АктуалноГрадътНовиниРазследване

Бомбоубежищата в Пловдив – СНИМКИ

Пещери и тунели в скалите, подземия в панелки и междублокови пространства

Само едно скривалище на Сахат тепе и едно на Бунарджика се поддържат

Никой не дава официална информация

От няколко дни репортерите на медията ни се опитват да съберат официална актуална информация за бомбоубежищата в Пловдив. Такава обаче няма.

От местната дирекция на Противопожарна безопасност и защита на населението ни препращат към Главна дирекция ПБЗН, тъй като подобна информация само там са оторизирани да дават.

Липса на официална информация

От Главна дирекция няма конкретен отговор. Преди дни директорът ѝ гл. комисар Николай Николов  съобщи, че се очаква скоро да бъде готов Националният електронен регистър на бомбоубежищата и скривалищата на територията на страната, където всеки гражданин ще може да открие къде е „неговото“ и как да стигне до него по най-прекия път. И така всички са в очакване.

По-рано днес от Дирекцията обявиха, че малко над 5% от бомбоубежищата в цялата страна са добро състояние, тоест едва 31 от общо 551. 187 са в задоволително състояние, 165 в лошо, а 100 са напълно неизползваеми. В изброените не се включват подземни паркинги на молове, метрото и подземията на жилищните сгради.

Исторически данни

Според проучване на Под тепето от 2012-а година на територията на областта има разположени 36 броя такива скривалища, които са публична държавна собственост и тогава са се стопанисвали от пожарната. От тях 34 бр. са разположени в община Пловдив, а 2 бр. са в община “Родопи”.

На територията на община Пловдив има също 20 бр. обектови колективни бомбоубежища. Същите тогава са собственост на частни фирми, община Пловдив и държавни ведомства и са предназначени за укриване на работещите в съответните фирми. В общините извън Пловдив има общо над 25 бр. бункера.

Към онази дата в 5 от бомбоубежищата имало наематели. При предоставяне на съоръженията под наем в договора задължително се включвала клауза за незабавното им предоставяне за укриване, в случай на нужда.

Съвременни данни

По непотвърдена официално информация в града става дума за 14 обекта, които са известни. Официален регистър в Община Пловдив няма.

Тунели и пещери в тепета

Намират се основно под Трихълмието, Сахата и Бунарджика.

Бунарджика

Скривалище в южното подножие на Бунарджика

Скривалище в южното подножие на Бунарджика е едно от двете, които видимо се поддържат. Снимка: Клуб Агарта

На хълма, който масово пловдивчани нарочат Альоша, има поне два бункера. Входът за този бе някога бившето заведение Лозана, а през 90-те беше коктейл бар, а после рокерски.

Сахат тепе

Дановият хълм, както се води по административен адрес, побира в подножието си най-много бомбоубежища.

Тунелите и пещерите в скалите масово бяха превърнати в кръчми през 90-те години на XX-ти век.

Бомбоубежище в бившата сладкарница Скалата

Бомбоубежище в бившата сладкарница Скалата, сега изоставено

Само едно скривалище на Сахат тепе се поддържа като Информационно -образователен център за Гражданска защита и входът му е зад сградите на Радио Пловдив и Регионалния телевизионен център на БНТ.

Информационно -образователен център за Гражданска защита

Съседното на него още функционира като ресторант.

Останалите са затворени, не се поддържат, входовете им са превърнати в бунища и обрасли.

Трихълмието

Скривалища на бившата служба за Гражданска защита, която през демокрацията бе закрита и част от функциите и вменени на Пожарната, има и в недрата на Стария град.

Някои от тях също се превърнаха в заведения преди 20 години и после залязоха като такива, като бившето „Пещерата“, което се намираше в скалите до Понеделник пазара.

Бомбоубежището до Катедралния храм “ Успение на Св. Богородица“ в Стария град , което преди години работеше като заведението „Нонстоп“. Сега стои заключено. На улица „Съборна“ под самата църква също има подземие, което някога бе известен ресторант.

Мазета на панелките

На практика всички панелни блокове, строени след 1950 г.до средата на 80-те години на XX-ти век, са пригодени за целите.

мазе панелка с капаци за бомбоубежище

Оборудването им, ако въобще е останало такова, под формата на капаци на прозорците и междинни метални врати, е старо, но конструктивните изисквания са спазени. Те са проектирани като противоракетни укрития, въпреки че се използват като мазета.

В междублокови пространства

Най-пресните данни за укрития в междублокови пространства в медиите се появяват от кметство Централен през есента на 2017-а.

Входът на укритието в междублоковото пространство на бул. 6-ти септември

Входът на укритието в междублоковото пространство на бул. „6-ти септември“, преди да бъде затрупан. Снимка: архив

Тогава майки от кварталите Мараша и Съдийски искат от райкмета Георги Стаменов да бъдат обезопасени 4 бомбоубежища, които се намират в два от парковете на булевардите „Шести септември“ и „Найчо Цанов“, тъй като на метри от старите скривалища са разположени детски площадки.

Всички те обаче са със зарити входове.

Укритие в парка на пл. Кочо Честименски, Пловдив

Снимка: архив Под тепето от откриването на реконструкцията на парка на пл. Кочо Честименски. Входът за укритието е под насипа зад кметовете.

За останалите 5 района липсват данни. Освен бункерът, който бе открит от Кършияклии по време на протестите за запазване на парка зад хотел Санкт Петербург, и се оказа, че не се води на нито едно ведомство.

бункер в Кършияка

 

Кой трябва да ги поддържа?

Дейности, свързани с поддръжката и контрола на бункерите, са регламентирани в специална Наредба. В нея е разписано, че за това отговарят собствениците, като в някои случаи конкретни задължения могат да имат ползвателите или наемателите.

На какви условия трябва да отговарят? 

Изправна вентилация (принудителна и естествена) и нормален температурно-влажностен режим. Препоръчва се поддържането на температура 10-16 градуса по Целзий през зимата и 18-25 през летните месеци. Относителната влажност на въздуха да е до 70 и 80 %. Освен проверката за изправността на системите и агрегатите в бункерите се обръща внимание за състояние на документацията, за наличието на противопожарни средства, аптечки и др.

Любопитен факт

Всъщност бункерите под тепетата имат своята световна популярност защото всички снимки с тунели и бомбоубежища в „Ъндърграунд” са правени в Пловдив.  

 

 

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

7 коментари

  1. Не знам от кога, но се одобриха толкова много проекти за сгради и се построиха такива без никакви ПРУ-та/бомбоубежища/.Коопераций, жилищни сгради
    еднофамилни и многофамилни никой не предвижда и не строй ПРУ-та. Това което стана в Украйна и Русия не е ли показател, че може да има изненади, няма вечни приятели. ЗУТ-а, ЗУТ-а и наредбите са виновни , че допускат да се одобряват проекти без ПРУ-та, кой ли е допуснал да се приемат такива закони ??? А поддържането на съществуващите е грижа на кой, къжете де …

  2. Бог да ни пази от Путин, че не виждам кой друг освен Господ да ни спаси.
    Нещо не виждам коментари от кремълските подлоги, например като Елена Гунчева – депутат в нашето Народно събрани и други безименни троловете. Взеха да ми липсват, сигурно са на опашка за олио.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина