АктуалноГрадътЗабавлениеКултураНовиниТуризъм

5 паметника и монумента на Бунарджика

Разходката до тях е като пътуване във времето – от древни римски акведукти до героичния дух на Левски

Макар повечето пловдивчани да го наричат просто „Альоша“, заради прочутия паметник на върха му, хълмът пази още няколко монумента, които разказват важни страници от миналото на България. Разходката из тях е като пътуване във времето – от древни римски акведукти до героичния дух на Левски.

Паметник на Съветската армия (Альоша)

Паметникът на Съветската армия  е гранитна статуя с височина 10,5 м, издигаща се на върха на второто по височина тепе в Пловдив. Това е най-известният съветски паметник в България, макар че подобни са издигнати и в много други селища през периода от 1944 до 1989 г. 

Изобразява изправен съветски войник, държащ картечен пистолет „Шпагин“  с цевта надолу. На постамента е поставена петолъчка, а надпис под нея гласи „Слава на непобедимата съветска армия освободителка“. Интересен факт е, че и на останалите места, особено когато паметникът представлява сам воин, монументите са наричани Альоша, по подобие на пловдивския.

Изграден е през 1954-1957 г. , а официално открит – на 5 ноември 1957г.  Автори са архитектите Борис Марков, Петър Цветков, Николай Марангозов, скулпторите Васил Радославов, Георги Коцев, Иван Топалов, Александър Занков и каменоделците Сашо Спасов, Вълчо Кадийски, Григор Михов. Той е дотолкова емблематичен за тепето, че често всички си наричаме хълм Бунарджика просто с името Альоша.

За прототип на монумента е послужил Алексей Иванович Скурлатов (1922 – 2013), жител на Република Алтай, свързочник по време на Втората световна война. 

Паметник на Васил Левски

Това е единствената статуя на Апостола в Града под тепетата.

Още през 1895 г. хаджи Гьока Павлов искал да издигне със собствени средства паметник на Васил Левски в Пловдив, но общинските съветници не се съгласили.

През 1934 г. от сдружението на карловци в Пловдив възродили идеята и започнали набирането на средства чрез благотворителни прояви с намерението до вековния юбилей през юли 1937 г. монументът на бъде готов. Един от най-известните български скулптори и преподавател в Художествената академия по това време проф. Иван Лазаров е техен съгражданин и карловци го избрали за изпълнител на проекта. По това време хълмът е превърнат в красив парк от европейски тип и това било мястото, което карловци избрали за паметника.

Скулпторът проф. Иван Лазаров издирил всички известни фотографии на Апостола, а освен тях разполагал и с 30 снимки на негови роднини и започнал да работи върху творческото решение за пластичното претворяване на духовния образ на Левски. За да подчертае неговата младежка енергия той решил да покаже Апостола в обикновена риза със запретнати ръкави.

Чрез медиите пловдивският скулптор Кирил Тодоров изразява желание паметникът да бъде направен с негово готово решение и това забавя реализиране на проекта. Чак през 1942 г. бюстът на Апостола е монтиран и осветен.

Паметник на руските освободители

Паметникът е издигнат през 1881 г. на хълма Бунарджик (Хълм на Освободителите) в чест на руските воини, загинали за освобождението на Пловдив от османско владичество. Тогава се извършва и първото залесяване на хълма. Проектът е дело на архитект Вокар…

Всичко по темата четете в Lost in Polvdiv.

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина