Градът

Каназирева пита Тотев докога ще държи павета на Цар Борис III

Половин милион лева от бюджета са погребани в асфалта, виновни пак няма

Докога шофьорите ще карат по паветата, с които временно е закърпен бул. „Цар Борис III Обединител” в района на  ПУ „Паисий Хилендарски”? Този въпрос задава на кмета Иван Тотев председателят на ППГОС „Обединение за Пловдив” адвокат Дани Каназирева.

Питането по темата с неудачния ремонт на булеварда се внася днес в Общинския  съвет  за втори път, защото съветничката е недоволна от отговора, който и беше даден от общината. Както е известно,  преди две години „Цар Борис III” беше преасфалтиран, но наскоро старият водопровод аварира на няколко места. В тази връзка  Каназирева настояваше да получи подробна информация защо се стигна да се плащат средства за нов ремонт и кой  е виновен  за гафа.

„Отговорът на първото ми питане е формален, а най – възмутителното е, че  за пореден път  няма  виновни за чиста проба прахосничество. В асфалта са погребани поне половин милион лева на данъкоплатците и тепърва трябва да се дават допълнителни пари”, коментира Каназирева.  В обяснението на заместник кмета Димитър Кацарски се твърди, че преди ремонта са получили справка от В и К ЕООД, в която не е бил посочен участък „с особено лош водопровод, подлежащ на подмяна”. Това е несериозно, счита съветничката. Сумата, изразходвана за авариралия участък, не се назовава.  Към отговора е приложен договор с фирма „Драгиев и Kо” за текущ ремонт на стойност 1 032 330,85 лв. без ДДС, но в него е включено и преасфалтирането на „Ал. Стамболийски”.

В повторното си питане Каназирева поставя принципен въпрос дали  общината прави обследване на състоянието на подземните комуникации, в конкретен случай и за бул. „Цар Борис III”, преди да обяви поръчка за  подмяна на настилката. Съветничката настоява да получи копие от  становището на В и К ЕООД , за да види кои служители са преценили, че „водопроводът не е особено лош”. Каназирева  иска да знае кога ще започне ремонтът на бул. „Цар Борис III” , коя фирма ще го изпълнява, колко средства ще струва, а също така да получи копия от споразумение с В и К, както и от договора с избрания изпълнител, ако такива документи съществуват.

Общинският съвет вече е гласувал 320 000 лева за нов ремонт на булеварда. Предполага се, че още толкова ще плати В и К за тръбите. В община Пловдив има инженерен екип и е безобразие да  се заравят безогледно парите на данъкоплатците в асфалта,  категорична е адвокат Каназирева.   

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

10 коментари

  1. Г-жата не е права, щото гранитните павета, са бързоликвидна стока и мястото им не е по пътищата, изложени на неблагоприятните метеоролгични условия. Това, което е видяла – са бетонови блокчета, без особена стойност. Заблудила се е…

  2. съгласно наредбата 2 на община Пловдив за организацията на движение, фирмите-собственици на подземна инфраструктура при разкопаване за ремонт са длъжни да възстановят настилките в ПЪРВОНАЧАЛНИЯТ ИМ ВИД.
    според същата наредба и съгласно договорите за разкопаване, за улици ремонтирани през последните 5 години, пътната настилка се възстановява по цялата ширина на пътя за по 5 метра отляво и отдясно от мястото на разкопаването.

  3. А защо вие не попитате Каназирева от къде има пари да построи кооперация на карловска която дава под наем и наемите са от 1200 лв нагоре, о има още доста такива апартаменти които отдава под наем в центъра на града…
    Всички за това ставатобщински съветници … За да крадътот народа!!!

  4. Най-добре запозната с паветата е компаньонката на Ванко 1 – здравка-дани к, как рева, като магарица на сесия за да даде паветата на Европейския колеж

  5. Каназирева искам да я пиуштя кат възрожденска порта.Особено с тез очилца,ша и измия витражите кат седи та гледай.Гнусна настъпана жаба

  6. Спокойно, предвидено е цялостно преасфалтиране на булеварда за следващата календарна година. Дотогава можете да се наслаждавате на източното платно на моста при ВИХВП, което ще бъде пуснато до няколко месеца.

  7. Не само отговорът на първото Ви питане е формален, но и самият Ви въпрос. Всеизвестен факт е, че в строителството на инфраструктура се краде най-много, най-добре и най-сигурно.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина