ЖивотЗабавление

Археолозите влязоха на Епископската базилика, излязоха първите културни пластове

Затварят пътния ръкав пред Католическата катедрала до десет дни

Тотев: Архитектурната задача за бъдещия музей ще е много сложна, предстоят обществени обсъждания

Стартираха археологическите проучвания на прясно разкопаните площи на обекта Епископска базилика. Първите културни пластове изплуваха на два метра дълбочина от нивото на католическата катедрала и вече се работят на ръка от екипа на Жени Танкова. Тръгваме с голяма кошница, тъй като се надяваме археологията отдолу да е в добро състояние. Върху нея никога не е имало нови градежи. Най-вероятно структурите в дълбочина, както и мозайките, са по-добре запазени. Специално за тях още нищо не можем да кажем, тъй като сме в много ранен етап от разкопките, но много вероятно е да излезе улица и градежи от различни периоди. Сигурно е едно- предстои ни много, много работа. Обектът е много голям и тежък, като имаме планове да работим дори през зимата, ако условията позволяват. В момента на обекта по археологията се трудят 8 души, като съм заявила общо 120 работни дни и екип от 24 души за тях. Ако Господ е с нас и имаме подходящо време смятам, че до края на годината ще приключим с археологическите дейности и ще оставим на реставраторите да продължат своята мисия, каза на място Жени Танкова.

На разкриването на първите културни пластове присъстваха кметът Иван Тотев, заместникът му Амелия Гешева, кметът на район Централен Георги Стаменов, представители на Фондация „Америка за България“, която финансира мега проекта „Епископска базилика“.

Работим в синхрон и с бързи темпове. До десет дни ще затворим и пътното платно пред Католическата катедрала. Вече мислим и по съгласуване на проектите за укрепване и изграждане на подпорни стени на съоръжението. Паралелно с работата на място, мислим и за видимата част на обекта. На този етап говорим само за обеми на бъдещата сграда и функционалността й, както и за връзките й с Одеона през автомобилния подлез, както и с другите културно-исторически обекти наоколо. Много държим визията на музея Епископска базилика да се вписва по възможно най-добрия начин със средата тук. Затова и проектът ще е много сложен от архитектурна гледна точка. Ще има обществени обсъждания по повод архитектурата на сградата, тъй като както знаем е трудно в началото да се свикне с нещо ново, каза кметът. Той припомни, че в музея ще бъдат експонирани над 2 хиляди квадратни метра мозайки, а обектът няма да има аналог на Балканите.

Колкото до затварянето на връзката между „Мария Луиза“ и „Цар Борис III Обединител“, Тотев успокои велосипедистите. Велоалеята остава. Предвидено е и ново трасе, което да осигурява автомобилен достъп до сградите наоколо. Трафикът и градския транспорт обаче няма да минават от тук. Вече имаме съгласуван проект с КАТ, като ще пренасочим автобусите по улица „Капитан Райчо“, която ще стане еднопосочна. Ще осигурим и нова връзка през улица „Средна гора“. Мисля, че затварянето на този ръкав няма да затрудни движението в района, има алтернативи, допълни градоначалникът.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. сега затваряте северната страна на М.Луиза–моля поправете и тротоарите!А когато затворите южното дано да се сетите че и там има тротоар за оправяне особено в отсечката пред военният блок-7 или 8 шахти и още толкова дупки пропанали плочи!

  2. Тотев, уважаеми, обществени обсъждания отдавна трябваше да има. И за бездарния проект на софиянеца от Америка за България, напомнящ магазин Практикер, и за осакатяването на кръстовището.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина