Грозен скандал: Областната управа зачеркна освобождението на Пловдив
Срам, валията не уважи капитан Бураго, гневни бяха граждани, отбелязали 136-тата годишнина от прогонването на турците от града
Грозен скандал заформи областната управа днес. Администрацията зачеркна 136-годишнината от освобождаването на Пловдив от османско робство от „натоварения” си график. Губернаторът от ДПС Венци Каймаканов не само не се появи лично на церемонията пред паметника на Капитан Бураго, а не прати никого от екипа си. Не се отчете дори с цветя. Срам, валията на Пловдив не уважи човекът, който спаси града ни от пълно унищожаване, гневни бяха граждани, след като отсъствието на областта бе забелязано.
В същото време цялата местна власт бе строена и коленичи пред паметника. Не че на някого от присъстващите бяха нужни чиновници в костюми, за да се поклони пред делото на Бураго. Не знам за друг, но аз всяка година съм тук, слизам от Бойково, за да се поклоня пред паметника на Бураго. В рода ми е имало 7 опълченци и съм длъжен да бъда тук заради тях, каза възрастният Борис Гъргов, който отдаде почит пред паметника на руския капитан, строената почетна рота и облечените като опълченци ентусиасти.
За героичните събития от 1878 година разказа историкът Владимир Балчев. Главният експерт в Държавен архив- Пловдив подчерта, че ако не бе Александър Петрович Бураго, Пловдив е щял да бъде разрушен до основи. Руският капитан прави нещо изключително, подвига му е голям, тъй като съдбата на Пловдив е била начертана- градът да бъде унищожен. Но само с 63-ма драгуна Бураго обърква плановете на турците, които преди това са запалили Пазарджик и се готвят да направят това и с Пловдив при идването на руските войски. Заедно с гърци и български католици Бураго организира хитра акция, имитира идване на голяма армия от няколко позиции в града и плаши турците. От различни точки започват да стрелят и викат, като създали впечатление, че русите са пресекли реката и напират на вълни срещу турците. 6-7 хиляди турци бягат от Пловдив към Родопите панически мислейки, че са дошли руснаците. По това време на Джендем тепе са подредени 4 оръдия, а турското командване е дало заповед за стрелба по града с цел разрушаването му. Ако Бураго не бе дошъл в Пловдив не е
ясно какво щеше да е останало от града ни. Голяма заслуга имат и чуждите дипломати тук. Европейските консули под тепетата правели всичко възможно да спасят града. Издействали от валията неколкостотин стари пушки, за да се осигури охраната на християнските квартали, въоръжени постове от българи католици и гърци задържали стотина грабители и подпалвачи. След това дипломатите отишли при Сюлейман паша, тъй като разбрали, че някои офицери от щаба му настоявали да се разруши Пловдив, а турската войска да се окопае в подножието на Родопите. Консулите твърдо заявили, че няма да изоставят жителите на града.Трябва да си спомняме и за тях, разказа Владимир Балчев.
Владимир Балчев: Трябва да си спомняме за делото на Капитан Бураго
Борис Гърков слезе от Бойково, за да се поклони пред паметника на Бураго