Градът

Слагат бариера и в източната част на Стария град

 

Общината гледа от малко по-високо ниво – гледната точка е как град Пловдив иска да вижда своя архитектурен и исторически резерват, заяви кметът

По думите му, администрацията се занимава с всеки един случай индивидуално    

Като нормални неща в преходен период определи протеста на жителите, работещите и учениците от Стария град, кметът на Община Пловдив Иван Тотев. Той коментира ситуацията от район „Тракия“, а не пред протестиращите, които го очакваха на бариерата на ул. „Съборна“ днес.

„Това са нормални неща в този преходен период. Нормално е да има неудовлетворение от гледна точка на хората, които считат, че са ощетени. Трябва да има правила. Ние гледаме от малко по-високо ниво. Гледаме какво е отношението на град Пловдив по тази тема и как град Пловдив иска да вижда своя архитектурен и исторически резерват.“

Според него е радостно, че администрацията се занимава с всеки индивидуален случай. Той разказа, че колегите не са спрели дори събота и неделя да се занимават с конкретни случаи. „Включително в неделя имаше случай с човек, който живее в САЩ и трябваше да му се достави нафта за къщата. Може да се реагира във всяка една ситуация.“

Градоначалникът изрази съжаление по случаи с някои от местата за настаняване там, които нямат изобщо доказани паркоместа, но препоръча да ползват  общински паркинги в близост. Според него това са частни случаи, които не могат да променят цялостната позиция и намеренията на Община Пловдив за тази зона.

„От тази сутрин определихме мандат на зам.- кмета Георги Маринов да започне работа по организация на движението в източната част на Стария град,“ обяви Тотев. В момента е започнато проектиране на два входа откъм Източната порта за Стария град, ще следва съгласуване  с Националния институт по паметници на културата.

Продължаваме с тази политика. Със сигурност ще има бариера и там, категоричен е кметът Тотев.

„Например само директорката на Детска градина „Щурче“ е подала списък със 70 автомобила на родители, които са имали достъп. И понеже ние миналата година, като искахме да не приемаме първа група в детската градина, не го направихме с единствения мотив, понеже вие журналистите получавахте жалби и сигнали за това, че има нужда от градина в Стария град, и ние оставихме ДГ „Щурче“, която е най-неефективната ДГ в Пловдив – тя е единствената, която остава на течно гориво.

Разработваме служебна схема за паркиране на бул.“Цар Борис III Обединител“ към Арменското училище, само за краткотрайно спиране. Дали сме указание за оправяне на стълбите към училището, монтиране на осветление и две камери. Те и в момента са в добро състояние, но ще ги обезопасим допълнително,“ разказа градоначалникът.

По думите му проблемът със зареждането на обектите също бил в процес на разрешаване – вече има 4 служебни автомобила с издадени карти, чийто номера са вкарани в компютъра и за тях могат да отварят бариерите в определен час. Дадени били за детската градина и 3 карти за  много спешен порядък и извънредни ситуации.  

За всяко нещо се реагира по специален ред, увери кметът. Не само, че няма да променим политиката, а ще продължим и в източната част. Въвеждането на режима там зависи от процедурата за съгласуване в НИНКН. Очаква се бариерата на Източната порта да е факт идната пролет, ако от Института реагират по-бързо, тъй като процедурата по затварянето на „Съборна“ с интелигентната бариера отне 9 месеца.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Ако наистина са дадени указания за „оправяне“ на стълбите към Арменското училище, защо никой не работи там?

    Приветствам инициативата за запазване на Стария град, но преди поставянето на бариери, трябва да се помисли за хората чието ежедневие ще бъде затруднено. Първо се „оправят“ именно затрудняващите детайли, и после се поставят бариерите!!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина