АктуалноИзпод тепетоМненияНовини

Какво казаха меметата за извънредното положение

За находчивостта и креативността на българина учените правят меме анализ

БАН: Мобилизирането на толкова голям и разнообразен културен ресурс може да се разглежда като вид защитна реакция пред настъпилата криза, противопоставяне, в което обществото изважда на показ емблематични прояви на своята култура

Днес ви представяме статия на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН от рубриката „Етнология и епидемии“. Тя прави меме анализ и коментира находчивостта и креативността на българина.

Автор: Станой Станоев*

Знаете ли кое е „нулевото“ меме?

За разлика от вицовете, които следваха коронавирусната зараза още от началните й прояви в Китай, меметата се появиха едва когато тя дойде на прага ни. Това не беше закъснение или слаб рефлекс. Напротив, меметата много ясно показаха свръхвисока степен на организираност и продуктивност, каквато създаването на вицове никога не е притежавало. В рамките на само десетина дни от обявяването на извънредното положение у нас мрежите се наситиха със стотици от тези забавни артефакти.

Включването на меметата точно в такъв момент не беше случайно. Те са сравнително нова фолклорна форма, характерна с това, че поставя особен акцент върху показването на различни типове ситуации, преживявания, и емоционални състояния.

Характерното съчетаване на образ и слово дава големи възможности при конструирането на меметата и предпоставя необхватното им съдържателно многообразие. В същото време то прави комуникативния акт максимално информативен, директен, изразителен и въздействащ. Едва ли би имало по-подходящо средство за реагиране спрямо внезапно преобърналото се с главата надолу всекидневие на едно общество, което с изолациите в дома, с ограничените и малко на брой маршрути за движение и срещи с другите бе уязвено може би в най-интимната си природа – да бъде динамично, постоянно движещо се, бързащо.

Тематично меметата продължават да разказват това, което вече знаем от вицовете. Водещата нишка, около която гравитират остроумията, е принудената несвобода, гледана в различни посоки: на семейството и оставането в дома, на намалелите възможности за излизане извън него и за общуване, на провалените планове за почивка, на предписанията за избягване на заразата или пък на застрашеното физическо и психично здраве в режим на изолация и неподвижност.

Най-впечатляващи и многобройни се оказаха меметата, които включват фигурата на ген. Венцислав Мутафчийски. Човекът, който оглави мерките за справяне с COVID-19 и в продължение на повече от месец всяка сутрин информираше за разпространението на заразата, стана лице и на ограниченията, които трябва да изтърпяват българите. Фактът, че фигурата му съчетаваше елитния медик с елитния военен, даваше допълнителна символна подкрепа на този избор.

В преобладаващите случаи „генералските“ мемета представляват колажи от две изображения с изписани на тях послания. Обикновено разположени едно под друго, двете части на мемето влизат в неизбежен конфликт, тъй като горната обикновено изповядва идеята за движение и общуване, а долната е подчинена на изолацията и застоя. Втората част задължително включва познатото от медиите лице на генерала, което предупреждава, забранява, упреква, а понякога и поощрява. Уловено от камерите в няколко стереотипни мимики, то бива непрекъснато възпроизвеждано в множеството мемета, които бързо наводниха социалните мрежи. По-интересно обаче е това, което се случва в другата част, разположена над „генералската“, и е обект на забрана респ. одобрение, макар и по-рядко срещано.

В журналистически публикации за нулево се приема мемето, чиято първа част използва кадър от клип към песента „Отиваме на купон!“ на Джорджано, като заглавието на песента е изписано на кадъра. От втората част на колажа гледа генералът, който прознася: „Не отивате…“. Тази конструкция даде тон на голямо количество мемета, тя може да се срещне и сега. Това, срещу което се изправя генералът, са популярни заглавия и фрази от поп, рок, рап, народни и попфолк песни, паметни кадри и реплики от филмовата сцена, не по-малко знаменателни мъдрости на политици; откъси от литературната класика и др. Общият знаменател на всички тези културни цитати е значението им на движение и свобода.

Мобилизирането на толкова голям и разнообразен културен ресурс може да се разглежда като вид защитна реакция пред настъпилата криза, противопоставяне, в което обществото изважда на показ емблематични прояви на своята култура. За едни това ще са Джорджано и Наско Ментата, за други Софи Маринова и Емилия, за трети Щурците и Лили Иванова, за четвърти Дебелянов и Багряна, за пети Ицо Хазарта и Румънеца и Енчев и т.н. В тези случаи смехът се опира на противопоставянето между реалност и измислица, където опитът за забрана е абсурден. Тя е насочена към неща, идващи от фикционалния свят на изкуствата. Ситуациите стават още по-невъзможни, когато се отнасят до смяната на сезоните или пък естествения ход на човешкия растеж. Поставена в своята неефективност, забраната се оказва не просто неуместна, но и въобще безсмислена, част от хилядите обичайни неща, които ни заобикалят. Макар и за момент, животът отново става същият – уютен и сигурен.

Времето и начинът, по който се появиха меметата като реакция на заплахата от коронавирусната инфекция, ги характеризират като средство, към което се посяга в моменти на повишена емоционална чувствителност. Тя е предизвикана от събития, ситуации, личности, които поставят на изпитание рутинното всекидневие и способността ни отново да се завръщаме към него. Остава внимателно да следим какво още имат да ни казват.

*Станой Станоев е доцент, доктор, в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Изследователските му интереси са в полето на съвременните фолклорни форми, вицовете и вицовото разказване, градската култура и празничност.

Още забавни лафове от кризата може да видите в

Бисерите от днес: Планината работи

„Ти къде???“ вече стряска и на влизане, и на излизане

Ден 31 от карантината- един ден в град Ел Мираж, преименуван в Ню Пловдив

И по стари:

На поточната линия за БулгарТъпаци

В защита на пловдивското лого

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина