Градът

Финансират смяна на печките на твърдо гориво с пелетни, климатици или газификация за борба с мръсния въздух

През септември стартира анкета сред гражданите в „Централен“ как се отопляват и какво предпочитат, като алтернативна енергия

Масова подмяна на печките на твърдо гориво е водещото предложение във вече завършената Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух в Община Пловдив. Концепцията на екипа, изработил концепцията, е това да стане чрез замяната им с климатици, преминаване на ТЕЦ, газификация или нови, по-модерни печки на пелети. Програмата бе представена днес пред медиите от Стефан Дишовски, част от екипа, разработил предложенията.

Самата програма се изработва от няколко години, а предложенията са направени след задълбочени проучвания и анализи. Всички изследвания доказват, че основният замърсител на атмосферния въздух с фини прахови частици идват от битовото отопление на твърдо гориво. Предвид, че най-много превишения на нормите за замърсяване идват през зимата именно от ФПЧ, екипът е насочил основните си предложения именно в тази посока.

Очаква се в края на 2018 година да бъдат публикувани критериите по Оперативна програма „Околна среда“, към която Община Пловдив ще може да кандидатства за финансиране на подмяната на средствата за отопление. Те ще са насочени към субсидия за поставяне на климатици, включване към ТЕЦ или газопреносна мрежа, за закупуване на печки на пелетно гориво, както и поставяне на филтри по комините. 72% от замърсяването с ФПЧ идва от битовото отопление, а 21% е фоново замърсяване. Едва около 7% е от транспорта, затова насоката за борба с този замърсител е именно към отоплението, коментира Стефан Дишовски.

При другия голям замърсител – азотните оксиди ситуацията е по-различна. Транспортът там е водещ замърсител с около 41%. Сред предложените мерки са подобряване на системата за обществен транспорт с цел намаляване на използването на автомобили. Друга мярка е стимулирането на велосипедния транспорт, за сметка на използването на лични коли. Една от идеите е и ограничаване на достъпа на автомобили, които не покриват даден евростандарт за влизане в центъра на града.

Краткосрочните стъпки за действие са свързани с подмяната на средствата за отопление. Първата стъпка ще бъде направена още през септември, когато ще стартира анкетно проучване в район „Централен“, коментира зам.-кметът Розалин Петков. Сред гражданите ще се направи допитване кой по какъв начин се отоплява, като при налично финансиране ще се субсидира домакинството да замени своята печка на дърва или въглища с пелетна, климатик или по друг начин. Анкетата няма да е анонимна и проучвателна, а съвсем конкретна, за да се знае кой какво желае и какво да получи, добави Петков. Успоредно ще се прави и разяснителна кампания относно замърсяването на въздуха и въздействието от печките на твърдо гориво.

Най-скорошния шанс за финансиране е именно оперативната програма „Околна среда“. Детайлите по нея обаче все още не са изчистени, така че няма яснота кога, колко домакинства и по какъв начин ще могат да бъдат помогнати.

Окончателният вариант на стратегията за подобяване на въздуха пък ще бъде публикувана в най-близко време на сайта на Община Пловдив, след като Областна управа се произнесе по решението на Общинския съвет.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Само дългосрочни мерки си струват – присъединяване към ТЕЦ , газ или климатици. Пелетни печки и филтри по комините не смятам са адекватни. И да вземат да помислят как да включат Кичука към ТЕЦа, че милите имат изградена мрежа в не-малка част от квартала, но никога не е ползвано. Защо ли?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина