвалиди, която бе пробвана от Тенев в присъствието на директора на институцията Димитър Минев, кмета Иван Тотев и заместника му Александър Държиков.

Досега достъпът до сградата на библиотеката беше кошмарен, почти невъзможен. Можех да стигам до нея само с помощта на други хора. Но от днес вече ще се справям сам и ще стигам до книгите. От това тук по-хубаво за хора като мен няма, доволен от съоръжението след пробата му бе Кирил Тенев. Той подчерта, че ще идва много по-често до библиотеката заради новото устройство.

Ние имаме повече свободно време, а аз не искам да го уплътнявам пред телевизора. Искам да го уплътня с книга. Факт е, че досега не можех да се качвам горе в библиотеката, голямо мъчение беше. За жалост има още сгради, които са недостъпни за хора като мен, отбеляза Тенев. Той живее в Гиганта. Казва, че се предвижва от Кършияка до библиотеката без трудности. Минавам през пешеходния мост. Единствено светофарите ми създават трудности. Но от Гиганта до тук нямам никакъв проблем. А и с тия велоалеи може да обикаляме целия град, каза още той.

За да достигне до сградата на библиотеката, той трябва да се доближи до рампата с количката си и да натисне звънец, с който информира служителите на „Иван Вазов” за присъствието си. Те могат да оказват и директна помощ на хората, които имат нужда от рампата. Тя е подходяща и за майки с колички. Съоръжението е швейцарско, изградено е със собствени средства, обясни директорът на „Иван Вазов” Димитър Минев. Той допълни, че екипът на библиотеката се старае да отговори на всички нужди на хората със специфични потребности. Има например зона за хора със зрителни проблеми. Освен това се работи и по подобрение на средата в цялата сграда, като наскоро старите мокети в читалните са заменени от антибактериални настилки.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина