АктуалноГрадътЖивотЗабавлениеЗабравеният градНовини

Знаете ли, кога е заснета първата панорамна снимка на Пловдив?

Димитър Кавра е първият фотограф в Пловдив, който се опитва да прави панорамни снимки на града

Източник: LOST IN PLOVDIV

С постиженията на съвременната фотография сме свикнали да гледаме всякакви кадри и панорамни изгледи. С лекотата и възможността по всяко време да извадим 100-грамовия си мобилен телефон и за части от секундата да пресъздадем в снимка красотата около себе си, едва ли можем да си представим заснемане, което изисква технологично време от 7-8 минути. Сега автоматични филтри и настройки допълнително разкрасяват фотографиите ни и за голяма част от нас бързо се превръща в хоби да запечатваме местата, които посещаваме или кътчетата, които обичаме.

За историята на фотографията в Пловдив се знае твърде малко. Документи почти няма, откроява се само една ясна следа – ателието на врачанеца  Атанас Йоанович, открито през 1841 г.  в Белград. Предполага се, че то е първото фотографско студио в Югоизточна Европа. Именно в това студио към 1842 – 1843 г. се обучава Атанас Сахатчи от Враца. След като усвоил тънкостите на занаята, Сахатчията се установил в Пловдив.  Негово дело са първите фотографски снимки под тепетата.

Атанас Сахатчи обучавал и ученици. Един от тях е хаджи Никола Кавра. По това време Кавра бил сред най-видните членове на Кожухарския еснаф. Явно ученикът на Сахатчията се увлякъл трайно по фотографията, защото към 1851 – 1852 г. отворил свое фотоателие. За увлечението на хаджи Никола Кавра към фотографията няма запазени документи. Единствените свидетелства са оцелелите фотографии. Най-ранната от тях е с дата 1852 г. След 1865 г. Никола Кавра работи заедно със своя син Димитър. Една от първите стойностни творби на семейното фотоателие е портретът на пловдивския митрополит Неофит, заснет вероятно през 1871 г.

Целия текст четете в LOST IN PLOVDIV

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина