ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БизнесИграчкиНовини

Имаме по-малко от 2 години, за да въведем закон за регулацията на AI

Прилагането на европейското законодателство в областа на ИИ ще се отрази сериозно на работодателите и на работещите в тези сфери

ИСС с препоръки относно ИИ и пазара на труда

Икономическият и социален съвет /ИСС/ предупреждава, че България разполага с по-малко от 2 години, за да хармонизира законодателството си с европейските правила за изкуствения интелект.

Според анализ на ИСС прилагането на Регламент (ЕС) 2024/1689  на Европейския парламент и на Съвета от 13 юни 2024 г. ще изисква сериозни организационни усилия. Освен приемането на законова и подзаконова уредба, това налага и създаването на нови държавни регулативни органи и на звена от експерти със специални знания при работодатели, които работят във високорискови по смисъла на регламента области, припомнят от Активни потребители.

Разработването на нормативните актове трябва да се извършва в тясно сътрудничество със социалните партньори на браншово и национално ниво и със съответния сектор от гражданското общество – това е една от препоръките на Икономическия и социален съвет. Експертите напомнят, че напредъкът в областта на изкуствения интелект има широко въздействие върху различни сектори, оформяйки начина, по който функционират бизнесите и как хората се ангажират с технологиите.

Анализът на Съвета сочи, че в ЕС най-ярко се открояват няколко тенденции в развитието на ИИ

 – повече инвестиции от страна на бизнеса в технологията и в основно технологично обучение,

– разширяване на приложението в здравеопазването, в образованието и професионалното обучение, заетостта, управлението на работниците и достъпа до самостоятелна заетост.

Докладът отчита още, че светът работи по-усилено за справяне с изменението на климата и за постигане целите за устойчивост, използвайки ИИ. И също, че ролята му става все по-важна в контекста на по-мащабните и комплексни киберзаплахи.

Друга тенденция е нарастването на броя на измамите и фалшификатите като инструмент за фишинг и измами, както и увеличаването на съдебните искове срещу генеративния ИИ от представители на творческите и креативни индустрии.

Според ИСС внедряването на новата технология ще повиши икономическия растеж на страната. За целта предприятията и организациите трябва да инвестират в развитието на умения и обучение на служителите си, за да разполагат те с необходимите умения в новата среда. Държавите, които могат най-рано да си позволят достъп до изкуствен интелект и нови технологии, ще имат конкурентно предимство спрямо останалите, а достъпът до тях е ключов за развитието на икономиките и ограничаване на дигиталните неравенства.

Работниците, които са готови да учат и да се адаптират, ще бъдат най-добре подготвени да се възползват от тези възможности. Държавата следва да играе активна роля в образованието и обучението с цел придобиване и развитие на дигиталните умения, свързани с изкуствения интелект“, посочват авторите на доклада.

Изображение: sdecoret

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина