АктуалноГрадътЗабравеният градИзбор на редактораКултураНовини

Още един пловдивски храм с тапети върху стенописите

Унищожени са стенописите на проф. Димитър Гюдженов, проф. Никола Кожухаров и художничката Невена Кожухарова, сред които редки изображения на св. Паисий Хилендарски и св. Софроний Врачански

Още един пловдивски православен храм се сдоби с евтина имитация от тапети върху автентични стенописи. Става дума за църквата „Св. Възнесение Господне“ на улица „Славянска“ в близост до Военна болница. Новите тапети са били налепени в края на 2025 година. Съсипването на оригиналната стенопис достигна до очите на много хора и преди няколко дни, когато бе отбелязан и храмовият празник по повод Възнесението – тази година на 21 май.

Храмът е построен в края на 1930-те години и завършен през 1942 година с оригинален иконостас, но без да бъде цялостно изписан. Това се случва през 1967/68 година от екип от професорите от Художествената академия и едни от най-важните имена в българската историческа живопис Димитър Гюдженов и Никола Кожухаров, заедно със съпругата на последния, художничката Невена Кожухарова.

Унищожената плоча с имената на отговорните за стенописването на храма

В притвора на храма се пазеше паметна плоча с дарителите на храма, изписан по времето на патриарх и наместник на пловдивската митрополия Кирил, която днес не се вижда – замазана, унищожена, или в най-добрия случай преместена някъде.

св. Софроний Врачански и св. Паисий Хилендарски, който не дочакаха реставрация, а унищожение

Стенописите им не бяха в много добро състояние поради множество течове, но реставрацията им бе напълно възможна. Иконописната програма бе особено интересна, като по стените бе и едно от редките изображения на св. Паисий Хилендарски, докато пише своята „История“, канонизиран само няколко години преди изписването на храма. Унищоженото от тапетите изображение е едно от първите негови в историята на българската живопис след обявяването му за светец през 1962 година. Друг премахнат образ е на св. Софроний Врачански, канонизиран през 1964 г. Останалата част от храма също бе с оригинални, авторски стенописи изцяло в духа на православната живопис, но и с личен почерк на тримата именити хужодници.

Вместо тях сега поставените тапети са напълно идентични с цялата масова продукция, която се налепя по нови и стари храмове в цялата страна и особено много в Пловдивска епархия. Освен унищожаването на вложените ръчен труд, умения и творчество, новите тапети подменят естетиката на храма и с изключително ниското си качество. Явно планирани за много по-малък размер печат, те са принтирани с вадещи очите видими пиксели при поглед отблизо.

Храмът не е паметник на културата и, за разлика от случая в храма „Св. Марина“, са изцяло в рамките на закона, но от чисто човешка гледна точка подмяната на десетилетните ръчни изписани стени с изкуствени некачествени бездушни принтове, както и премахването на плочата с имената на хора, оставили част от себе си за красотата и бъдещето храма, буди недоумение.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история… More »

11 коментари

  1. Нашия човек другаря отец Николай си знае че Ленин е казал, че религията е опиум за народа. А тази идея сигурно му е дал бившия кмет Зико, който е много умен човек. Видяхме го като кмет как оправи Пловдив, сега е ред на църквата. Нали там сега служи на Господ.

    1. Всъщност думите са на Маркс – Религията е въздишка на потиснатата твар, сърце на един безсърдечен свят, както тя е дух на бездушни порядки. Религията е опиум за народа. при болшевиките остава само опиумът. Другото го цензурират.

  2. Срам, срам, срам. Жалък, малокултурен поп, който не различава авторско изкуство от масова печатна халтура- Ник.Пловдивски. Държавата е виновна, че му позволява, още като направи безобразията в Се. Марина

  3. Източното православие има много троянски коне които искат да бъде унищожено. Но то ще пребъде! Има и голям защитник. Господ да го пази! Амин

    1. ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!
      ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!
      ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!

      ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!
      ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!
      ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!

      ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!
      ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!
      ДОЛУ ШОПА МИКИ ПОПА!

  4. Стореното буди недоумение, дойато не си припомним, че зад него стои отново Николай Пловдивски. И тогава всичко си идва на мястото. За съжаление и срам.

    1. МИКОЛАЙчик даже няма МОНАШЕСКО …ИМЕ!

      Кара си с даденото му по рождение от татенцето Методи Севаст.. Стоиме.. ДВЕСТАименов, БАРЕТА (Бияч на БКП) именце милият – без МОНАШЕСКО, задължително при пострижение и отречение от светската суета. Защо ли? Защото манастир не е помирисвало изчадието комунистическо, никога не е бил честен и почтен МОНАХ, камо ли отшелник, постник, духовник…

      Пазарлъкът изглежда е бил под преструвка „религиозническа“ да го парашутират да МУТРО-полит-иканства из Румелията, да интригантства, да угоява …когото трябва (взаимно, да). От пръв поглед още от Името Миколай-Герголюб Баретов си личи = Аятоллахът със злия поглед, с ролекса и лимузината със пожарникарска сигнализация е Ментарджия, Далавераджия, не е читав тоя с неговата непризната не-акредитирана килийна измислена като за баш-будали „академия“.

      „Академично“ ли беше пЪрвенюшкото подобряване на Света Марина да я нагизди като някаква ючбунарска г-ца и да оскверни съкровените древни стенописи – или опростачаване, герго-селяндурско? Ново висше стъпало в *р*вославната култура на Града според прокурорското *р*восъдие!

      Нека спестим подробности за психо-диагнозите на Кольо-студентчето което обявило, че е хванало Дядо Господ за шлиферо. На болни хора не се подиграваме.

      През турско можеше да има значение какво проповядва Миколай-Герголюб Баретов. И кому раздава Тиквен Медал „ЕРМ“ /Херм /Хермес – на ортаци КлептоКрати, съзаклятници в нотариалните му магьосничества.

      САН КИРИКО = кражбата на века от *р*вославието подпомогнато от *р*восъдието: от МАА =Междунар. Академия по Архитектура, от джоба и от залъка на архитектите, отчислявали десетилетия наред половината от всеки хонорар – без нито стотинка църковна нито държавна. Само укрепването на свлачището костваше колкото Палатите около разкашканото църкве, проектирани като „да мязат“ от засл. арх. Любо Шинков, НИПК.

      Ами като настъпи ВИДОВДЕН, попе, Геената Огнена как ще прескочиш? Или ти си делови ючбунарски бизнисменин и в такива работи НЕ ВЯРВАШ?

      Нация от ПОСЛУШНИЦИ много им се иска на мутро’полит’ика и на неговите биячи, попадии, архонти, архонтеси и архонтчетата им. ДЪРЖАВНА църква – и драпат за заплати за задължително „веро“учение за неизтрезняващите презвитери. И на войската се натрапват юродите.

      Надали.

      В белите държави в 21 век средновековни акъли важат само вътрешно в секти, култове, клубове и мормонски племена и масонски ложи. Свобода на съвестта има постигната. Който иска семинария – прав му път. Аятоллахът да си царува …в Азия!

      Скептично бяхме предупредени още от колегата Волтер -който умеел да размишлява, да мисли и дори да измисля, според Чомски- че в момента в който Първият Тарикат се запознал с Първия Будала – в тоя момент възникнала Организираната Религиозност. Направа човешка, пълна с грешки, каквото и да ни лъжат: никое Зевсово Божество не е изрекло нищо от безбройните iийудео-христи-ислямски лъжеПророчества, легенди и Дала-ВЕРИ. Не е Божие Слово. ЛЪЖАТ.

      Религия е нещо различно от ВЯРА. Организираната в институции “вцърковена” РЕЛИГИЯ е хорска направа. Нещо човешко =пълно със грешки. Цели да организира и командва паството, стадото, народа, тълпите, масите кръстоносци срещу джихадисти. Правилните християнци срещу ПО-правилните из ирландските махали. Суни срещу Шиа / тутси-хути = в изпълнение на нечии заповеди и интереси. А второто след Религ-Идеологическите фанатизми проклятие върху човечеството е Патрио-Шови-Национал-Нацизмът. Междуселски-Махленски-Мафио-Клуб-ФЕНски гангстеризъм. Омраза срещу различаващите се от племето, смърт за дисидента!

      ВЯРАТА си е друго, вътрешно, искрено, истинско, без професионални посредници със златен телефон до „Горе“. Без командири. Както българските БогуМили научиха западните Катари и света, божественото е във всекиго, в Съвестта. Гностици бяха първите християни идеалисти преди самозвани епи-скопи (над-взиратели) да ги яхнат и оглозгат.

      Задължителни идеологии, (всуе)верия и ритуали вече отдавна не важат. Претръпнахме. ВиК попе, Великден и Коледа, толкоз. „Държавна“ църква в епохата на Фердинанд и Батенберг е била подпора за военачалниците, но в 2023 по инерция пред каква ВОЙСКА се пъха попът със или без покана? Самарското знаме в Музея е защитено от попадиите, мерсиме!

      БългароСъветската сибир-азиатска *р*вославна секта Гундяева ни е дъщерна, отцепила се в Схизма от майчината ни изконна византийска Константинова Вселенска Катедра и не е меродавна за душевността нито за духовността на румелийския народец.

      След комунистическите вярвания, практики и квази-религия Суверенът вече е Конституционно отделен от фирмата БП”Църква” Лимитед.

      По-хигиенично е…

      1. Точно така! За Свети Кирик какво знам – гръцки манастир, после концлагер, след Девети пак концлагер, накрая лудница. Изгаря. Съюзът на архитектите го изгражда от основи като творческа база, запазва оцелялата църква. Последно съдът го подарява на стоящата над закона БПЦ.

Вашият коментар

Are you human? Please solve:Captcha


Back to top button
Изпрати новина