АктуалноГласовеГрадътИзбориМненияНовини

Румен Радев в новия технологичен център на ПУ: Тук видях бъдещето (ГАЛЕРИЯ)

Не можем да имаме трансформация на икономиката, ако нямаме трансформация в науката и висшето образование, смята президентът

Президентът Румен Радев посети новооборудвания технологичен център на ПУ „Паисий Хилендарски” и се срещна с екипа му и младите учени, които вече работят там. Специалисти от три факултета използват свръх модерната техника в лабораториите и научните зали в сградата на университета на ул. „Костаки Пеев”. ПУ е една от организациите, бенефициент по проекта „Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина”, заедно с Медицинския университет и Института по минералогия и кристалография, а общата му стойност е близо 24 милиона лева. 20 от тях са европейско финансиране по програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, а останалите са национално финансиране. Новите технологии в центъра на ПУ са на стойност почти 10 милиона лева. Към проекта е създадено и ново звено за технологичен трансфер, а там работят хора с богат международен опит.

„ Това е щастлив ден за мен. Тук видях бъдещето на българското висше образование и наука. Аз съм дълбоко съпричастен с този проект”, обясни на среща с екипа и младите учени президентът Румен Радев. Той припомни, че има далеч по-мащабна идея за създаване на Биотехпарк в рамките на Пловдивския университет, а проектът все още е на дневен ред.

„Това, което виждам тук, е огромен успех. Тази симбиоза е печелившата формула- теория, с практика и научни изследвания на едно място. Този проект е с голям залог за бъдещето, за да може България да е страна, която не само консумира технологии, а разработва такива нови продукти. Ангажирах се с тази идея за създаването на голям център, който дава краен продукт, който да има излаз към пазари и тази идея продължава да е на дневен ред”, каза държавният глава.

„Пожелавам ви по ваше време да стане тази връзка бизнес-наука-държава, тъй като това липсва в момента. Не можем да имаме трансформация на икономиката, ако нямаме трансформация в науката и висшето образование”, подчерта президентът Радев.

Той добави, че България трябва да излезе от парадигмата, че университетите са място, на което просто се усвояват знания.

„Трябва да има такива офиси за технологичен трансфер или центрове, в които се правят практико-приложните изследвания, но трябва да мислим и за защита на интелектуалната собственост. В тази посока е нужно още по-голямо финансиране от държавата. Трябва да си пренастроим мнението за университетите като средища за чиста наука”, каза още Румен Радев.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина