АктуалноГласовеГрадътЗабравеният градМненияНовини

Арх. Румяна Пройкова: Небет тепе е венецът на живота в Пловдив

„Амбицията на проекта е по един скромен, сдържан начин да експонира тази древна археология в една подходяща среда“, заяви проектантът на Небет тепе арх. Румяна Пройкова на дългоочакваната първа копка на проекта “ По крепостните стени на Филипопол“ днес. Тя подчерта, че Небет тепе е изключително сложен и многопластов обект.

“ Ровя в проблемите на обекта от много време, за щастие още с арх. Вера Коларова, която е участвала в първичните реставрационни работи по северните стени. Обектът е забележителен с това, че е акрополната част на древния Филипопол. Той е венецът на живота тук“, каза арх. Пройкова.

Тя добави, че най-важната, акрополната част, е по северната стена.

„Именно това е частта, която имаме амбицията да покажем по един значим начин. Стените тук са древни, те не могат да бъдат надграждани… по-скоро  могат, но не би трябвало. Това, което можем да направим е да изчистим цялата среда в един мек зелен килим. Да очертаем графиката на археологическите структури, както с поглед от най-високите места, така и отдолу. Обектът започва още от „6-ти септември“, с изкачването, с влизането, със западната крепостна стена, която е много трудна за овладяване“, разкри арх. Румяна Пройкова.

Паралелно със строителните дейности ще вървят и археологически проучвания.

„Какво ще проучваме предстои да уточним с фирмата, която спечели проекта. Надявам се скоро, на която да разберем кои са секторите, на които се очаква да работим“, заяви археологът София Христева.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

4 коментари

  1. Паркинг между скалите на бул.,, 6 септември „точно под стъпките на апостол Павел! Това е най – сакралното място на Пловдив! Дали има всички разрешителни?! И точно там ли трябва да паркират!?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина