Автор: Ваня Гривова
Източник: Factcheck.bg
- Манипулирани метеорологични карти и подвеждащи сравнения невярно внушават, че медиите преувеличават последиците от глобалното затопляне;
- Проверители на факти отбелязват заблуждаващите карти като един от най-популярните примери за климатична дезинформация на Балканите;
- Червеният цвят като символ на високи температури не е новост в метеорологичните прогнози.
В български Фейсбук профили се разпространява изображение от прогнозата за времето на германската национална обществена телевизия ARD/Das Erste с обхваната от пламъци метеорологична карта и звуци на сирени.
Проверка на Factcheck.bg показа, че в прогнозата за времето, излъчена на 8 юни 2023 г., топлинната карта не гори, нито се чуват сирени на фон, а синоптикът Свен Пльогер говори за „слънчево и приятно време“. Тези елементи са били добавени допълнително и не са част от оригиналното излъчване на прогнозата по германската телевизия.
В долния ляв ъгъл на видеото като воден знак може да бъде видяна и профилната снимка на Туитър профил, чието описание е „satire wohin man schaut“ (сатира откъдето и да го погледнеш). Публикацията с горящата карта е една от най-популярните в профила му с над 10 хил. гледания.
Проверката на Factcheck.bg показа, че подобни подвеждащи карти са популярни както в България, така и в други държави на Балканите. Разследване на няколко организации за проверка на фактите от Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина и Черна гора установява, че това е един от най-широко разпространените примери за дезинформация за климатичните промени.
Моделите, по които работи манипулацията с картите, са два. В някои случаи, както в първия пример, става дума за технически манипулирано изображение на карта, в което са добавени допълнителни елементи. Другият модел е съпоставянето на карти от различни години с еднакви температури, но с различен цвят на фона. Във всички случаи невярно се внушава, че телевизиите умишлено слагат червен фон на картите, за да подсилят впечатлението за повишаване на температурите.
Че телевизиите сменят цветовете на синоптичните карти, за да внушат, че температурите са по-високи, твърди и Владислав Апостолов в текста си „Слънчасаха ли медиите?“, публикуван в уебсайта „Ах, тези медии“: „Английски, немски и скандинавски телевизии са представяли лятната карта преди години с нормални за лятото цветове – жълто и зелено. Стилизирани и весели слънчица по картата сигнализират за високи летни температури над 30 градуса по Целзий. Новите графики представляват пейзаж по Данте. Същите температури, но добрата стара Англия е цялата в тъмночервено. Сетивата възприемат екстремната естетика на подсъзнателно ниво. Ярката и наситена огнена палитра има предупредителен ефект, стимулира страха от бедствие и природна катастрофа.“ Той дава за пример тези карти на Швеция, които според надписите на изображенията са от 1986 г. и 2022 г. и показват еднакви температури, но са с различен цвят на фона.
Същите карти са популярни и в други балкански държави и са проверени от черногорската платформа за проверка на факти Raskrinkavanje.me, както и от Euronews и Reuters. Проверките показват, че картата отляво се отнася за 2016 г., а не за 1986 г., и е от прогнозата за времето на шведския национален обществен телевизионен оператор SVT. Втората карта се отнася за 2021 г., а не за 2022 г. и е била излъчена от различна медия – шведската телевизионна мрежа TV4. Двете медии обикновено използват различен дизайн на картите за представяне на прогнозата за времето.
Друга снимка, която показва температурите в Обединеното кралство на две различни карти, освен от Апостолов, е публикувана и в текст на „Флагман“ от юли 2022 г. „Температурите там сега не са кой знае колко различни от тези в предходни години, просто картите на метеоролозите по телевизиите са оцветени в червено,“ твърди публикацията.
Същото изображение е било популярно и в Босна и Херцеговина, затова е било проверено от босненската платформа за проверка на фактите Raskrinkavanje.ba. Проверката показва, че в случая наистина има промяна в цвета на метеорологичните карти, използвани от Националната метеорологична служба на Великобритания. Промяната обаче не е свързана с климатичните промени, а има съвсем друга цел – за да могат хората, които не различават нюансите на цветовете, да се ориентират колко ще е топло по това колко е тъмен определен цвят. Метеорологът Ейдън МакГивърн, който е създал дизайна на новата карта, коментира пред The Independent: „Цветовата скала е проектирана от съображения за достъпност – за далтонисти като мен е по-лесно да различават различните цветове, когато преливат от светло към тъмно, вместо да се променят като нюанс“.
В други случаи манипулацията се прави чрез сравняване на различни видове карти. Отделът за проверка на фактите на Агенция Франс Прес разглежда разпространеното в социалните мрежи сравнение на две метеорологични карти – този път в Германия. В него са сравнени два различни вида карти – топографска и топлинна, използвани в прогнозите за времето на програмата Tagesthemen на германския национален обществен телевизионен канал ARD/Das Erste.
Изображението по-горе е от прогнозата за времето на 21 юни 2017 г. В него е използвана топографска карта, при която нюансите на зеленото са определени от терена. Другата карта показва прогнозата за 20, а не 21 юни 2022 г., като там е използвана топлинна карта.
Противно на твърденията, топлинните карти са дългогодишен инструмент за визуално представяне на метеорологичните прогнози, а червеният цвят като символ на високи температури не е нововъведение или вид климатичен алармизъм.
Яркочервена карта от прогноза за времето на ARD/Das Erste, излъчена на 1 юни 1999 г.:
Проверено:
Подвеждащи са твърденията, че медиите използват червени топлинни карти в прогнозите си, за да внушат усещане за по-високи температури. Манипулирани метеорологични карти и заблуждаващи сравнения между различни карти представляват един от най-популярните видове климатична дезинформация на Балканите. Топлинните карти са дългогодишен инструмент за визуално представяне на метеорологичните прогнози, а червеният цвят като символ на високи температури не е нововъведение.