АктуалноБългарияВластНовиниОбразование в Пловдив

Променят изпитите след 7. клас

От догодина ще има повече практически и интегрални задачи

Религията няма да е задължителен предмет, обяви минстърът на образованието Красимир Вълчев

Изпитите след 7. клас трябва да се променят – да има повече практически задачи и интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности, придобити по природни и обществени науки. Т.е. да има интегрален изпит но математика и природни науки.

Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев пред БНР. 

На следващата година скромната крачка ще включва няколко интегрални задачи, тъй като природните науки са много пренебрегнати, резултатите са слаби и обществото няма да просперира, ако не повиши склонността за учене на математика и природни науки, обясни той.

И допълни, че няма да има отделна част „Математика“, „Физика“, „Химия“ и т.н.“.

Според министъра резултатите от матурите в 7. клас тази година са сходни с миналогодишните и показват трудност при решаване на практически задачи.

„Най-ниски и притеснителни са резултатите по математика. По български и литература имаме средно добри резултати. Наблюдават се обаче слаби в училищата с концентрация на деца от ромски произход“, каза Вълчев.

Проблемите с математиката са системни и поколенчески, отбеляза още той.

„Имаме по-малко часове, но повече съдържание. Учениците и учителите препускат. Няма време да затвърдят знания. Това води до лесна демотивация“, отбеляза Вълчев.

Една от основните цели на реформата в образованието е да се осигури повече време.

„Днешните ученици по-трудно се концентрират заради продължителното взаимодействие с екрани. Изследване на ОИСР показа, че нашите ученици са с най-висок процент на разсейване. Започваме дискусия и изработване на визия за промени“, посочи министърът.

Той отбеляза, че през февруари МОН е публикувал концепция за промени в учебните програми – най-важната част от реформата, съобщи offnews.bg

„Трябва да се префокусираме от заучаване към функционалност. Да засилим възпитателната функция в тези програми, социално-емиционалното учене. Да ги направим по-рамкови – да има по-голяма възможност учителите да гледат нивото на учениците си“, заяви още Красимир Вълчев.

И допълни, че частни уроци винаги ще има, докато има училища, които са по-желани.

„Но ние можем да направим частните уроци по-малко рентабилни. Частните уроци са толкова по-рентабилни, колкото повече може да се заучава, колкото повече изпитът е по конспект“, обясни той.

По думите на Вълчев промяната не може да се направи толкова бързо. По-важно е да се направи добре. Така учениците ще научат повече.

Задачата пред МОН от 2026-2027 г. е да облекчи малко програмите по профилираната подготовка.

Министърът коментира атестацията на учителите.

„Предлагаме една по-облекчена и работеща оценка. И в момента учителите се оценяват ежегодно и получават диференцирано заплащане. Предлагаме да се направи ежегодна оценка на труда, от която да зависи не само диференцираното заплащане, но и кариерното израстване, включително да бъде и основание за освобождаване, когато има ниски резултати“, изтъкна Вълчев.

Красимир Вълчев обясни още, че и в момента има религия в българската образователна ситема, но не във всички училища. Има и в почти всички европейски страни. Това не отменя светския характер на системата.

„Религия“ няма да се изучава задължително. Ще има алтернативна програма „Добродетели и етика“, която ще бъде основна. Нито едно дете няма да учи „Религия“ против волята си. Ние само разширяваме достъпа. Религията е една от алтернативните пътеки да формираме ценности у децата“, каза Вълчев.

Концепцията на програмата по „Добродетели и етика“ ще бъде изцяло недогматична, опознавателна. Тя ще бъде една програма по възпитание в добро. МОН ще я използва и за социално-емоционално учене.

В първи клас например ще учат базови неща – какво е добро и зло и различните видове добродетели. Няма да се пишат оценки. Вълчев смята, че има голяма нужда да се засили възпитателната функция на българската образователна система.

Преди началото на учебната година родителите ще бъдат запознати с опциите. Ако има минимален брой деца, ще бъде сформирана група по „Религия“. Програмата по „Добродетели и етика“ ще бъде основна. Тя ще се предлага във всички училища“.

Вълчев обясни, че правителството е редовно и е длъжно да работи с по-дългосрочен хоризонт.

„Да правим промени в системата, които смятаме, че са необходими. Аз, като министър, търся политическа подкрепа в управляващата коалиция и извън нея. Трябва да имаме относително съгласие за посоката на основните промени в образованието“, коментира още Красимир Вълчев.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. И тръгнал поредният гербаджийският мафиот, станал милионер от схеми с компютри в училищата , да се прави на заинтересован от нивото на образование и реформи… скрий се, гербаджийски боклук!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина