ЖивотЗабавление

Започна инициативата за опазване паметта на Пловдив

Дузина филибелии стартираха така важната за града кауза

Откриване на щат Главен художник на града е една от първите мисии на безпрецедентното  гилдийно обединение

Стартира инициативата за учредяване на обществен орган, който да се грижи за паметта на Пловдив. Каузата сътвори безпрецедентно гилдийно обединение в Първо студио на Радио Пловдив вчера. Да сложат рамки на идеята, тръгнала от писателя Александър Секулов, на първа среща се събраха дузина филибелии. Зад мисията застанаха десетки други обществени фигури, които участваха задочно в първата стъпка с идеи и съвети.  Творци от всички пластове на изкуството, историци, журналисти, бизнесмени стиснаха ръце и дадоха старт на онова, което трябваше да се случи преди много време- независим съюз от хора с отношение към културата и духа на града, които да съхраняват паметта и да бъдат коректив във всяко едно отношение. Зад проекта застанаха десетки други обществени фигури, които участваха задочно в първата среща с идеи и съвети. На срещата присъстваха самият Секулов, художникът Румен Нечев, архитектите Екатерина Генева, Величко Куртев, Мария Стоянова, историците Владо Балчев и Рада Банялиева, дизайнерът Йохан Артинян, журналистите Руси Чернев, Евгени Тодоров, Деси Шишманова, Марин Данев, Галя Митева, Влади Севов и Иво Дернев, бизнесменът и меценат Иван Фратев.

Все още не е избистрено името на гражданския орган. Обсъждат се няколко работни варианта. Очаква се на следващата среща названието на съюза да бъде избрано и обявено официално. Още с първото събиране изплуваха куп нови каузи и идеи. Като организиране на обществен виртуален музей на Пловдив във всички възможни пластове- от архитектура, до личната памет на пловдивчани. Нямаме за цел да създаваме алтернативен архив или исторически музей, а една пълна база от информация за града, която да бъде активна 24 часа и достъпна за всеки, обясниха пазителите на паметта. Ще се събират и дигитализират историите на важни за Пловдив люде, както и за съвсем обикновени граждани, живели в различно време под тепетата. Амбицията е виртуалният музей да събере на куп паметта на града от Освобождението до днес.

Бяха решени и някои от първите каузи на общественото формирование. Една от тях е отваряне на щат Главен художник на Пловдив, както има например Главен архитект. Идеята дойде покрай изчезналия стенопис на Йоан Левиев и още десетки шедьоври на монументалното изкуство в града.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Една част са пряки участници в разрушаването на идентичността и културното наследство на Пловдив (архитектката от ЕСУТ особено ), една част са фурнаджийски лопати (те си знаят), една част са пасивни „спаситли“ на културното наследство на Пловдив… И остана само един – Иво Дернев.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина