9 трика за здравословно хранене
Телата ни не са контейнери. Всички искаме да бъдем здрави, но често не се замисляме колко е важна за здравето ни храната, която поглъщаме. Затова ще ви предложа няколко трика, които да използвате при приготвянето на храна, но по здравословен начин.
1. Олива и масла. Олиото е вредно за организма, когато е рафинирано. Когато не е, то дори е полезно. Обичате пържени картофки? Няма проблем, изпържете ги в Шарлан /нерафинирано олио/. За свежи салатки използвайте зехтин, а бадемовото масло е подходящо при приготвянето на сладкиши. Лененото и сусамовото масла също са невероятен здравословен заместител на обикновеното слънчогледово олио. Те оказват и благоприятно влияние върху здравето на човек. Сусамът, например, има лековито действие при болки в ставите.
2. Сол. Всеки знае, че приемът на сол предизвиква задържане на вода. Същото е, както и при оливата – рафинираната сол е вредна за тялото, сърцето и очите. Но нерафинираната сол, а най-вече – хималайската, е нещо съвсем друго. Ако обичате по-солени ястия, съветвам ви да използвате хималайска сол – същия вкус, по-добри качества.
3. Захар. Много диетолози забраняват приема на захар и с основание – това са „празни“ калории, които не носят никаква полза за организма. Но вие обичате сладко, както и аз. Прекрасен заместител на бялата захар е меда. Той е сладък, но не всеки го обича, затова може да използвате кафява захар или фруктоза. Други добри заместители са стевията и кленовият сироп, но те са с малко по-особен вкус. Пробвайте!
4. Бяло брашно. Сандвичи, пици, макарони, лазаня, торти, бисквити, вафлички – все бърза храна, любима на всички, но много вредна. Можем, обаче, да похапваме вкусни бурги, без да ни боли, че ще навредим на сърцето си и без да се притесняваме за килограмите. Лесно е – при приготвянето на тестени изделия, просто използвайте пълнозърнест или едрозърнест лимец. Понеже тестото от него е рядко, добре е да се смеси с пълнозърнесто бяло брашно, в съотношение 1:3. Лимецът е много полезен и действа като диуретик. Той е подходящ за хора с непоносимост към глутена – не съдържа такъв. Пълнозърнестото брашно е полезно, защото съдържа биологично ценни хранителни вещества, които се отстраняват при обработката, насочена за максимално отстраняване на обвивките на зърната (именно в които се съдържат важните полезни компоненти). Полезно брашно може да се смели и от други продукти, но вкусът е значително по-различен. Такива са елда, картофи, ориз, тапиока, соя, царевица и др.
Бонус: Филийка пълнозърнест хляб можете да намажете със сусамов тахан с мед, лен или какао, бадемов тахан с мед, фъстъчено масло или чиста какаова/лешникова паста, вместо течен шоколад. Вкусно е, сладко е и не е вредно!
Това са четирите основни вредни компонента в приготвянето на домашна храна. Сега предстои да видите няколко рецепти с техните „заместители“:
1. Палачинки
3 яйца се разбъркват, добавя се 1 намачкан банан, щипка канела и всичко това се пържи в 1 с.л. Шарлан. Вкусът е приятен и са много хранителни.
2. Спагети
В супермаркетите се предлагат пълнозърнести спагети. Не бъдете скептични към техния вкус – много е приятен. Сварете 1 пакет спагети, а за соса използвайте сок от пресни домати, изчистен от люспите и семената. Към тях добавете ситно нарязано, сварено бяло пилешко месо, две щипки кафява захар, щипка хималайска сол, 2 щипки майорана, 1 щипка черен пипер и около 50гр настърган пармезан. Всякакви други природни подправки може да използвате, те са полезни и вкусни. Месото се запържва до позлатяване в 2 лъжици сусамово масло, шарлан или зехтин. Добавят се доматения сок и подправките и се вари до сгъстяване. Спагетите не се прецеждат и не се смесват със соса – порционират се и се заливат с него в чинията.
3. Мъфини
Намажете формата за мъфини с бадемово или сусамово масло и изсипете сместа. Нея пригответе така: 3 яйца и 1 ч.ч. кафява захар се разбъркват с миксер. Добавя се щипка сода бикарбонат и 1 ч.ч. прясно мляко. В отделна купа изсипете 100гр лимец и 5 лъжици чисто какао /може и повече/. Към тях прибавете 1 натрошен натурален шоколад /над 75% какао/ и другата смес. Разбъркайте добре. Хубаво е сместа да е рядка, а в случай, че ви се вижда прекалено гъста, добавете още прясно мляко. Пекат се на умерена фурна, за предпочитане на 150градуса, за около 20 минути.
4. Тънка питка
Тази рецепта е много лесна и бърза. 3 ч.ч. лимец се смесват с едно яйце, 2 щипки хималайска сол, половин ч.л. сода бикарбонат, 1 ? ч.ч. прясно мляко или вода и сместа се разлива в тава с поставена в нея хартия за печене. Върху сместа се наръсват семена – ленени, макови, сусамови, тиквени, слънчогледови и каквито други обичате и имате. Пече се на 150градуса за 15 минути.
5. Макарони в студен сос
Сварете 1 пакет оризови макарони, като добавите към водата 1с.л. зехтин, 2 щипки босилек, 2 щипки хималайска сол. Поднесете със студен сос, приготвен от 1 авокадо, 2 домата, изчистени от семената и люспите, 1 шепа счукани лешници, хималайска сол на вкус, черен пипер и ситно нарязан магданоз – 2-3 стръка.
За всякакви други рецепти можете да използвате горепосочените съставки. Абсолютно всяко едно ястие може да бъде приготвено по здравословен начин, дори сандвичите.