Тотев за парите от държавата за ЕСК: Срещаме разбиране, но не срещаме финансиране
Ако държавната субсидия бъде тема и дебат на следващия мониторинг в Брюксел, това вече би било проблем
Какво се случи на първия официален и задължителен мониторинг на Брюксел по проекта Плодив 2019? На този въпрос отговори днес кметът Иван Тотев. Очаква се членовете на комисията да дадат своите оценки и препоръки в репорт след около месец. Мониторингът продължи близо три часа. Бяха коментирани всички забележки от предходната година. Комисията бе много подготвена с конкретни въпроси. Доволни сме, като не може да се дава еднозначна оценка от типа „Ние сме прекрасни” или „Имаме много какво да правим”. Това е многопластов процес. В репорта очакваме похвали, но и препоръки за това какво трябва да се засили. Най-важни са глобалните неща- а именно в какъв етап сме с проектите от апликационната форма, дали имаме ясни линейни графици за развитие, дали сме наясно къде ще бъдат местата, на които ще се проведат конкретните събития. Трябваше да обясним за дейностите, свързани с кино Космос, остров Адата. Отговорите бяха много добре приети, тъй като по всички теми има ясен напредък. Излязохме с линейни графици за кино Космос например. В следващите три бюджетни години ще отпускаме средства за реконструкцията на Космос, като още за следващата се ангажирахме с бюджет от порядъка на 1 милион лева. За годината след нея- още 1,2 милиона лева, колкото и в третата година. Тези 3,4 милиона лева трябва да превърнат киното в допълнително пространство за културата в градската карта, разкри кметът.
Основните забележки на комисията били в това дали се спазват сроковете са избор на проекти и дали този процес може да се задвижи по-бързо. Тук обаче има една обективна причина- държавното финансиране. Фондация „Пловдив 2019” много внимава с това, тъй като виждате, че само на първия кръг от отворената покана имаме одобрени проекти за няколко милиона лева. Тези проекти трябва да бъдат контрактувани. Трябва да е ясно, че средствата, които чакаме от държавата, са основно за проектни дейности, а инфраструктурни ще бъдат поети основно от общинския бюджет през годините. Ако държавното финансиране бъде тема и дебат на следващия мониторинг, това вече би било проблем. Това бе отчетено в Брюксел. Отчита се като опасност, като жълта лампа. Тъй като това е въпрос, който отваря и други въпросителни след себе си. Тук е мястото и на спонсорите. За да привличаме рекламодатели, трябва да имаме конкретни проекти, които да бъдат продадени на спонсори. До момента, до който нямаме събрани критична маса проекти, не можем да проведем кампания за търсене на спонсори. Нещата са взаимно свързани. Марката Европейска столица на културата не е важна за спонсорите. Важен е продуктът, който се предлага. Те трябва да знаят какво купуват, обясни Тотев. И информира, че вече няколко пъти е поставяна темата за държавната субсидия на най-високо ниво. Включително преди няколко дни имахме среща с министъра на финансите. Като цяло темата е важна, срещаме разбиране, но не срещаме финансиране. Фондацията, с решение на УС, са изпратили писма за срещи с министъра на финансите и министъра на културата, на които да се коментира този казус. За нас е важно държавата да отчете и вникне детайлно в това колко е важен този проект. Имаме усещане, че все още няма разбиране, че проектът не е само 2019г., а е всяка една година до 2019г, а и годините след нея, говорейки за устойчивост. Проектите, които набираме, са за над 2-3 години изпълнение. Трябва да е ясно на всички отговорни фактори, че още следващата година Фондацията започва да реализира голяма част от проектите, които в момента се набират. Така че през 2017г. и 2018г. поетапно и постепенно ще увеличаваме броя на проявите, за да стигнем бума през 2019г. Нямаме отказ от страна на държавата , по-скоро имаме нужда от подкрепата на цялата общественост да разясним, че това е проект за години наред, обясни градоначалникът. Комфортът на Фондацията не зависи от форсмажорни обстоятелства, дали парите от държавата са дошли или не. В най-лошия вариант, проектите ще се случат с финансиране от страна на общината. Но това не е правилното, не е по проект, уточни той.
Разбира се, тема в мониторинга, е бил Тютюневия град. Разговорите бяха н контекста на това дали случилото се там би попречило в реализиране на проектите за Тютюневия град от апликационната форма. Имаме ясен план до 2019г. да освободим всички публични пространства в тази зона, за да могат те да бъдат използваеми. Общината трябва да следи процеса по изпълнение на всички предписания към собствениците, за да може тази зона да бъде безопасна за провеждането на културни събития. Ние го поехме като ангажимент там, в Брюксел. Тази тема ще се следи изкъсо в контекста на изпълнение на проекта Пловдив 2019. Добрата новина е, че в момента върви проект за укрепване на горелите складове. В момента нямаме забавяне по изпълнение на дадените предписания. Енергията, която се е събрала от всички страни по веригата след случилото се на 20 август, трябва да се използва. Дори собствениците в момента заявяват конкретни желания за инвестиции. Имаме желание от всички страни, заяви Иван Тотев.
Комисията е била запозната и с напредъка по друг от ключовите проекти за 2019г.- остров Адата. В Брюксел са били информирани, че вече са се провели срещи между Фондацията и част от реститутите на парчето земя в река Марица. Предвижда се там да има проектни предложения, които да касаят временни инсталации, без никакво застрояване и пряка намеса в средата.
Колкото и да ги бутате, никой не и вярва вече…