ГласовеМнения

Международният ден за опазване на паметниците на културата – повод за действие и размисъл

Пловдив е невероятно културно средище и има страхотно културно-историческо наследство, нека го съхраним

Екатерина Стоянова

На 18-ти април се чества Международният ден за опазване паметниците на културата, от 1984г по решение на ЮНЕСКО. На този ден главната тема е опазването на културното наследство на всяка държава. То е изключително важно и символично, носи както красота и удоволствие, така и историческо богатство. Това е важен и специален ден, особено за България – една от най-старите страни в света и Пловдив – много древен град, събрал в себе си културата и историята не само на българите, но и на няколко цивилизации, включително Римската, Византийската и Османската империи. Велики  владетели, творци, архитекти са оставили своите трайни следи тук, където и днес можем да се насладим и да останем смаяни пред красотата им и живота, запазен в тях. Пред духа, който прескача вековете.

Според някои разбирания, думата култура произлиза от латинския корен colere и означава обитавам, почитам, култивирам, но има и други разбирания, които твърдят, че смисълът на думата е „преклонение към светлината“. Логично е, защото културата, сама по себе си, е светлина – чиста и нежна, озаряваща всичко и галеща, стопляща душата на всеки човек, тихо любуващ се на някой прекрасен паметник.

Паметниците на културата в нашия град са много и са с изключително влияние. Всяка година стотици туристи пристигат тук, за да се запознаят с бъдещата Европейска столица на културата, неслучайно избрана за такава, изпълнена с величие и живот. Те не идват заради стъклата по новите 20-етажни билдинги, каквито има навсякъде. Идват заради друго. Някои така силно се влюбват в Пловдив, че или се връщат отново, или изобщо не си тръгват. Има защо, разбира се, само се огледайте: културното сърце на Града под тепетата, Капана, прегръща душите на хората и ги усмихва със своите безброй магнетични тайни, чаровни ателиета, заведения и магазинчета, кои от кои по-интересни; До него – Римският стадион  величествено разказва за гладиаторски битки, състезания и гонки, гордо положил красивите си основи, коридори и каменни седалки; След него цял резерват – Стария град, кипящ от живот и същевременно съхранил миналото, изпълнен с история.  Античния театър – внушителен и ослепителен,  Небет тепе, Форума, Одеона, „Ейрене“, Римските мозайки, безбройните вековни архитектурни бижута, параклиси, дори самите павирани улички – всичко там нашепва, че е един огромен културно-исторически център, в който човек може да изгуби ума и дума или сърцето си;  Музеите – тези „пазители на времето“, които носят още повече доказателства за богатото ни наследство;  тепетата и градините, особено Цар Симеоновата градина,  галериите и още, и още…   

Един от емблематичните паметници на културата в Пловдив, предизвикал много скандали, смут и всякакви емоции у хората напоследък, е тютюневият склад на Одрин 8 –  онази красива сграда с внушителна архитектура, която някой реши да бутне в почивен ден, сякаш това можеше да остане незабелязано. Вместо да съхрани визията и духа на постройката, докара багерите. Но… Усети гнева на обществото, а и на държавата в последствие. Случилото се с „Ориента” е знак, с който трябва да се съобразяват както собствениците на паметници на културата, така и институции. Знак, че гражданите ще бранят духа на града си. Затова и 18 април е повод за размисъл и действие. 18 април е денят, в който трябва да благодарим на тези хора, хванали се на жива верига пред полуразрушения склад. Те казаха „Стига, няма да го позволим отново”. Това е техният ден. Благодарим им!

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Да го съхраним ! Обаче в новия устройствен план, отново е заложено бутането на къщите по ул. Гладстон ! Това според мен, означава освобождаване на терени за строителство в центъра на града !

  2. Ами достойно го посрещаме. Със съборения тютюнев склад, няколкото пред събаряне, с кичозните нови имитации в Стария град и слава Богу, без чисто нова крепост с ескалатори.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина