Изпод тепетоМнения

История, за която парите не достигат

Едно от най-старите училища в страната се нуждае от спешен ремонт и реставрация

Следите на Пиетро Монтани и Иван Мърквичка са пред разруха

Стефка Георгиева

Пловдивчани имат много причини да се гордеят с града си. Една от тях е Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, чиито директори са били Найден Геров, Константин Груев, Йоаким Груев и т.н., все бележити и високо образовани българи. Училището е открито официално на 1-ви септември 1850 година, а сградата, в която се помещава днес е построена през 1885 година. В гимназията самият Левски е бил ученик. 

Бележити са не само учителите и учениците на гимназията, а самата сграда, която е обявена за Исторически паметник на културата. Архитектурата и е дело на Пиетро Монтани, който по това време е главен архитект на Пловдив и Източна Румелия.  Негово дело са още областната библиотека и музей (две емблематични сгради на площад "Съединение"), първата палата в Държавната болница, оцелялата първа къща на Люсиен Шевалас – "министъра на цветята". В достолепната сграда не можем да не обърнем поглед и на стенописите, фини и прецизни, за които се смята, че са дело на Иван Мърквичка. Живо произведение на изкуството, което все още функционира и приютява в себе си около 2000 ученика всеки ден от две училища – ОУ „Княз Александър I” и ГХП „Св. Св. Кирил и Методий“.

Какво обаче се случва с историческия паметник? Разговаряхме с директора на ГХП „Св. Св. Кирил и Методий“– Соня Киркова, която съвместно със своя екип, се опитва да „закрепи“ наболялата ситуация, с малки частични ремонти, които се оказват крайно недостатъчни за постигане на желания резултат, а именно сградата да блесне в цялата си прелест. За да бъде извършен основен ремонт са нужни 2 неща: първо, поради статута си, а именно недвижима културна ценност с категория „Национално значение“, е нужно разрешение от Министерството на културата; и второ: финансиране, което е така далечно.

Проблемите в сградата са няколко, а най-наболелите теми в нея са течащият покрив, който руши красиво изрисуваните стени и дограмата, която не е сменяна от няколко десетилетия. Г-жа Киркова сподели с нас и за фасадата на цялата сграда, която също се руши и пред която са безсилни да направят каквото и да било. Училищният бюджет не позволява извършването на по-мащабни ремонтни дейности, а за реставрация на фреските и стенописите е абсолютно непосилен. Освен това, за запазването на уникалната архитектура и интериор на сградата е нужен екип от специалисти, които да възвърнат стария и бляскав вид.

Едно от най-красивите места в училището е голямата зала, която вече се ползва само за официални събития, тъй като честата и експлоатация само би влошила състоянието на помещението с прекрасни колони и изрисувани стени. Управниците на града често обещават да подобрят поне до известна степен качеството на работа и обучение в сградата, но това така и не се случва. Сградата, в която е бил гост самият Княз Фердинанд I, пази своята книга на бележитите посетители, но не може да съхрани същината си. Пловдив, като бъдеща Европейска столица на културата, е длъжен да запази историческите си паметници. Целият ръководен екип н ГХП „Св. Св. Кирил и Методий“ е притеснен от състоянието на училището. Правени са редица опити за подобряването и, изпращани са писма до общината и министерството, но отговор не винаги има, а до действия така и не се достига.

Не е ли време граждани и институции да обърнат поглед към една от големите исторически ценности на града ни? След като предците ни са го създали и опазили, защо ние не съумяваме да го направи и сграда, която е на 130 години, дом на ученици и учители, тъне в нищета? Това ли е приоритета на Пловдив – велоалеи, а не учебни заведения?

Коридорът на училището

Посещението на княз Фердинанд I в ГХП "Св. Св. Кирил и Методий"

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

12 коментари

  1. Очевидно авторът на тази статия не кара колело, а е от шофьорите, на които велоалеите им са голям трън в очите. Да не говорим, че свободното боравене с пълен и кратък член показва, че учебните заведения не са били и негов приоритет навремето. За комично-патетичния тон изобщо да не говорим …

  2. Пълни лъжи! Нали уча там…че трябва училището да се оправи, трябва, ама вече…,,Ма паметник било“и не знам си още кво…Айде не им се връзвай те! За всяко вдно дете взимат по 1000 и не знам си още колко, а нямат пари да направят ремонти….И междо другото не си запосвайте децата там

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина