БългарияНовини

Скокът на цените е въпрос на спекула, а не на евро

И към евразийската общност да се присъединявахме – също щяха да скочат цените, защото въпросът е на спекула, а не на евро, каза д-р Димитър Събев, икономист в БАН, предава Dir.bg.

„Очевидно е, че има риск да се повишат цените и то не защото еврото ще направи нещо, а защото конкурентният пазар в страната ни не е достатъчно развит – има много монополи, има информационно затъмнение… КЗК и КЗП би трябвало да са активните институции сега, а не президентът и Народното събрание“, уточни той.

Истината за цифровото евро – помощник или „дигитално робство“?

Събев определи като „жлъчни и демагогски“ думите на президента Румен Радев, че има риск от поскъпване на стоките и обедняване на хората още след излизането на конвергентните доклади за готовността на България да се присъедини към еврозоната.

„Той тръгна от нещо реално, но оценките му, че това ще ощети и потопи хората – това далеч не е така. Ако става дума за малки злоупотреби с цени и повишения, това ще е може би действително много вредна и много неприятна злоупотреба с доходите на българите. Но това ще се изразява в милиони. А ползите, които България би могла да отключи от членството в еврозоната, ще се изразяват не в милиарди, а в стотици хиляди нови хора, които ще се върнат в България и ще обвържат живота си с нея“, допълни икономистът от БАН.

Когато има ясна дата на включването ни в еврозоната преминаването към еврото ще е естествен и бърз процес, смята икономистът и подчерта, че в малките населени места има риск от недобросъвестни търговци.

„Икономическата история е показала, че командата не работи добре при цените. С нищо не можеш да принудиш един търговец да продава по-евтино. Има икономически хитрини, които могат да се прилагат. Трябва да ни тревожи не еднократното повишаване на цените, спекулата никога не ни е била чужда, а производственият капацитет и потенциал на България в еврозоната. Страните в еврозоната се развиват добре само ако имат иновативна икономика. На това трябва да се обърне внимание“, заяви Събев.

Приемането на еврото не е толкова икономически въпрос, а политическо решение, което цели да ни обвърже по-здраво с ЕС и „да подпечата демократичното устройство на България, а икономиката е заложник“, каза още икономистът от БАН.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина