МненияПод ножа

Главният архитект с десетки нарушения според обвинението

Отменят разрешението за строеж на „Одрин 8”

Прокуратурата разследва още корупционни практики, свързани с издаване на строителни разрешения и промяна на подробните устройствени планове

Румен Русев е допуснал осъществяване на противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство. Издавал е заповеди, свързани с изменение на регулационните планове, вместо кмета

Управителят на дружеството „Одрин 8” е привлечен като обвиняем и за документно престъпление, заради преправеното Удостоверение от МК за статута на склада

В десетки нарушения е засечен главният архитект на Пловдив Румен Русев по време при  разследването на събарянето на тютюневия склад на ул. „Одрин 8”. Той е допуснал осъществяване на противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство на територията на централната градска част, като е издавал заповеди, свързани с изменение на регулационните планове, вместо кмета. След анализ на събраните в хода на образуваното от Окръжна прокуратура – Пловдив по случая със събарянето на тютюневия склад досъдебно производство доказателства, които сочат на извършени в периода 04.10.2010 г. – 09.02.2016 г. множество фрапантни нарушения на разпоредбите на Закона за културното наследство,  днес към наказателна отговорност бяха привлечени Румен Русев – главен архитект на Община – Пловдив и Георги Бранеков – представител на „Одрин 8” ЕООД, съобщи по-рано обвинението днес.

Спрямо Румен Русев е повдигнато обвинение, че при условията на продължавано престъпление, извършвайки близо 60 нарушения на нормативната база, регламентираща проектирането, изработването на работни и подробни устройствени планове, издаването на т.нар. скици-виза и тяхната презаверка, издаването на разрешение за строеж и неговото съгласуване и заверяване, е допуснал осъществяване на противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство –охранителната зона на групова недвижима културна ценност /групов паметник на културата/ – Историческа зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив” – система от улични ансамбли, включваща „Тютюнев склад на ул. Одрин”, обявена за такава от Националния съвет по опазване на  паметниците на културата към Министерство на културата на 22.03.2000 г. – престъпление по чл.277а ал.4, вр. чл. 26, ал.1 от НК.

Сред извършените от главният архитект нарушения са и такива по издаване на заповеди, свързани с изменение на регулационните планове, вместо кмета на Община – Пловдив и без да са налични изискуемите от закона предпоставки и съответни съгласувания /вкл. с Министерство на културата/ и разрешения за това; презаверяване на скици-визи в нарушение на разпоредбите на Закона за устройство на територията и при липса на актуален документ за собственост на „Одрин 8”ЕООД; издаване на две разрешения за строеж на последното дружество за „Многофункционална сграда с офиси, хотел и бизнес апартаменти, общежития, хранителен магазин и подземен паркинг” и за „Общежития” при липса на изискуемите за това документи, включително при липса на инвестиционен и идеен проект, одобрени и оценени по надлежния ред, и при липса на съгласуване с Министерство на културата; презаверка на описаните разрешения за строеж, без да са били отстранени нередностите в документацията на „Одрин 8” ЕООД и след представяне на пълномощно, отнасящо се до несъществуващ в кадастралната карта на Пловдив имот.

За организирането на допуснатата от Румен Русев противозаконна дейност в защитената територия, към наказателна отговорност е привлечен и управителят на „Одрин 8”ЕООД – Георги Бранеков. При претърсване и изземване в ползвани от дружеството помещения е било намерено и иззето преправено Удостоверение изх. № 5578/09.08.2010 г., издадено от Министерство на културата, Национален институт за недвижимо културно наследство. Преправката е била в частта от съдържанието, удостоверяваща статута на „сградата на ул. „Одрин” № 8, кв. 165, пл. 610 в гр. Пловдив”, като наместо действителния текст е било вписано, че сградата не притежава статут на единична недвижима културна ценност и същата попада „извън охранителната зона на архитектурно-строителна недвижима ценност „Тютюнев склад на ул. „Одрин” в гр. Пловдив и „е извън обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов археологически и архитектурно строителен паметник”. За двукратното използване на така преправения документ пред Община – Пловдив – за издаване на разрешения за строеж, Бранеков е привлечен към наказателна отговорност и за документно престъпление, съобщават от прокуратурата.

Румен Русев и Георги Бранеков са с взети мерки за неотклонение „парична гаранция” в размер на по 2000 лева. Предвиденото от Закона наказание за престъплението, свързано с противозаконна дейност в защитената територия, за което са обвинени Русев и Бранеков, е лишаване от свобода от 1 до 5 години и глоба от 5 000 до 15 000 лева.  За използването на преправен официален документ, за което обвинение е повдигнато на Бранеков, наказанието е лишаване от свобода до 8 години.

По делото е приобщена и компютърна кореспонденция, касаеща корупционни практики, свързани с издаване на строителни разрешения и промяна на подробните устройствени планове, като тези практики продължават да се разследват.

Окръжна прокуратура е подала протест до РДНСК –Пловдив, с който се иска да бъде отменено като нищожно издаденото от Румен Русевв на „Одрин 8”ЕООД разрешение за строеж, въз основа на което е започнало събарянето на тютюневия склад. Предстои да бъдат атакувани по надлежния ред подробните устройствени планове, свързани с промяна на уличната регулация, предназначението на имота и начина на застрояване.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Интересно град Пловдив от главния архитект ли се управлява или от политическа партия ГЕРБ. Защо не си понесат отговорността, ами ще си измият ръцете както винаги.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина