Темелков си тръгва: „Пловдив ми е Дубай“ и въпросът кой всъщност управлява града

ГИС Пловдив, дигитализацията и една раздяла без особена драма… поне официално
Темелков и образът на „започнатото бъдеще“ – Смарт Пловдив между визията и реалността
В Пловдив оставки почти не се случват, а рокадите рядко идват сами. Още по-рядко идват без второ изречение след тях. Първото бе от Бойко Борисов: Вадя Темелков от Пловдив. Три дни по-късно дойде второто – Владимир Темелков освобождава ресора си в Община Пловдив.

Този път обаче във фокуса на вниманието е дежурното работно изречение на отиващия си от Града под тепетата, през Траянови врата, към жълтите павета и то звучи така: „Пловдив ми е Дубай“.
Човекът, който го произнасяше най-често, вече не е заместник-кмет, но го наложи като кодово име за дигитализацията в администрацията.

При последната си публична изява той спретна скандал на демонстрациите в ЦИК, като участва в акция с детска отвертка за разглобяване на машина за гласуване.
Владимир Темелков си тръгва от ресора, а градът остава в познатото си междинно състояние – между започнати системи, амбициозни презентации и един упорит въпрос, който винаги се връща в такива моменти: кой реално управлява Пловдив?
ГИС Пловдив и дигитализацията: проектът, който трябваше да промени всичко
Темелков беше презентиран като лицето на най-амбициозния опит за дигитална трансформация на Пловдив от години. В „неговия мандат“ дигитализацията спря да бъде вътрешноадминистративна тема и влезе в политическия разговор за „смарт град“, „интегрирани системи“ и „община в телефона“.
Припмняме, че веднъж вече той си тръгна от кабинета на пл. „Стефан Стамболов“ 1, но се върна след броени дни, наречени „Временен дисбаланс“ и обещания за „Съединение“ и „Работа, работа, работа“, след спявка с партийния лидер, който ги накара да „заровят томахавките“ с кмета Димитров.

Единствен резултат от дейността на бившия вече зам. засега остава стартирането на Географската информационна система (ГИС). Проект, който дълго стоеше в зоната на „подготовка“, вече е във фаза с финансиране, договор и изпълнител.
По отношение на другите му ресори най-запомняща остава акцията, при която зам.-кмет преименува профила за инвеститори в Община Пловдив на свое име, присвоявайки си общинска Fb-страница. А след като публично се закле да подаде оставка, ако ремонта на Хуманитарната гимназия не се случи в срок, Владимир Темелков изчезна от общинските дела задълго.
Смарт Пловдив: между визията и реалността
Около ГИС би трябвало да се разгръща по-широката дигитална картина, като: мобилни услуги, електронна администрация, транспортни системи, паркиране, видеонаблюдение с аналитика…, но всички тези системи „живеят“ в различни скорости.
Едни уж вече работят. Други – още се тестват. Трети, чакат обществена поръчка, а четвърти – административен момент.
Резултатът е познат: Пловдив вече е дигитален като идея, но не винаги като ежедневие.
Кой управлява Пловдив?
Темелков оставя след себе си специфично наследство:
– не завършени системи, а започнати;
– не административно спокойствие, а ускорение;
– не тиха администрация, а шумна дигитална амбиция.
Ако ГИС заработи, ако общината реално влезе в телефона на хората, ако данните започнат да движат решенията, то това ще е началото на нов модел.
Ако не? „Пловдив ми е Дубай“ ще остане най-разпознаваемият политически слоган на един мандат, който започна с дигитална амбиция и завърши с политическо пренареждане.
И между тези две версии стои добре познатият пловдивски финал – всичко е започнато, малко е завършено, а въпросите винаги са повече от отговорите.
И тук завършвам със стария пловдивски въпрос, който винаги оцелява след всяка администрация: Кой реално управлява града?
В Пловдив има една особена административна физика – никой никога не си тръгва просто така. Или е „нов етап“, или „национална задача“, или „пренасочване към по-голяма отговорност“. А понякога всичко това наведнъж.
След внезапното напускане на Владимир Темелков, екипът от заместник-кметове на Костадин Димитров в Община Пловдив претърпява сериозна структурна диспропорция
Тази рокада превръща Пламен Панов в най-натоварения и влиятелен заместник-кмет в настоящата администрация. И без това към днешна дата в Пловдив липсва равномерно разпределение на административната тежест в екипа на кмета.
Според експерти в Пловдив подобно сливане крие сериозен риск от административно претоварване. Много трудно е един човек да контролира едновременно оперативната работа на училищата и детските градини (Образование), милионния и сложен ИТ проект за ГИС системата (Дигитализация), усвояването на еврофондовете (Европейски политики) и пълния културен календар на Пловдив.
Управлението на 7 ресора от един човек често е знак за временно политическо решение или опит за спешно „запълване на дупки“, докато партийното ръководство избере постоянен нов човек.






Тимур МИНДИЧ, ортак и съ-еврей на Атаман ЗЕЛЕНчук, успял час преди ареста (окт2025, Органът не успяха да го разформироват) да излети с джета си към незаконен безморален Израел натоварен с 40 милиона употребявани долари и 800 килограма жълти павета (други източници ги съобщават „само“ 60 кг. в три куфара).
Екстрадиция не е невъзможна, но не се очаква – богоизбраните Цион-Нацисти са НАД международните светски правила. (Биби не пътува за да не го арестува ООН)
АПОКАЛИПС (Ядрена ТретаСВ) за фанатичния Ционист е предсказана и очаквана надежда – понеже всичкото Човечество – „гойим“ – щяло да иде в ада, но Бого Избраните имали запазено място в РАЯ.
Я!
Да си присвои общинска страница във Фейсбук с вече хиляди последователи и да я преправи, че е негова? Какво може да очаквате от такъв човек. Много жалък тип.
Първо, Пловдив отдавна е на автопилот. Всеки с пари бута на корумпетата от Общината и си прави каквото иска./ примерно ще ликвидира автогарите за да си построи жилищен комплекс/ Второ, Пловдив се управлява от този който на изборите успя със жив зор да събере един файтон хора + една ПКП. Точно за това слага за „кметове“ такива като последните двама.
След звучния шамар за ГЕРБ на последните избори, Борисов ще се опита за „изпере“ Темелков, да го разграничи от некомпетентността на ОС и кметството. Като го претоплят, ще ни го върнат на бял кон за следващите местни избори за да затвърдим позицията „столица на стадиона“
Един герберски боклук по малко! Дано закопае и герб- младежи!
На кой ни остави Бойкооооооо
What a compelling read! The discussion on Plovdiv’s transition into a digital city raises crucial questions about urban management and community engagement. It’s fascinating to consider how these changes reflect global trends while also shaping local identity. phrazle
Все още Борисов продължава да изсмуква Пловдив. Всичко общинско е в ръцете на олигархията. Частни фирми са принудени да плащат наеми за земята, която е преминала в нечия собственост. В Пловдив, неприкосновена е частната собственост само на мафията. Другите – под ножа.
Оля се Бойко. А отрича, че са заедно с Пеевски.
Общинските съветници на ПП-ДП ще организират ли протест или неискат да си развалят рахата???
Отдавна се знае, че Борисов кметува неофициално и без да носи отговорност. Едва ли на своя глава легитимния кмет „нахрани“ определени превозвачи, Пещерняците и други фирми на олигархията.
Схемата със „Север“ е от матрицата за присвояване на бизнеси, сгради и терени с помощта на Общината Пеевски падна, Борисов лъсна.
С всичките грийн гардъни, паркове, регати и оазиси Пловдив ми е бетер Дубай.