АктуалноВластГрадътНовиниРазследване

Гл. арх. на Пловдив: В проекта за изменение на ОУП са предложени “зони за превантивна защита”

Арх. Димитър Ахрянов иска работна среща с екипа на Настимир Ананиев

В зоните попадат сгради, които притежават характеристики на паметници на културата, но още нямат статут, поясни той пред Под тепето

Главният архитект на Пловдив Димитър Ахрянов отговори на въпроси на Под тепето по повод изнесената от председателя на Комисията по регионално развитие, благоустройство и местно самоуправление към Народното събрание Настимир Ананиев информация за получен сигнал в приемната му, касаещ спирането на строителни обекти и определянето на сгради за паметници на културата.

Арх. Ахрянов как ще коментирате сигнала, който оповести след приемната си в Пловдив Настимир Ананиев?

Чух се с него, след като излезе информацията. Предполагам, че нещата са му представени некоректно и г-н Ананиев ги разказа по този начин, без да ги е  проверил.

Разбрахме, че сте поискали среща.

Предложих да направим работна среща с екипа му, ако те виждат нещо притеснително в протокола да го обсъдим, и ако трябва да го доработим. В момента сме в процедура на разработване на ОУП и тяхното действие, или бездействие, може да забави Плана, което за град като Пловдив е доста смущаващо.

Сигналът, или поне начинът, по който той бе представен, гласеше, че ЕСУТ е спрял едва ли не всички строителни обекти в общината със свой протокол от 1 октомври м.г. и с него се определят сгради за паметници на културата. Зам.-кметът по строителство Пламен Райчев коментира пред медията ни, че цитираният документ касае проекта за ОУП на Пловдив. Той е публично достъпен на сайта на администрацията и в него няма такива неща. При обстойното му разглеждане обаче прави впечатление въвеждането на “зони за превантивна защита”, които биха могли да се отнесат към част от твърдението – “определя паметници на културата”. Моля, да обясните за пловдивчани, на достъпен език, какво представляват тези зони!

Всички знаем, че в Пловдив има много сгради от началото на миналия век, които са  архитектурни шедьоври, а по една или друга причина не са попадали досега в полезрението на институциите. Дори с вашата медия не веднъж сме говорил по темата.

В последната година бяхме направили едно проучване на база интерактивната карта, която създадохме със сгради с потенциал за паметници на културата, но без  започвана процедура за това. Целта е да се пресече практиката, съществувала назад в годините, те да бъдат събаряни с действащ ПУП и по този начин да се губят като историческо наследство, а на тяхно място да се издигат кооперации. Работейки по картата, установихме, че част от тези сгради попадат извън защитената историческа зона “ Филипопол – Тримонциум – Пловдив“ и направихме предложение за обособяване на тези, така наречени “зони за превантивна защита”.

Картата е видима в публикувания протокол.

Предложили сме защитената зона да се разшири. Тоест, ако се появят инвестиционни намерения за конкретен обект в обхвата ѝ, първо да бъде обследвано може ли сградата да бъде обявена за паметник на културата. Ако има такава възможност, тогава да се пристъпва към придобиване на статут, а ако няма – ще се работи по устройство на територията.

Разработената карта е пратена към НИНКН и разгледана от Института, становището е, че те са съгласни. С архитект Петър Петров сме говорили няколко пъти по темата. Освен за сгради сме ги уведомили и за такива улици от началото на века, по които има сиенитни бордюри, павета и други елементи.

По какъв начин евентуална проверка на Комисията би се отразила на приемането на ОУП?

По време на разговора ми с г-н Ананиев, той каза, че ще правят правен анализ и обясни, че Комисията и НС нямат фиксиран срок за обявяване на резултати и не може да ми отговори на този въпрос. Каза че ще направят обследване, но не ми отговори на питането да спрем ли процедурата, да ги чакаме, или не. Което, пак казвам, за град като Пловдив е доста смущаващо.

Кое е смущаващо? Спиране на процедурата ли?

Нямам против да се спре процедурата, ако са открили нещо. Този протокол е на сайта на Община Пловдив от два месеца, а не от една седмица. Всъщност, протокол на ЕСУТ не е обжалваем документ, както се изрази г-н Ананиев, че са изтекли сроковете за обжалване.

Протоколите са публични като информация, може да ги види всеки, който ги поиска. Не семе длъжни да ги публикуваме онлайн, но този специално сме го публикували защото е важен. В тази връзка е странно, че той коментира протокол на ЕСУТ, който е единственият достъпен на сайта на общината.

Има още едно нещо, което на мен лично ми е твърде странно и бих го определил като много интересен начин на работа. Разбрах, че неговия заместник вчера се е срещал с Камарата на архитекти в Пловдив. Не съм получил такава покана и аз съм член на Камарата.

Разбирам отскоро работят това, с което се занимават в момента, но аз съм на мнение, че в администрацията на Община Пловдив има работещи хора и когато една по-висшестояща администрация поиска съдействие, всяка местна администрация би откликнала. Нормално е да има взаимодействие между тях.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

16 коментари

  1. Апотеоз на витиевати ялово бюрократическо словотворчество представляват условията за кандидатстване да се махнат от къщите старите печки:
    = https://podtepeto.com/aktualno/obsthinata-izbira-firma-da-reciklira-pechkite-na-tvurdo-gorivo-po-skandalno-boksuvasthiya-proekt-za-chistiya-vuzduh/ =

  2. Тия „превантивни защити“ не е като да не дават повод за корупция и извиване на ръце, случай по случай, по усмотрение на главните архитекти и съучастниците им в НИПК.

    Нека не забравяме как Ахрянов стана главен архитект без конкурс, противно на всички правила, но пък с ходатайството на кмет, митрополия, че и на същия този Петър Петров, който тогава беше главн архитект на Централен, а пък сега е шеф на НИПК.

    А пък КАБ, която сега бие камбаната за всеки пряко назначен от кмета главен архитект в някоя пробита паланка… за Ахрянов удобно се разсея и ни глас, ни стон. Разбира се, тогава КАБ се управляваше от Петкана Бакалова, по една случайност съпруга на Петър Петров…

    Свински черва.

  3. От опит разбрах, че на тези мнения никой не обръща внимание. Четат се като клюки без никакви последствия. Пишете и се успокоявейте, че сте изразили мнението си, това е все едно вашия началник във вид на чучоло сложен в стая и да го боксирате, боксирате докато ви УЛЕКНЕ…продължавайте да боксирате ….

    1. От опит разбрах, че прославеният КултурТрегер г-н БоГРОЗЕВ (СофЖилФОНД) успя да изцица по-малко от една година заплата като Генерален ДЕРЕКТОР на Тепето

      1. От опит разбрах, че е приятничко да си коментирВам с кеф, че разтоварва, че допринася към общественото мнение, и че понякога дава практически резултат.

        Опити да ни откажат не успяват. Освен ако закрият Медията, или цензурират.

    2. А Вие какво предлагате?
      Да вдигнем бунт?
      Да бутнем на Дядо Николай незаконната черква наврък Джамбаз тепе?
      Да емнем кмета и главния архитект, да ги овъргаляме в катран и пера и да ги натирим от града?
      Всъщност не звучи хич лошо..

      1. СТАВАМ ТИ ЧЕТНИК ВЕДНАГА, БЕЗ КОЛЕБАНИЕ! Байрактарин ако ме вземеш!

