Новини

ЕС трябва да защити всички деца, бягащи от войната

Членовете на ЕП призовават за безопасно преминаване за децата, бягащи от войната в Украйна, както и помощ за вътрешно разселените и неспособните да напуснат обкръжените райони

С 509 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 47 гласа „въздържал се“, Европейският парламент прие в четвъртък резолюция, в която се припомнят различни мерки, необходими за защита на децата и младите хора, бягащи от насилие, и за улесняване на тяхната интеграция в общностите на приемащите страни.

„Всяко дете има право да бъде защитено от насилие, експлоатация и злоупотреба“, (7) казват евродепутатите, като призовават страните от ЕС да защитават децата от трафик, незаконно осиновяване и други видове злоупотреба.

Те препоръчват на границите да присъстват служители за закрила на детето, които да могат бързо и точно да идентифицират уязвимите деца и да регистрират тяхната националност, както и техните специфични нужди. В рамките на националните системи за закрила на детето следва да се предлагат услуги като психосоциална подкрепа, подкрепа за майчиното здраве, защита срещу насилие, основано на пола, издирване на семейства и подкрепа за събиране на семейството, както и пълен достъп до всички основни услуги и подходящи грижи.

На непридружените и отделени деца и на децата, настанени в институционални заведения, следва да се назначава настойник. Службите за закрила на детето в страната на приемането им следва да наблюдават тяхното благосъстояние и местонахождение след пристигането им в ЕС, се посочва в резолюцията.

Приемащите държави следва да им осигурят същия достъп до образование и здравеопазване на равни начала с другите деца в приемащите държави, настояват евродепутатите. Те се застъпват и за механизми за преместване, които дават приоритет на събирането на семействата и преместването на уязвими деца, като например механизма за солидарност за медицински трансфери в рамките на ЕС на деца и млади хора, нуждаещи се от незабавно животоспасяващо лечение и терапия.

Членовете на ЕП призовават страните от ЕС да използват по най-добрия начин наличните средства на ЕС, за да подкрепят социално-икономическата интеграция на бежанците и да ги защитят от дискриминация и социално изключване. Ако е необходимо, следва да се осигурят допълнителни ресурси, се допълва в текста.

След нахлуването на Русия в Украйна повече от четири милиона души бяха да напуснат домовете си и да потърсят убежище, най-вече в съседните държави в ЕС, а именно Полша, Румъния, Унгария, Словакия и Чехия, както и в Република Молдова. По данни на УНИЦЕФ почти половината от бягащите са непълнолетни и се нуждаят от засилена защита, тъй като съществува по-голям риск да станат жертва на трафик и експлоатация.

В същото време евродепутатите решиха страните от ЕС, които са приютили хора, бягащи от руското нашествие в Украйна, ще получат незабавно 3,4 млрд. евро.

След като по време на последната пленарна сесия Парламентът даде зелена светлина за пренасочване на средствата от ЕС за регионално развитие и убежище към страните от ЕС, приютяващи хора, бягащи от руското нашествие в Украйна, евродепутатите приеха допълнителни спешни мерки за оказване на подкрепа.

С 549 гласа „за“, 1 глас „против“ и 8 гласа „въздържал се“, Парламентът се съгласи незабавно да отпусне около 3,4 млрд. евро (от наличните 10 млрд. евро) от фондовете „REACT-EU“ и да ускори достъпа на правителствата от ЕС до средства за заплащане на инфраструктура, настаняване, оборудване, заетост, образование, социално приобщаване, здравеопазване и грижи за децата на бежанците.

Новите правила ще увеличат първоначалното предварително финансиране на средствата по „REACT-EU“ от 11% на 15% за всички държави от ЕС. Страните от ЕС, граничещи с Украйна (Унгария, Полша, Румъния и Словакия), и тези, които са приели значителен брой бежанци от Украйна, равняващ се на повече от 1 % от тяхното население (Австрия, България, Чехия и Естония), могат незабавно да получат 45 % (вместо 11 %) от средствата за възстановяване, без да е необходимо да се представят фактури в настоящия момент.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина