Архивите разказват: Първият телефон, въведен в България, е в Пловдив

Първата междуселищна телефонна връзка в страната ни е осъществена през 1891 г. между София и Пловдив
Изобретяването на телефона бележи една от най-великите крачки в историята на човешката комуникация. През 1876 г. Александър Греъм Бел патентова първото устройство, способно да предава реч на разстояние чрез електрически сигнали – откритие, което променя завинаги начина, по който хората общуват. Първите думи, предадени по телефона от Бел, са до съседната стая, където се намирал помощникът му Томас Уотсън. Макар в началото да е бил възприеман със скептицизъм, телефонът бързо печели място в съвременния свят, символизирайки прогрес, модерност и нова ера на свързаност.
България не закъснява да се присъедини към тази технологична революция. Само няколко години след Освобождението, когато страната тепърва изгражда новите си институции и създава модерна инфраструктура, телефонната връзка се появява като новаторско средство за комуникация между важни административни центрове.
Първата телефонна връзка в България се провежда през 1878 година, по време на Руско-Турската война. Мястото е гр. Пордим, област Плевен, а от двете страни на телефонната линия са княз Николай Николаевич от щаба на руската армия и крал Карол I от щаба на румънската армия.

За първи път телефон е въведен официално в България през 1879 г. в столицата на Източна Румелия – Пловдив. Той свързва кабинета на губернатора на града княз Александър Богориди с канцеларията му, намираща се на разстояние от 200 м. И по него се провел разговор, в който той се обръща към своите подчинени.
Първата междуселищна телефонна връзка в България е осъществена през 1891 г. между София и Пловдив. Нейното официално откриване става на 13 януари 1892 година…
Всичко по темата четете в Lost in Plovdiv.