        Джепането за черешовото топче приготвих, барута е изсушен =
        ВОДИ НИ

        (П.П. „да ги натирим от Града“ казваш строго, но справедливо; НЕ БЕ, просто поживо-поздраво ги отпращаме пришелците откъдето са се пръкнали – Ахрянов не ми е съгражданин, а гостенин = айде моля, стига ти толкова…
        2. „Дядо“ ти се казва Герголюб БАРЕТОВ, син на Барета-БИЯЧ от потомствената Номенклатура на БКП от Коньовица =и той е навлек= и се нарича с даденото му от татенцето по рождение именце. Няма монашеско име, задължително при пострижението, значи не е даже Монах и не е помирисвал истински манастир. Парашутиран в Румелията кариерист да коли / беси и да твори Нотариални магьосни1чества. Историята помни пловдивския владика: =КИРИЛ=)

        1. Четници със сина ми веднага ставаме!

          Мойта също идва, щяла да вари каша за прехрана на протеста.

          Дядото го знаем, изтърван от Четвърти километър / Карлуково щото като студент бил хвнал Дядо Боже за шлифера. Никога такава охрана около „духовник“ не помним. Затова го знаят като . . . МУТРО’ПОЛИТ’ик

    1. Против Ахрянов и ахряновщината на пришелци, навлеци и съселяни нахлули в горкия Град за да колят / бесят е нужна Отбранителна, Предпазна и дори ПРЕВАНТИВНА ЗАЩИТА.

      А не . . . обикновенНа.

      Хвала мъдрецу!

  4. “Анонимен” го е описал добре. А що се отнася до тоя, него го сложиха на стола на главния архитект след два нарочно провалени конкурса. Явно такъв им е бил нужен.

    1. Тъй де, (цит.): „…Явно такъв им е бил нужен…“ понеже г-нът е
      ПОСЛУШНИК на баскетБОЛНИЯ мозъклия Зико; който е
      ПОСЛУШНИК на Режима БоБоТРИ / ГЕРБ, който е
      ПОСЛУШНИК на българосъветския мракобесен Аятоллах Герголюб БАРЕТОВ от Коньовица.

      ОУПлан на Града да се „проектира“ от тази шайка? Ужас!

      Спрете Ахряновизацията на Града!

  5. Пловдив не ти е „малка гара“ (както ни третират от ЖПто) или паланка че ГЕРБ да си назначава калинка-послушник за Главен Архитект от провинцията при отличното състояние на Колегията. Провежда се открит безпартиен професионален конкурс с жури от Камарата КАБ и Съюза САБ.

    Ето затова (цит.): „…Разбрах, че неговия заместник вчера се е срещал с Камарата на архитекти в Пловдив. Не съм получил такава покана…“ Показаният на фотоса Ахрянов ДА ОТГОВАРЯ ЗА ПРОЕКТИРАНО И ИЗПЪЛНЕНО ОТ НЕГО НЕЗАКОННО СТРОИТЕЛСТВО НА ВЪРХА НА ДЖАМБАЗ ТЕПЕ НАД ПОНЕДЕЛНИК ПАЗАР с което запречва на туристите обзорната площадка ВЪЗРАЖДАНЕ и запечатва дворцовите мозайки на върха без наоколо да има население, което да „обслужва“.

    Не може да допускаме пришелци да си перчат идиологиите по Тепетата на Града. Нека се оттегли на заслужен отдих и . . . свободна практика без ГЕРБава заплата.

  6. Не е нужно да си архитект, за да направиш оценка на работата на общината – безброй разрешения за мастодонти, страшно презастрояване почти навсякъде, никакво градско планиране. Само обслужване на частни интереси в ущърб на обществения такъв. И после защо сме имали най-мръсния въздух и какво ли още не.

    1. „Зони за превантивна защита“ като израз е тавтология: защитата е по начало „превантивна“, следователно чуждицата е 1.излишна и 2.забърква, гелпи.

      Показва ясно, че наистина ф бюрокрацията на СелСъвета мнозина с . . . кокал между ушите вместо да работят само се пречкат и гелпят, докато Градът страда и гражданството изнемогва.

      Стига!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина