Конкурс за длъжността ще има тази година, обяви градоначалникът
Общината ще кандидатства за филтри на комини по ОП „Околна среда”
Госпожа Чопкова е главен еколог на Община Пловдив. Така отговори на въпроса на Под тепето кметът Иван Тотев на последния си брифинг пред журналисти.
Припомнихме му, че всъщност дамата е временно изпълняващ длъжността и така пише на сайта на администрацията (бел. ред: от няколко дни срещу името и пише „по заместване”. Директор на дирекция „ЕУО” – Василка Иванова Чопкова- по заместване) и попитахме дали ще има конкурс за мястото на директор Дирекция „Екология и управление на отпадъците”.
Тя е временно изпълняваща, поради факта, че г-н Шилев премина на друга работа, допълни градоначалникът, след което се обърна към заместниците си Георги Маринов и Георги Титюков и попита „Той напусна ли?”. Те не можаха да му дадат отговор на въпроса, който е от комепетентността на отдела за човешки ресурси. Не можаха и да си спомнят колко време е минало от преминаването на Стефан Шилев на работа в РИОСВ.
Тук е мястото да напомним, че бившият главен еколог на Община Пловдив доц. Шилев е на директорския пост в Екоинспекцията от м.декември 2014-а година. За разлика от предшественика си г-жа Василка Чопкова не е заставала пред пловдивските медии, нито е представяна официално.
„Ще има, да, тази година ще има конкурс за длъжността,” обяви кметът Тотев.
После той припомни какво прави местната администрация по проблема с чистотата на въздуха в града: „Община Пловдив не само е една от първите общини, която активно работи по опазване на околната среда и качеството на живот. Ние имаме приети няколко стратегически документа по които работим, за Зелената система на Пловдив, за алтернативното придвижване, велоалеите… Темата за въздуха е повдигната от 2010 г. и не само я следим, а и активно работим за подобряването му, улиците се мият 5 дни седмично, всеки конкурс за масовия транспорт е с условие минимум ЕВРО 5 и т.н. „
От думите му стана ясно още, че в момента управата на Пловдив е фокусирана върху проектната готовност по приоритетна ос 5, касаеща повишаване качеството на атмосферния въздух по ОП "Околна среда" за филтри на комини. Очаква се програмата да бъде отворена в четвъртото тримесечие на 2017-а година. Когато това стане ще се видят условията и ако общината има възможност да кандидатства за такива филтри на обществени и частни сгради ще бъде готова да го направи. По тази мярка в ОПОС гражданите чрез Общината могат да кандидатстват за поставяне на филтри на комините си. За да е успешна програмата трябва да има съгласие от страна на собствениците. Според кмета това ще е мярката, която ще реши въпроса с основния замърсител на въздуха в Пловдив през зимата – отоплението с твърдо гориво.
в коя точно паралелна вселена на Пловдив улиците се мият пет пъти седмично и автобусите са с евро 5 и нагоре – може би около хотела на крадеца е така
Градът с най- лайняният въздух в страната ( и не само!) очаква своя спасител.