Градът

Пловдивчани минаха под масата на Разпети петък

Вярването, че под масата се минава за здраве е суеверно и неточно

Паулина Гегова

Днес е Разпети петък, а по църковния канон това е денят, в който хората отиват на църква, за да минат под масата. Ритуалът се извършва най-вече за здраве, късмет и опрощаване на събраните през изминалата година грехове.

Тези твърдения се считат за грешни суеверия, докато истината за минаването под масата е напълно различна. Сутринта преди службата в средата на всеки храм се издига „гробът“ на Иисус Христос, накичен с цветя, а престола се покрива с Плащаницaта – платът, с който е завито тялото Христово след свалянето му от кръста. Тя представлява плат, на който е извезан образът на положения в гроба Спасител. Върху Плащаницата се поставят Евангелието, Кръстът и много цветя.

Когато християнин влезе в църквата също полага цветя, защото отива на един вид погребение. Изказва своята молитва към Христовия гроб и се покланя на изображението със смирение. Целува Христовото Тяло, извезано на плащаницата, Евангелието и Кръста, след което преминава под издигнатото място, за да изрази своето преклонение, да почете паметта на Спасителя и да му благодари за неговата жертва, с която изкупува чуждите грехове.

Ритуалът завършва с поклон пред издигнатия Кръст, изображението на св. Богородица и св. Йоан Богослов. Свещеникът дава на всеки по цвете, с което го благослови, а на свой ред християнинът го носи в дома си.

Стотици пловдивчани, които останаха в града за празниците, не изневериха на религиозните традиции, а отдадоха почит към Спасителя. Едва часове ни делят от Великден където ритуалите проследяват един низ от последователни канони и приемат завършеност. 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина