БългарияГласовеИзпод тепетоКултураМненияНовини

Общинарите обсъждат махането на Паметника на Съветската армия

Внесено преди 3 години предложение „възкръсна“ след заръка от Бойко Борисов

Махането на Паметника на Съветската армия в София, предложено от съветници от „Демократична България“, влезе в дневния ред на Столичния общински съвет. Това се случва 3 години след внасянето на доклада и десетина дни, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заръча на съветниците от ГЕРБ да подкрепят инициативата на опозицията.

Идеята за демонтирането на паметника е включено в дневния ред на една от общинските комисии. Вероятно ще попадне и в дневния ред на сесиите на общинарите, съобщава mediapool.bg.

Отлежава 3 години

Докладът за премахването на спорния паметник в Княжеската градина беше внесен през март 2020 г. Той е адресиран до тогавашния председател на общински съвет Елен Герджиков, който се оттегли от поста през есента на 2021 г. Сред подписалите предложението има хора, които вече не са общински съветници. В доклада се иска да се възложи на кмета на София да поиска от държавата да премести монумента на свой терен извън центъра на града. Мотивите са, че паметникът е спорен от историческа гледна точка, а освен това е и опасен, тъй като се руши. Главния архитект пък трябва да направи конкурс за промяна на плана за застрояване и регулация на градината, така че да се намери решение за използването на пространството след махането на паметника.

Три години предложението на „Демократична България“ не влизаше за обсъждане от общинарите. Това рязко се промени, след като на 24 февруари лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обърна курса и обяви, че вече иска махането на монумента. Това се случи, след като гражданин строши с чук надписа на паметника, а тази демонстрация породи отново дискусията за бъдещето на монумента, който е държавна собственост. Борисов настоя първо да се махне плочата с надписа „На съветската армия освободителка от признателния български народ“, а след това и целия паметник.

„Затова всички бързи мерки от страна на областния управител по плочата, а внесете общинските съветници на ГЕРБ същото предложение или се обединете, това няма значение кой е първи или втори в случая, и за премахването на паметника“, заръча Борисов тогава.

Дори и предложението, внесено преди три години, да получи достатъчно гласове в общинския съвет, махането на паметника остава в ръцете на държавата, представлявана от областния управител.

Въпросът със собствеността

В същото време кметът на столичния район „Средец“ Трайчо Трайков („Демократична България“) поиска спорният паметник да бъде прехвърлен на общината и тя да реши какво да прави с него. Пред Нова телевизия той обясни, че на 3 март е изпратил писмо до областната управа, в което предлага смяната на собствеността.

Екип на район „Средец“, на чиято територия е паметникът, е проверил документацията за него в Държавния архив и е установил, че той е изграден през 1954 г. с доброволни дарения на работнически колективи и граждани. По Закона за общинската собственост нещо, което е създадено по този начин, трябва да бъде общинско, обясни Трайков. „Това ми дава право, както и на всеки от Столична община, да поискам от областния управител да приложи закона. В случая аз върша работата на Столичната община“, каза районният кмет.

Според него държавата е загубила интерес към съоръжението и не го поддържа. Затова паметникът трябвало да последва съдбата на монумента „1300 години България“, който се намираше пред НДК, но беше съборен отново след дългогодишни спорове. „Това съоръжение не е включено в никакви договори (за опазване) между България и Руската федерация, то не е войнишки паметник“, припомни Трайков.

„От 1993 г. има решение на Столичния общински съвет кметът на София да демонтира съоръжението, но никой от столичните кметове досега не го е направил. Междувременно излезе съдебно решение, че паметникът е държавна собственост и тази неустановеност е удобна за всички, които не искат да се занимават с този проблем“, коментира Трайков.

Според него „скулптурните фигури трябва да бъдат съхранени, но този паметник не заслужава да стои в най-забележителното място на града“

Снимка: БГНЕС

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина