Защо Дани Каназирева и групата й няма да подкрепят проекта за финансова рамка на Пловдив?
Общинските съветници от Съюз за Пловдив коментираха остро проекта за бюджет на Пловдив за 2012-а. Дани Каназирева и групата й в ОбС са категорични, че финансовата рамка на града ще е на оцеляването и застоя, на продължаващ рекет върху гражданите и очакване на милостиня от държавата. От Съюза са категорични, че бюджетът на Иван Тотев е идентичен с бюджетите на Славчо Атанасов. „Не знам как от ГЕРБ предлагат същата рамка при положение, че години наред яростно атакуваха бюджета, внасян от Славчо Атанасов”, заяви Дани Каназирева. Според нея продължава порочната практика на старото управление -основният закон на Пловдив да се прави на гърба на пловдивчани, като се разчита на високи такси. Например, планираните неданъчни приходи (от такси) са в размер на 59 млн. лв. Във Варна това перо е 50 млн. лв. (Варна и Пловдив са сравними по демографски и икономически показатели). Това доказва, че и този бюджет се прави в тежест за гражданите. В същото време, няма нито една идея за увеличаване на местните приходи чрез по-добро управление на общинската собственост, концесии и др. Отново се разчита държавата да ни подхвърли онези милиони, които ни дължи според подписано споразумение. Ако тези пари не дойдат, финансовата година ще бъде изключително тежка, смятат от Съюз за Пловдив. И направиха дисекция на финансовата рамка:
И тук, както в предишните бюджети, са заложени кухи приходи. Те са 4-5 млн. лв. Идват на първо място от събирането на таксите. Миналата година с 50 % се намалиха таксите за тротоарно право, рекламни съоръжения. В същото време се залага повишаване на събираемостта, което няма как да се случи. На второ място, приходите от продажба на земя – залагат се близо 6 млн. лв., а такива средства не са постъпвали от 2007 г. Миналата година в хазната са постъпили едва 2 млн. лв.
На трето място, да разчитаме, че Белодробна болница ще си върне заема, или ДКЦ-5? Това няма да се случи, подчертават съветниците от Съюз за Пловдив.
Още една аналогия – както при Славчо Атанасов и тук парите за командировки са феноменални – сегашните управленци си дават 300 000 лв. за командировки. Отделно 74 000 лв. са представителните – т.е. парите за цветя и бонбони.
Пловдив в е мъртва точка и нищо интересно няма да се случи, сочи капиталовата програма. Заложени са 18 млн. лева, близо 10 от тях са от управлението на Славчо Атанасов (2 млн. лв. остатък от продажба на земя, 4 млн. остатък от субсидия от републиканския бюджет, 1 милион остатък от 50-млн. заем, и остатък от СОФ – 3 млн. лв.). Останалите 8 млн. са от собствени средства, които са от такси, наеми и др. Няма увеличаване на собствения ресурс. Не се предвижда изграждане на детски градини и ясли. Поне 250 000 лв. за необходими за да се направят подходи към Четвъртък пазара, за оборудване на подземните гаражи и вертикална планировка. Тези средства не са предвидени в договора и ако фирмата приключи работата си, най-голямото пазарище няма да работи ефективно. Няма предвидени нови средства за енергийна ефективност, а само плащания по договори от миналата година. Това обрича на провал газифицирането на града и санирането на общинските сгради. В същото време – 0.5 млн. лв. се насочват за Коледна украса, други 150 000 лв. – за осветление в Стария град. Като цяло ни предстои ремонт на някоя светофарна уредба и на някое улично платно.
Как ще живеят пловдивчани ? Парите за култура, образование, социални дейности, здравеопазване са същите или намалени в сравнение с миналогодишните. Отчетът за 2011-а за 4-те сфери е 107 млн. лв., а планът за тази година е 108 млн. лв.
Няма промяна в сумата за компенсиране на преференциалните пътувания (6.21 млн.лв.). В същото време за тази цел Варна отделя 9.7 млн. лв. Там социалният пакет се разширява, докато при нас е възможно да се стигне до отнемане от социалните придобивки на гражданите. Малко са парите за културните институции. Едва 25 000 лв. са заделени за Кукления театър, а ежегодно го посещават 30 000 пловдивски деца. Ако не се предвидят средства, пенсионерските клубове ще бъдат закрити.
Съветниците от Съюз за Пловдив подчертават, че няма да подкрепят предложения проект за бюджет с мотивите: той съдържа всички недостатъци на предишните бюджети, липсва проектна готовност, няма никакви идеи за съживяване на градската икономика.