АктуалноБългарияЖивотЗабавлениеНовиниПод небето

Уикенд идея: крепост Перистера

Възползвайте се от прогнозата за прекрасно време и се пренесете в ранния период на Византийската империя

Пролетните почивни дни са най-прекрасното време за разходка сред природата. Всичко е разцъфнало, поляните се ширят пред нас в невъобразима експлозия от цветове, а времето е перфектно  за цял ден навън.

След отпадането на извънредното положение и някои ограничителни мерки сякаш още по-силно сме зажаднели за опознаване на интересните места около нас. Предимството на Пловдив е, че намирайки се в почти в самия център на България, е чудесна отправна точка за всякакъв род еднодневни екскурзии.

Такова е и днешното предложение на екипа на единствения дигитален пътеводител под тепетата – възстановената ранновизантийска крепост Перистера край град Пещера. Тя се намира много близо до центъра на града и е лесно може да я откриете, като следвате табелките, разположени на основния път, който влиза в града.

Хълмът, на който е разположена, е известен като Света Петка, а името Перистера означава гълъб, гълъбово място. Интересна е легендата за името на крепостта: „Когато през 313 година във Византийската империя било въведено християнството, местните обитатели трябвало да изберат на кой от хълмовете в околността да изградят своята църква. Тогава от хълма Света Петка литнало ято гълъби.“ Гълъбът е знакът на Христос и това се приело като предзнаменование.  Крепостта и до днес е съхранила в себе си историята и духа на няколко епохи. Предполага се, че това е било първото поселище на тракийското племе беси,живяло тук преди повече от 2000 години.

Перистера е със стратегическо местоположение и е нападана многократно. Първото опожаряване се датира от 5 век. След като крепостта бива възстановена, входът е умишлено стеснен до 85 см, а стените са подсилени допълнително. Предполага се, че стената е била висока 14 метра. Следите от опожаряването могат да се видят и днес.

Старинната средновековна крепост с бойни кули-църкви е уникална със своята композиция. В храмовете средновековните воини са се молели преди битка и са благодарели на Бог след победа. Това са единствените намерени в България църкви в крепостни кули.  Смята се, че са превърнати в църкви по времето на Юстиниан I и са абсолютен прецедент в строителството от ранновизантийския период.  Южната кула е превърната в триетажен музей, а музеят на открито е разположен от северната страна. Посетителите  могат да запалят свещ в двете църкви – „Св. Петка“ и „Св. Четиридесет мъченици“, съществували още в Средновековието.  В центъра на цитаделата, съставена от три пояса, има комплекс от мегалити, най-вероятно остатък от тракийско светилище с изсечени скални стъпала. Тази находка дава още един щрих в уникалността на комплекса.

Другото интересно, която може да се види са 45 питоса – делвите, в които са се съхранявали жито, зехтин и други продукти, нужни за изхранването на войниците, пазили крепостта. Около 80 питоса са открити от археолозите по време на разкопките. Открити са също много монети, облекла на войници, които са пазели крепостта, стрели, различни видове накити, съдове от стъкло и глина и т.н.т. Част от тях може да видите в музея.

Към атракцията е изградена и съпътстваща инфраструктура.Построени са 4 беседки за отмора на посетилите, допълнителна пътека за хора в неравностойно положение, паркинг, информационен център.

Крепостта Перистера е обявена  за паметник на културата с национално значение през 2012 г. след успешната си реставрация. Отворена е за посетители от 2014 г и често се използва като сцена за различни мероприятия и културни събития.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина