Нов скандал в МУ: Според съда в Пловдив нелегитимен орган избирал професори
На първа инстанция осъдиха университета по въпроса за редовността на провеждани конкурси
Само две седмици преди избора на нов ректор скандалите около Медицински университет- Пловдив не спират. След като вчера стана ясно, че във ВУЗ- а тече детайлна проверка на управлението, като със сигурност се проверяват обществени поръчки и спазването на Закона за висшето образование, а процедура за 2.5 млн. лева е спряна за съмнения за закононарушения от Комисията за защита на конкуренцията, нов сигнал за тежки нарушения достигна до Под тепето.
Медицински университет- Пловдив е осъден от Административния съд Пловдив заради нелегитимност на Комисията по допустимост в конкурсите за професори, назначена от ректора на МУ, а решението за това е вече публикувано и може да прочетете на сайта на съда. Именно тази комисия през последните години е вземала решения кой да бъде допускан до различните етапи за кандидатстване за асистенти, доценти и професори, но сега съдиите постулират, че тази комисия е била нелегитимна за провеждане на конкурсите.
Това сериозно повдига въпроса за начина по който се извършват хабилитациите в МУ Пловдив. Според наши читатели тълкуването на последните решения на съда, говори, че абсолютно основателно редица титли ще бъдат върнати и оспорени, а университетът ще трябва да бъде осъден многократно.
Дали решението ще влезе в сила, вероятно окончателно ще реши Върховният административен съд, разбира се, ако бъде обжалвано от административния орган на МУ Пловдив.
РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВАС на РБ в 14 – дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.
Когато човек отива на гости, не плюе по домакините. Толкова зли думи са изречени в този „форум“. Нима този, който ги изрича очаква да бъде приет радушно от институцията и хората, които е обидил? Не, това е невъзможно!
с което не е допуснат до по-нататъшно участие в обявения конкурс във висшето учебно заведение за заемане на академичната длъжност “Професор” по научната специалност “Дерматология и венерология” към едноименната катедра на Медицинския факултет на МУ, обявен в ДВ бр.9 от 03.02.2015г., доц. д-р Г.Ч..
ОБЯВЯВА ЗА НИЩОЖНО решение по пункт ІІІ, обективирано в Протокол от 09.04.2015г. на Комисията, назначена със Заповед №Р-555/07.04.2015г. на Ректора на Медицински университет – Пловдив,
На жалбоподателят се дължат разноски от учреждението МУ – Пловдив, от чийто състав е формирана и ответната в това производство Комисия, в размер на общо 610 лева.
Ето защо и поради мотивите, изложени по – горе ПЛОВДИВСКИЯТ
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ІІ отд., VІІ състав :
Това неравно третиране в случая е довело до допускане на нарушение на съществени процесуални правила, посочени в чл.8 ал.1 АПК, като основополагащ принцип на всяко административно производство.
Това неравно третиране в случая е довело до допускане на нарушение на съществени процесуални правила, посочени в чл.8 ал.1 АПК, като основополагащ принцип на всяко административно производство.
В този аспект различното третиране на двамата равнопоставени кандидата по едни и същи въпроси не е обосновано от гледна точна на приложимата позитивно-правна уредба, а ответната Комисия въобще не е посочила защо за единия кандидат това е допустимо, а за другия не е.
/касателно избрани пълнотекстови цитирания, представената справка за импакт фактора и доказателствени материали от информационни бази данни и досежно справката за научно ръководство на докторанти в определен от същата Комисия срок. Т.е. на доц. Ч. е отказано идентично коригиране на представените документи, докато такова е допуснато по отношение на доц. Я.
че за “…допълнителна коректност и доуточняване на конкретни детайли по представените документи…” на същата следва да се даде възможност да извърши отстраняване на очевидно приети техни нередовности ..