МУ: Абсолютно невъзможно е да предложим на българин да бъде записан като чуждестранен студент
Така от МОН не могат да му вземат регистрационен номер, обясняват от ВУЗ-а по повод казуса с Деница Тодорова
Възможно е двете страни по случая да не са се разбрали, но е невъзможно от учебен отдел да са предложили на Деница да я запишат без изпити, категорични са от Медицинския
Дори платените обучения не възлизат на сумата от 4200 лв.
Паулина Гегова
Казусът, засягащ Медицинския университет и обърквацията при кандидатстването за магистратури, продължава. Припомняме, че след завършването си, Деница Тодорова заяви пред медията ни, че е звъняла няколко пъти в учебния отдел на МУ, за да попита за магистратура. А от там й заявили, че могат да я запишат веднага, но като чуждестранен студент, а таксата за година е 4200 лв.
След допълнителни проучвания, разбрахме, че Деница е попитала конкретно за три специалности – медицинска сестра, медицински лаборант и рентгенов лаборант. Обаждала се е както в университета, така и в Медицинския колеж, но отговорът бил един и същ.
От Под Тепето отидохме до МУ, за да разговаряме по темата и от там ни разясниха своята версия. От университета заявяват, че момичето сигурно не е разбрало напълно ясно информацията, която са й представили от учебен отдел и е станало объркване. Срещнахме се с проф. Костадинова, дм "Началник на отдел СДО".
Оказва се, че магистратура за медицинска сестра няма. Те излизат със степен бакалавър и продължават специализация в Обществено здравеопазване, след издържани изпити. Колкото до медицинските лаборанти, те се изучават в колежа, като студентите излизат със степен професионален бакалавър, което е по-ниско от бакалавър и за да се кандидатства за такъв, се води платено обучение, защото е второ висше.
Има разлика между платената и държавната поръчка. Например – взимаме специалност Управление на здравни грижи. При държавна поръчка се учи два семестъра на стойност 400 лв. общо, а при платена- три семестъра по 650 лв. на семестър, но дори общия сбор не възлиза на 4200 лв. обясняват от университета.
Също така, заявяват, че е абсолютно невъзможно на българин да бъде предложено да е записан като чуждестранен студент, защото документациите и редът по кандидатстване са напълно различни. Чуждестранните студенти са само от държави, които не са членки на ЕС, те не представят ЕГН, а личен номер за чужденец и ако българин бива записан като такъв, от МОН не могат да му издадат регистрационен номер.
Чуждестранните студенти влизат без изпити, затова и таксата им е по-висока. Според нас има объркване между двете страни, което е нещо нормално. Сигурни сме, че Деница е добронамерена, но нещо не е разбрала. Университетът е под постоянни проверки от министерството, няма как да излъжем за нещо такова, твърдят още от Медицинския.
Повдигна се и още един въпрос, относно такси за кандидатстване за работа в университета. Оказа се, че за конкурс за специализация, такава има навсякъде по наредба 34, но тя е, за да се изготви цялата документация, а ако бъдеш одобрен на конкурса, можеш да започнеш като асистент на професор. Таксата е възлизала на 50 лв., но наредбата е отменена на 22 януари 2015г. и вече не фигурира. Ако пък излезе обява за работа в университета, тя бива разпечатана в държавен вестник.
От Под Тепето ще продължим да работим по темата, за да се изяснят всички неясноти.
Очаквайте продължение…
Възмущението ми е огромно от това некомпетентно интервю на хабилитирано лице в МУ. Как е възможно ръководството да делегира правото на тази,която е и началник на отдел да изказва мнение, от което личи нейната некадърност и излага авторитета на МУ-то. Хората компетентни,квалифицирани и познаващи в детайли спецификата на проблема са професор Куклева-зам.ректор учебна дейност и д-р Иванова-началник учебен отдел и ръководството на Медицински колеж