И тримата, участвали в корупционната схема, са зад решетките
Илияна не знаела, че има висящо производство срещу нея
Кметът на Перущица – Ради Минчев и другите двама, участвали в корупционната схема, Павлин Статев и Илияна Павлова, остават зад решетките, реши пловдивската Темида. Това се случи след 7-часово заседание, на което присъстваха близки и роднини на обвиняемите.
Събрани са общо 11 тома материали и доказателства по случая, които определено забавиха работата както на обвинението, така и на защитниците. Няколко часовото заседание бе прекъсвано от няколко почивки, в които страните по делото трябваше да си поемат дъх.
Държавното обвинение, в лицето на прокурор Даниела Стоянова, представи в съдебната зала косвени доказателства за искането и обещаването на подкуп, което се е случило между Минчев и Статев. Чрез специални разузнавателни средства са набавени записи от телефонните разговори между двамата, в които уговарят сумата от 40 хиляди лева. Това се е случило на 30-ти юни тази година, а кметът на Перущица искал парите още на следващия ден, което така и не се случило. В крайна сметка двамата се уговорили да се срещнат в офиса на „Булпроджект груп” в София, която е собственост на Статев.
Въпросната сума била отделена от парите, които са били преведени на община Перущица за укрепване на сметището. Първата част от финансирането, което било отпуснато от междуведомствената комисия „Бедствия и аварии”, било в размер на 130 хиляди лева, а цялата сума, която би следвало да се даде за укрепване на свлачището, била в двоен размер. За да кандидатства за обявената обществена поръчка, Статев учредил фирма ДЗЗД „Инженеринг груп”, в която участва на 90% старото му дружество, което няма регистрирана дейност. Фиктивно участие от 10% било отредено на фирмата „Вико и Ко”, която има необходимата акредитация и документи за извършването на строеж.
Тук в схемата се появява и Илияна Павлова. Оказва се, че „Вико и Ко” идея си няма, че участва в подобни отношения. Павлова подготвила и попълнила всички необходими документи, те били грижливо подпечатани и подписани, но не и от директора на „Вико и Ко”, а от самата Илияна.
Така, след като всичко били подготвено, дошла следващата стъпка. Необходима била реална фирма, която да укрепи свлачището. Дружеството се явява подизпълнител, но не фигурира никъде в документите, като от събраните доказателства се установява, че това е компания, собственост на Асен Стойков и Арсо Стойков. Те поискали над 55 хиляди за услугата. Минчев, обаче, се спазарил с тях, и ги склонил да извършат укрепването за 45 хиляди лева. По време на работата, Статев би трябвало да организира надзор над работния обект, но такъв нямало. Така Ради Минчев поискал от Статев сумата от 40 хиляди, за да не го отстрани от проекта, тъй като не изпълнява задълженията си. Двамата бързо се уговорили, но така или иначе се озоваха зад решетките.
Оказва се, че Илияна Павлова е фалшифицирала и други документи. Тя подготвила пакета от документация за кандидатстване за финансиране, като вътре посочила специалисти, чиито имена и ЕГН-та всъщност не съвпадат. Когато държавното обвинение посочи, че срещу нея има друго висящо производство от началото на годината, защитникът й, адвокат Киров заяви, че това няма как да стане, тъй като тя не е призовавана нито веднъж в съда, нито пък от страна на съда са правени опити да се свържат с нея. Тя самата не знаела за такова висящо производство.
По време на заседанието, близки и приятели на обвиняемите присъстваха в залата, като шушукаха, когато защитниците – адвокатите Левашки, Недева, Киров и Ганин защитаваха своите клиенти. Някои от близките бяха спокойни, но други изпадаха в тиха паника, когато обвинението представяше пледоарията си.