Изпод тепетоМнения

Новата лондончанка Мария: Образът за нас на Острова се определя от Слънчев бряг, свободията и евтинията

Jay Z, Jessie J и целият лондонски елит се забавлява в бар, собственост на българин
 
Мария (вдясно) със свои приятели от Лондон в метрото на път за училищв
Мария (вдясно) със свои приятели от Лондон в метрото на път за училище
В дни, в които британски политици и медии ни сравняват с хлебарки мутанти, които ще оглозгат всички богатства на Обединеното кралство, България всъщност най-често е представена от съвсем други лица на Острова. От които никой, ама никой не трепери- изглеждат повече от добре, хранят се здравословно, учат като за световно и говорят перфектен английски. И представете си- не точат социалната система, не просят, не крадат и не тормозят клетите британци. Примери безброй. Представяме ви един такъв, от първо лице. Новата лондончанка Мария, която не би влязла на първа страница на английски таблоид с „Българката Мария” под снимката. Защото не се вписва в представите на журналистите, които очевидно знаят нещо повече за българите от самите нас. Мария си тръгва от Пловдив, за да заживее и учи на Запад. Ако медиите и утвърденият фалшив общ знаменател на злите езици представят нас и съседите ни негативно и нереално, то една пловдивчанка разбива всичките натрапени клишета.
 
Състудентите на Мария
Състудентите на Мария
Мария Евтимова заминава за Лондон в края на септември, когато е все още на 19 години. Приета е в един от най-престижните университети University ot Arts със специалност организиране на събития и телевизия- първото й желание. Още в началото на обучението си се присъединява към групички със свои колеги, с които доброволно правят всяка седмица курсови работи и извънкласни дейности като организиране на модни ревюта на горните курсове. На снимките, тя е със свои състудентки. Сред тях има представителки на държавите Швеция, Финландия, Италия, Испания, Сърбия, Франция, Швейцария. Всички я приемат топло и приятелски.
 
Тийнейджърката е любопитна и амбициозна. Разговаря с лондончани за живота им, разказва за България и разпитва какво мислят те относно отворения трудов пазар за нейните сънародници и румънци. Българите на Острова се радват, че падат ограниченията, защото ще имат повече възможност за работа. Тъй като повечето от моите приятели работят там нелегално и взимат по-малко пари. Когато се махнат забраните, ще припечелват повече. Лично за мен е ОК, защото и аз ще мога да работя. Ще си изкарвам отделни пари, докато уча. Със сигурност не ме притеснява присъствието на българи в Лондон, защото е огромен град. Напротив, по-добре ще им е извън нашата страна, явно. Особено, имайки предвид какво се случва тук от няколко месеца, разсъждава Мария.
 Image title

От своя страна англичаните са много против това нещо. Запознах се с един дядо случайно, който ми каза, че не му харесва тази работа. Защото България и Румъния са бедни държави и не ни искат в тяхната страна, тъй като ще им вземем хляба един вид. А този човек дори не знаеше къде се намира едната и другата страна. Извън етикета, който са лепнали на нас и румънците, всъщност в Англия има много преуспели българи. Като например създателя и собственик на един от най-култовите клубове в Лондон. Там се събират абсолютно всички известни да се забавляват. Можеш да видиш Jay Z, Jessie J, много световно известни певци и актьори, Вин Дизел. Те не сочат с пръст собственика, нали. Там се забавлява целият лондонски елит. А както може да се очаква- всички танцьорки са българки, разказва Мария.
 Пловдивчанката разпуска с новите си приятели
Пловдивчанката разпуска с новите си приятели

Студентката не крие, че не е усетила нито веднъж негативно отношение върху себе си. Никой нищо лошо не й е казал, без да усеща проява на лицемерие у лондончани. Много от англичаните чули първите детайли за това кои сме ние, къде е България и прочие именно от нея. Когато им изброи плюсовете в родината си, красотите, всички започват да цъкат в интернет и да организират екскурзии. Истината е, че много от тях ни мислят, нас и румънците, за цигани. Мислят си, че видеото за Слънчев бряг, евтинията и свободията се събира в цялостния и единствен образ за нас. Нямат добро впечатление, споделя тя. 
 
Често Мария взима страната на британците, тъй като вече няколко пъти е яла дървото от свои сънародници на Острова. Предпочита да общува не с българи, а с англичани, испанци, италианци, но за да увеличи кръгозора, да тренира езика, да се доближи до нови култури и нрави. Вярно е, че има и по-затворени и лошовати от българите в чужбина, но то е до човек. Със същия характер могат да се срещнат и англичани, и испанци, и китайци. Истината е, че до голяма степен нашето отношение към бежанците се припокрива с това на англичаните към нас. Ако ние бяхме на тяхно място вероятно и ние щяхме да реагираме като тях. Но не трябва да се пренебрегва индивида заради общите представи, които често се оказват неверни, категорична е Мария. 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина