БългарияНощна смяна

Исторически концерт: Най-известната цигулка в света звуча в най-стария жив град в Европа

Звукът от безценния инструмент събра слушатели и под прозорците на Балабановата къща

Елизабет Питкерн разказва за Пловдив с възторг, а градът още дълго ще разказва за нея и Червения Страдивариус

Виртуозната цигуларка води двама възпитаници на НУМТИ на фестивал в Ню Йорк

Таня Грозданова

Дата 11 май 2017-а година ще остане в културните хроники на Града под тепетата с исторически концерт от програмата на VIII-то издание на Международния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“. Снощи в голямата възрожденска къща на Стария Пловдив се състоя втория концерт от програмата на пролетното издание на елитния бутиков фестивал – „Червената цигулка – The Red Mendelsohn Stradivarius“.

На събитието имаше правостоящи буквално във всяко кътче на големия салон, а звукът, излизащ от виртуозните пръсти на американската цигуларка  Елизабет Питкерн, събра под прозорците на площада две групи чуждестранни туристи, които прекратиха обиколката си, за да попият музикалната насладата. Елизабет е настоящият притежател на историческата Червена цигулка на лютиера Антонио Страдивари, на чиято драматична история е посветен едноименния оскаров филм. В програмата  снощи прозвучаха творби на  В. А. Моцарт, Ф.  Менделсон и А. Дворжак, изпълнени от нея, Василий Илисавски – пиано и с участието на Кристиана Михайлова – виолончело.

За звукът на такава цигулка и преживяването от този концерт не може да се разказва, той трябва да се усети с всички сетива…

Освен съвършен цигулар и посланик на гласа на Червената цигулка по света, Елизабет е и голям благодетел. Тази година тя помага на две изключително талантливи деца от пловдивското Музикално училище, които ще приеме напълно безплатно на фестивала си в Ню Йорк. Там двете момчета: Стефан Хубенов -цигулка и Георги Чиколов – пиано ще участват в майсторски класове в Luzerne Music Center. Освен това тийнейджърите, които са на възраст 13 и 14 години, ще се представят и като солисти. Снощи двамата млади таланти се насладиха на историческия концерт, поднесоха цветя на Елизабет и си направиха снимки със звездите.  

Елизабет Питкерн вече разказва за Пловдив с възторг. Дамата сподели нощна фотосесия от Стария град в личния си профил в социалната мрежа, където написа развълнувано: „Кулминацията на едно много приятно посещение в Пловдив! Изминалата нощ, откриването на фестивала, концертът на флейтиста Еманюел Паю (със своя собствена почетна серия вино) и Марио Кароли. Днес, концерт на Дворжак с трио с Кристина Алипиева и Василий Илисавски в Балабановата къща във фестивала „Дни на музиката в Балабановата къща“. По-рано през деня пресконференция. Пловдив е много специален, на 8000 години, най-старият град в Европа. И  много луксозната ми гримьорна! Също така се срещнах и с български ученици по цигулка и пиано, на възраст 13 и 14 г. от Пловдив, които ще присъстват на фестивала в Luzerne Music Center това лято благодарение на щедри американски донори!“ Накрая Елизабет благодари на Пловдив и организаторите на фестивала за прекрасното преживяване.

Цялата статия може да прочетете на КАПАНА.БГ

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Явно някой от по-Първите Хора е хвърлил око на ОБЩЕСТВЕНОТО ИМОТЧЕНЦЕ че е на хубавко местенце. И по стара византийска рецепта се спазарява със „отговорната“ ДИРЕКТОРКА г-жа доц. д-р Нина Н. да го занемари, да го осере, да го съсипе до състояние на неизползуваемост и да заведе кулТурския министър на РежимаБоБо2 Рашидоолу да мига махмурлийски и да откаже да го измете

  2. Както се вижда на смайващата ВТОРА фотография от търгашеско-рекламния „репортаж“ на ТАНЯта ОБСТАНОВКАТА на кончертото в БалаБана не отстъпва на „акустиката“. В Концертна зала поне седалките са мека мебел и са със походящ наклон една зад друга; има обстановка, има ВЪЗДУХ за дишане, пространство, тоалетни. Даже Военният Клуб е по-свестен, там Васко Абаджиев е свирил, Сузана Ружичкова

  3. радостно е, че г-ца Таня Г. е РАДОСТНА. Насладата от акустиката на БалаБала (тая е къщата на Хаджи Лампша / Лампси, какината, балабан е някакъвси мутро-майна който съборил сградата през 30-те. „Покръстването“ през КАМПАНИЯТА не е поправено поради ориенталската пловдивска немарливост). Че се радва на сгъваеми столове вместо НЕИЗМЕТЕНАТА КОНЦЕРТНА ЗАЛА.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина